Дизайн залу – це те, чому слід приділити особливу увагу. А як інакше, адже вітальня – це справжнє серце вашого будинку, основна і найпросторіша кімната. У великих будинках та квартирах вона відіграє роль місця для відпочинку та зборів гостей під час свят. У невеликих приміщеннях зал може поєднувати робочий кабінет, місце для навчання, столову зону або навіть спальню (коли справа доходить до однокімнатних квартир або студій).
Сьогодні інтер’єр залу можна продумувати за модними тенденціями або, виходячи з ваших особистих уподобань. Головне – заздалегідь розібратися з головним дизайном та плануванням кімнати. Ми зібрали практичні рекомендації, а також реальні фотографії інтер’єрів, які надихнуть вас на створення затишного та стильного простору.
Планування зали
Перш ніж розпочати ремонт у залі, важливо продумати планування кімнати. Воно залежатиме насамперед від площі приміщення, а також його форми. Зазвичай зал і в квартирі, і в заміському будинку є чи не найбільшою кімнатою, в ньому достатньо місця для того, щоб розташувати весь необхідний гарнітур, включаючи системи зберігання, м’який куточок, техніку і т.і.
Щоб отримати не тільки затишну залу, а й практичний простір, постарайтеся вдало розташувати всі предмети меблів:
- Якщо вітальня має квадратну форму, планування залу має виглядати таким чином: меблі та побутова техніка локалізуються вздовж стін, розташованих одне навпроти одного.
- У невеликих приміщеннях диван краще поставити біля вікна. Якщо вам потрібна простора відпочинкова зона, вибирайте кутові моделі диванів.
- На великих просторах сучасний дизайн залу передбачає розміщення м’яких меблів та журнального столика у центрі кімнати. Звичайно, для цього має бути достатньо місця: пересуватися залою або з кімнати до кімнати має бути максимально зручно.
Порада. Не забувайте про розташування техніки: телевізор повинен стояти навпроти дивана. В іншому випадку дивитися улюблені фільми та серіали буде незручно, вам доведеться повертати голову, розгортати меблі тощо.
Зонування
Часто сучасний ремонт залу передбачає оформлення кімнати таким чином, щоб вона поєднувала кілька функціональних зон. Тут може бути не лише місце відпочинку, а й робоча зона, ігровий куточок для дітей або навіть спальне місце. Головне у такому разі ретельно продумати зонування, щоб у кімнаті яскраво відстежувалися кілька окремих ділянок.
Порада. У всього є рамки та межі. Навіть у найбільшому залі краще не мати більше 3 функціональних зон. Інакше кімната виглядатиме надто завантаженою та незатишною.
Як зонувати простір у залі? Раніше для цього часто використовувалися фальшстіни та гіпсокартонні перегородки. Проте сьогодні необов’язково так радикально підходити до організації простору. Щоб зберегти затишну домашню обстановку, сучасну залу зонують за допомогою:
- Меблів. Кутовий диван, наприклад, може поділити кімнату на дві зони. Також зонувати простір вдається за допомогою крісла, книжкового стелажу чи барної стійки. Останній варіант особливо актуальний для квартири-студії, де зал часто поєднаний із кухнею.
- Ширм та фіранок. Цей варіант підходить, якщо в залі ви облаштовуєте ще й спальне місце. У такому разі ліжко краще повністю закрити від сторонніх очей. Ставити тонкі стіни в такому випадку необов’язково, легка штора або фіранка цілком впораються з розділенням кімнати.
- Освітлювальних приладів. Використання різних світильників дозволить візуально поділити кімнату на кілька зон. Так, наприклад, для зони відпочинку можна вибрати красиві та складні підвісні світильники. А при облаштуванні робочого куточка – точкові лампи.
- Подіуму. Різнорівнева підлога дозволяє зонувати простір без зайвих зусиль. До речі, з цим завданням також справляються різні види підлогових покриттів, а також килими.
- Арочного отвору. Якщо не хочете забивати оформлення зали фальшстіною, можна продумати її варіацію – невелику арку, яка не перекриватиме простір, але все ж таки візуально розділить приміщення на кілька функціональних зон.
Пропонуємо вам кілька вдалих способів зонування залу:
Вибір колірного оформлення
Численні дослідження підтвердили, що колірна палітра, яка нас оточує, здатна впливати на настрій та самопочуття, створювати особливу атмосферу в будинку та викликати приємні (або не дуже) почуття. Деякі відтінки для нас комфортні, тоді як інші дратуватимуть і навіть викликатимуть тривогу. Отже, розглядаючи ідеї ремонту зали, не забувайте приділити увагу і палітрі кольорів в інтер’єрі.
