Як порахувати площу кімнати?

Ремонт
Россия вторглась на территорию суверенной и независимой страны Украины!

Россию ожидают неизбежные жесткие санкции, которые ударят в первую очередь по простым гражданам!

Поддержите нашу армию:

Доверяйте только проверенным источникам!

Віримо в перемогу України!

Слава Україні!

Ще на початку ремонту необхідно знати, яка кількість розчинів, шпалер, фарби або клею вам буде потрібна. Купівля недостатнього для конкретної площі приміщення обсягу оздоблювальних матеріалів, клею або бетону – це не тільки втрата ваших часу та грошей уже в процесі роботи. Це ще й ризик зіткнутися з тим, що необхідний вам матеріал (в потрібному відтінку або розмірі) відсутній в магазині. Що вже говорити – навіть одні й ті самі шпалери з різних партій можуть відрізнятися між собою (хоч би й трохи, але на стінах така різниця буде помітною).

Щоб не прорахуватися зі складанням списку покупок і придбати те, що вам потрібно і в тій кількості, якої вимагає приміщення, важливо ретельно порахувати площу всіх частин будинку: окремої кімнати, стелі, стін, підлоги.

Знання основних формул допоможуть провести коректний підрахунок навіть у випадку складного планування та стануть в нагоді для подальшого косметичного або капітального ремонту.

Основи розрахунку площі

Якщо ви хочете порахувати квадратні метри, необов’язково розуміти вищу математику – знання предмета на рівні 5-6 класів вистачає для проведення точного розрахунку квадратури. Головне – пам’ятати, що при обчисленні площі вам потрібно оперувати такими термінами: Д, В, Ш (довжина, висота і ширина).

Порада. Перш, ніж приступати до обчислювальних робіт, необхідно повністю звільнити кімнату від сторонніх предметів: меблів, побутової техніки тощо. Так ви зможете провести розрахунки правильно та без зайвих перешкод.

Після підготовки приміщення запасіться необхідними інструментами:

 1. Рулетка. Вона може бути стандартною механічною або ж більш сучасною лазерною. Остання набагато простіша у використанні та відрізняється високою точністю вимірів до міліметрів.
 2. Будівельний рівень. Інструмент, який дозволяє не відхилятися і дотримуватися ідеальних ліній при замірах.
 3. Чистий аркуш паперу й олівець для схематичного зображення кімнати.
 4. Калькулятор.
 5. Скотч або будь-який інший спосіб розмітки.

Важливо! В процесі вимірювання механічна лінійка повинна бути міцно натягнутою – будь-яке послаблення призведе до помилкових результатів вимірів.

Порада. Пам’ятаєте правило «7 разів відміряй – 1 раз відріж»? Так ось у цій справі воно як ніколи актуальне. Краще проводити 3-4 виміри та, якщо ви не використовуєте лазерну рулетку, знайти помічника.

Формули

Було б простіше, якби всі приміщення мали ідеальну форму прямокутника або квадрата. В такому випадку з’ясувати потрібну кількість оздоблювальних матеріалів можна було б за базовими правилами, де:

 • в квадратній кімнаті: S = a*4 (а – сторона квадрата);
 • в прямокутної: S = a*b (а – довжина і b – ширина прямокутника).

Однак іноді часто приміщення відрізняються більш складним плануванням і нагадують овал, коло, трапецію, ромб і т.і. А деякі елементи можуть мати й трикутну форму.

Формули площі трикутника

Виходячи з цього, для розрахунку квадратури потрібне розуміння найпростіших формул, які складаються максимум з трьох дій. Детальніше їх можна розглянути на цій картинці:

Формула площі різних фігур

Одиниці виміру площі

У чому саме вимірюється площа кімнати? У метричній системі, а її ми і використовуємо, всі дії проводяться в квадратних мм, см, м. Слово «квадратний» тут не просто так. Зазвичай при визначенні площі геометричної фігури передбачається розділити її на квадрати, кожна сторона якого становить 1 мм/см/м.

Одиниці виміру площі

Найчастіше в будівельних роботах за основу беруться не сантиметри або міліметри, а квадратний метр (м2). Звичайно, при необхідності ви зможете легко перевести цей параметр в мм2/см2. Для цього враховується, що в 1 м – 100 см, а в 1 см – 10 мм.

Скільки сантиметрів в квадратному метрі

Як розрахувати площу приміщення?

Що ж, давайте дізнаємося, як порахувати площу кімнати в м2? Відмінності в процесах розрахунку пояснюються тим, що всі житлові простори бувають простими за своєю формою або неправильними з додатковими нішами (наприклад, під ліжко) або іншими подібними елементами планування.

Проста кімната

У разі необхідності розрахувати площу кімнати для подальшої поклейки шпалер і проведення інших оздоблювальних робіт, важливо з’ясувати її обриси. І вже після визначення цього фактору можна використовувати формули, які ми наводили вище:

 • S = a*4 (квадрат);
 • S = a*b (прямокутник).

Приклад, що дозволяє побачити, підрахунок площі з певними розмірами поверхонь (довжина – 5,82 м, ширина – 3,77 м): 5,82х3,77 м = 21,94 м2.

Розрахунок площі в простій кімнаті

Порада. Неважливо, на якій висоті заміряти довжину стін – за плінтусом або за вашим зростом. Головне тут – не відхилятися і не проводити підрахунок по діагоналі – тоді розрахунки будуть здійснені неправильно.

Порада. Для розрахунків приміщень з нішами і виступами, їх площу потрібно дізнатися окремо. Після цього складіть 2 одержані числа, які й утворюють показник для всієї кімнати.

Кімната неправильної форми

Якщо житлові простори в будинку відрізняються неправильним плануванням, провести розрахунки стає складніше. Спершу доведеться умовно розділити кімнату на кілька частин. Це прості форми, площу яких ми будемо підраховувати окремо.

Наприклад, коли приміщення має п’ятикутну форму, кімната з легкістю ділиться на кілька комбінацій:

 • трикутник і квадрат;
 • трикутник і трапецію.

Після цього потрібно просто виміряти кожну фігуру та підставити відповідну формулу для розрахунку площі. Далі необхідно скласти в суму площі всіх цих фігур.

Іноді кімнати можуть відрізнятися круглою формою. Для цього застосовується принцип обчислення πR², в якому:

 • R – радіус;
 • π – постійне число, яке відповідає показнику в 3,14.

Трохи рідше, але все ж іноді в плануванні можна побачити кімнати з формою трикутника. Підрахунок таких форм відрізняється використанням більш складних правил – √ (P (P -X) х (Р – Y) х (Р – Z)), де:

 • Р – половина периметра;
 • X, Y, Z – показники довжини.

Порада. Якщо боїтеся заплутатися в формулах і зробити щось неправильно, скористайтеся програмами в інтернеті, а саме – онлайн-калькуляторами. В них досить просто ввести відповідні параметри поверхонь, а система сама проведе всі розрахунки.

Якщо брати за основу картинку нижче, порахувати площу можна в 4 етапи:

 • обчислити площу прямокутника побільше;
 • дізнатися площу прямокутника поменше;
 • дізнатися даний показник трикутника;
 • скласти всі показники.

Етапи обчислення площі

Як порахувати площу стін?

Іноді необов’язково рахувати квадратуру кімнати і досить знати площу однієї стіни. Наприклад, це потрібно перед нанесенням декоративної штукатурки, вибором фотошпалер для однієї стіни і т.і.

Всі особливості приміщень будинку, про які ми вже встигли згадати, актуальні й у даному випадку – стіни також бувають стандартними і складними за своєю формою. Крім форми, розрахунок площі стін ускладнюється також наявністю вікна, виходу на балкон або міжкімнатних дверей, які не потребують оздоблення і, відповідно, виключаються з формули підрахунку квадратури.

Як порахувати площу стін у приміщенні для простої основи і цей же параметр при наявності елементів, які її ускладнюють?

Прості стіни

Почнемо з найпростішого. В ідеалі це стіна, яка має 4 прямих кута і не має дверей або віконного отвору. Так порахувати площу однієї стіни можна, застосувавши формулу S = k * l, де k – довжина основи, а l – її ширина.

Стіни неправильної форми обчислюються за таким самим принципом, який ви застосовували при розрахунку загальної квадратури простору. Вам буде потрібно розділити основу на більш прості в розрахунку елементи і з’ясувати площу кожного з них. Після цього додайте один результат до іншого і отримаєте загальний показник.