Вона залежатиме в першу чергу від стилю інтер’єру, для багатьох напрямків характерні ті чи інші відтінки, тоді як інші менш доречні. Найчастіше основним відтінком зали є нейтральний ніжний колір. Це може бути як холодний тон, так і тепліші. Бежеві, білі, світло-сірі або пастельні відтінки візуально збільшують простір і не напружують зір.
А ось в якості акцентів можна використовувати і яскраві елементи. Наприклад, одну стіну можна зробити червоною або фіолетовою, зеленою або жовтою. Головне будьте обережні: всі чотири стіни червоного або яскраво-рожевого відтінку в залі можуть спочатку подобатися, але згодом почнуть напружувати зір.
Порада. Обов’язково врахуйте, як виглядатиме кімната під час вечірнього освітлення. Тут ми часто збираємося за переглядом фільму або смакуванням вечірнього чаю. Важливо, щоб відтінки стін та меблів виглядали під штучним освітленням так само красиво, як і за природного.
Також на вибір колірної гами впливатимуть:
- Площа кімнати: маленький зал краще зробити світлим, а ось більший простір можна оформити і з використанням темних відтінків.
- Наявність та місце розташування вікон впливатиме на ступінь освітленості кімнати та кількість сонячних променів, які проникають усередину у денний час.
Порада. Якщо вікна виходять на південну сторону, задійте більше холодних відтінків в інтер’єрі. А ось північна сторона потребує «підігріву» за допомогою тепліших тонів.
З нейтральними світлими відтінками добре поєднуються як пастельні, так і яскраві тони. Головне дотримуватися гармонії поєднання кольорів та використовувати не більше 3-5 різних варіацій в одній кімнаті. Інакше простір вийде занадто строкатим та незатишним.
Поради щодо оздоблення
На відміну від кухні або ванної, де спостерігається підвищена вологість або перепади температури, зал є найпростішим для оздоблення та вибору матеріалів у кімнату. Як правильно зробити стелю, що використовувати для оздоблення стін та підлоги? Давайте розглянемо докладніше.
Підлога
Бажано, щоб підлога в залі була на кілька відтінків темніша за стіни, але при цьому не сильно контрастувала з ними. Вибираючи підлогове покриття для кімнати, віддавайте перевагу красивим, а також комфортним та тактильно приємним матеріалам. Найчастіше у зал викладають:
- ламінат;
- паркет;
- натуральний камінь.
Порада. У великій залі можна поєднувати кілька видів покриття для підлоги, в тому числі це буде корисно і для зонування простору.
Стіни
Оздоблення стін у залі може проводитись за допомогою:
- шпалер усіх видів: від паперових до склошпалер або тканинних полотен;
- гіпсокартону;
- фарбування.
Відтінки стін підбираються, виходячи з:
- площі кімнати;
- ступеня освітленості простору;
- стилю інтер’єру.
Що стосується дизайну оздоблення стін, це може бути як однотонне оформлення, так і, наприклад, шпалери з красивим візерунком. Абстрактні, геометричні, флористичні мотиви, 3D малюнки – експериментуйте з оформленням стін, вибираючи найактуальніший варіант.
Як і у випадку з підлогою, в залі ви можете комбінувати кілька різних оздоблень стін: штукатурка + фарбування, шпалери штукатурка тощо.
Може бути корисно: Шпалери у вітальні 2022 – актуальні тренди і цікаві рішення
Стеля
Зі стелею все набагато простіше: низькі стелі краще оформляти побілкою або фарбуванням. Щоправда, для цього потрібно заздалегідь вирівняти основу. У залі з високими стелями можна використовувати гіпсокартонні або натяжні полотна ПВХ плівки.
Перший варіант дозволить створити багаторівневі стелі, і тим самим зробити інтер’єр цікавішим. А натяжні полотна з глянсовою поверхнею візуально збільшать площу кімнати і зроблять її світлішою.
Вибираємо меблі
Меблі для залу вибираються, виходячи з дизайну кімнати. Традиційно в залі встановлюють:
- шафку під телевізор з додатковими полицями та системами зберігання;
- м’який куточок: диван, крісло тощо;
- журнальний столик;
- стелаж або полиці для зберігання книг та дрібних речей.
Опціонально також у залі може стояти: письмовий стіл, шафа, комод. Відтінок меблів може або зливатися з оздобленням зали, або ставати яскравим акцентом і виділятися на тлі стін та підлоги.