Однак найчастіше при проведенні ремонтних робіт розміру однієї стіни недостатньо, і важливо порахувати площу стін будинку. Загальний параметр обчислюється за допомогою формули:

S = F х H,

де F – периметр приміщення, а H – висота стіни.

Що таке периметр кімнати? Під цим терміном мається на увазі сума всіх сторін. Вираховується даний параметр за простою формулою: суму ширини і довжини стін множать на 2. Таким чином, якщо довжина однієї стіни – 4 м, а її ширина – 2,5 м, периметр дорівнює 13 м.

Але не поспішайте за цією формулою купувати оздоблювальні матеріали. Адже вкрай рідко зустрічаються приміщення без вікон і зовсім ніколи – без дверей. А ці елементи також грають роль при розрахунку площі.

Стіни з виступами і вікнами

При розрахунку площі стін в квартирі не ігноруйте розміри вікон і дверей.

Щоб не купити зайвих матеріалів, заміряйте площу цих елементів у кімнаті та просто відніміть це число з отриманого вище результату. Наприклад, при ширині вікна 1,7 м, а висоті 1,5 м, необхідно відняти 2,55 м. А при дверях 1х2,1 м необхідно прибрати 2,1 м.

Як порахувати квадратуру стелі?

Щоб розібратися, як порахувати квадратуру стелі, важливо просто враховувати всі принципи вимірів, використовувані для стін. Прямокутні або квадратні стелі розраховуються в одну дію  – перемноженням сторін.

А ось складні форми діляться на прості й прораховуються кожна окремо.

Порада. Врахуйте, що заміряти площу стелі самостійно досить складно. По-перше, вам знадобиться драбина потрібної висоти. А по-друге, краще заручитися допомогою домочадців або друзів. Так ви зможете отримати максимально коректні числа.

Може бути корисно: Дизайн стелі – сучасні тренди і оригінальні ідеї

Як порахувати площу підлоги?

Перед монтажем підлогового покриття необхідно точно порахувати площу підлоги. Всі розрахунки проводяться за тим же принципом, що і з іншими поверхнями. Врахуйте, що, якщо ви не плануєте капітальний ремонт у кімнаті, а в приміщенні знаходяться вбудовані меблі або побутова техніка, які стоять на підлозі, місце, яке вони займають, потрібно викреслити.

Якщо ж ви робите капітальний ремонт, спочатку приберіть з підлоги всі предмети й тільки після цього приступайте до розрахунків.

Порада. Якщо вам потрібно порахувати площу підлоги для установки системи «тепла підлога», в розрахунок беріть тільки ту частину кімнати, яка залишається вільною для переміщення – під важкими меблями і побутовою технікою теплу підлогу не встановлюють.

Як порахувати площу підлоги

До речі, ви знаєте, що, обчисливши розміри підлоги і знаючи висоту стелі, ви можете дізнатися і загальну площу стін? Для цього скористайтеся нашою таблицею:

Площа кімнати за підлогою (кв.м) Площа стін з висотою стелі 2,5 м Площа стін з висотою стелі 2,7 м Площа стін з висотою стелі 3 м
10 31,7 34,2 38
11 33,3 36 40
12 35 37,8 42
13 36,3 39,2 43,5
14 37,5 40,5 45
15 40 43,2 48
16 41 44,3 49,2
17 42 45,4 50,4
18 43 46,4 51,5
19 43 47,3 52,5
20 45 48,6 54
21 46 49,7 55,2
22 47 50,8 56,4
23 48 51,8 57,6
24 50 54 60
25 51 55 61

Також читайте: Як вибрати фарбу для стін в квартирі?

Розібравшись, як порахувати площу, ви виключите ризик покупки недостатньої кількості матеріалів для проведення ремонтних робіт. Крім того, знання формул може стати в нагоді й під час огляду нерухомості перед купівлею, коли важливо точно порахувати квадратуру. Базове розуміння геометрії та всього кілька арифметичних дій – і ви зможете до міліметра дізнатися габарити стін, стелі та підлоги в будинку чи квартирі.

Новий Дім
Додати коментар