Освітлення у залі
Ми вже говорили, що освітлювальні прилади можна використовувати як зонування або навіть елементи, які прикрашають кімнату. Головне правильно підійти до завдання. Для рівномірного освітлення кімнати та виділення зон використовуйте кілька типів світильників:
- центральну люстру;
- додаткове точкове підсвічування;
- торшери чи бра;
- вбудоване підсвічування в полицях та стелажах.
Слідкуйте, щоб освітлювальні прилади поєднувалися із загальним стильовим напрямком кімнати. Якщо зал поєднує у собі їдальню чи робочий кабінет, продумайте у цих зонах додаткове освітлення.
Також читайте: Модні люстри – актуальні новинки і сміливі тенденції
Вибір стилю інтер’єру
Сьогодні виділяють кілька популярних стилів інтер’єру для зали. Давайте розглянемо особливості кожного з них, а також приклади оформлення кімнати відповідно до того чи іншого дизайну.
Класика
Класичне оздоблення залу було і залишається на піку популярності. Це переважно світлі та затишні інтер’єри з великою кількістю текстилю та ретельно продуманим освітленням. До інших особливостей класики належать:
- використання натуральних матеріалів – деревини, каменю, у тканинах: шовк, бавовна або льон;
- красиві візерунки;
- різьба по дереву;
- як головний освітлювальний прилад: масивна люстра зі скляними або кришталевими вставками.
Прикрашають класичні зали текстилем (скатертини або штори, подушки або пледи), кімнатними рослинами, статуетками тощо.
Хай-тек
Хай-тек, на перший погляд, може здатися простим дизайном зали. Все тому, що він багато в чому схожий на мінімалізм, не любить зайвих декоративних елементів, вставок та візерунків. Це переважно однотонні нейтральні інтер’єри, де основною окрасою є побутова техніка.
Зробити затишний зал у стилі хай-тек – справжнє мистецтво, оскільки цей напрямок вважається «холодним» і таким, що більш підходить для кухні. Однак результат при правильному підході виходить стильним та цікавим. Серед основних характеристик стилю:
- використання холодних відтінків: білий, сірий;
- глянсові дзеркальні чи сталеві поверхні;
- відсутність різьблення, візерунків та декоративних вставок;
- в якості акцентів яскраві деталі, розташовані точково;
- ретельно продумане освітлення – кімната має бути яскравою та світлою.
Сучасний стиль
Сучасний дизайн інтер’єру залу передбачає використання світлих нейтральних відтінків, а також лаконічність та мінімалізм. Такий підхід дозволяє продумати практичний і функціональний простір, в якому все ж таки залишиться місце для затишку і домашньої атмосфери.
Особливо актуальний сучасний інтер’єр для порівняно невеликих віталень. Серед інших його характеристик:
- Майже повна відсутність декоративних елементів, їх замінюють красиві, але при цьому корисні речі. Наприклад, прикрасити кімнату можна за допомогою яскравого дивана, оригінального журнального столика або гарної люстри.
- Більше світла. Сучасний стиль любить як природне, так і штучне освітлення. Продумайте складне багаторівневе підсвічування, виділіть з його допомогою окремі ділянки кімнати або розбийте приміщення на кілька зон.
Лофт
Такий варіант підходить більше для просторих відкритих приміщень із великими панорамними вікнами. Часто дизайн лофт використовується для квартир-студій, правда в такому разі потрібно продумати відповідний інтер’єр ще й для кухні.
Лофт віддає перевагу натуральним матеріалам, грубому оздобленню і переважно темним відтінкам: коричневим, темно-синім, бордовим, сірим і т.і. Серед інших характеристик стилю:
- відкриті системи комунікації (труби, проводка та інше);
- як елементи декору: яскраві постери та подушки;
- використання цегляної кладки для оздоблення стін.
Приклади фото сучасних проектів
Іноді краще один раз побачити, ніж сто разів почути чи прочитати. Ми впевнені, що ви почерпнете багато корисного з наших рекомендацій. Проте, щоб остаточно визначитися з облаштуванням залу, його плануванням та стилем інтер’єру, непогано було б побачити і фото готових проектів:
Також читайте: Як зробити квартиру затишною і стильною?
Оскільки зал є досить великою кімнатою порівняно з коридором, спальнею або кухнею, його оформлення потребує ретельного та особливого підходу. Тим більше якщо ви плануєте розмістити в одній кімнаті кілька функціональних зон. Дотримуючись наведених вище рекомендацій, ви зможете уникнути найпоширеніших помилок і створити інтер’єр для зали, який зробить кімнату максимально затишною, функціональною та стильною.