Кухня – це місце, де ми щодня збираємося всією сім’єю за спільними трапезами. Крім того, саме тут твориться справжня магія – приготування улюблених страв на сніданок, обід і вечерю. Тому інтер’єр кухні повинен бути продуманий до дрібниць і відповідати на два головних запити: відчуття затишку і практичність.
Сьогодні ми розповімо про те, на що звертати увагу, плануючи дизайн кухні, які відтінки і матеріали найкраще підходять для цієї кімнати і як облаштувати простір так, щоб зробити кухню серцем вашого будинку.
Варіанти планування кухні
Якщо ви починаєте ремонт кухні, перше, на що слід звернути увагу при створенні дизайн-проекту – планування кімнати. Враховуючи особливості розташування кухонного гарнітура виділяють кілька видів планувань:
Пряма кухня
Пряме планування кухні підходить для витягнутої просторої кімнати. При такому способі розташування меблів весь кухонний гарнітур встановлюється уздовж однієї найдовшої стіни, що повністю звільняє іншу частину кімнати для місця під обідній стіл.
Важливий мінус: якщо кімната недостатньо витягнута, помітно скорочується розмір робочого місця.
Кутова кухня
Кутовий або по-іншому Г-подібний тип планування підходить для квадратної кухні і актуальний як для маленьких, так і для просторих кімнат. Принцип планування тут зрозумілий з назви: кухонний гарнітур розташовується уздовж однієї з найширших стін і однієї з найбільш вузьких (наприклад, біля вікна).
В інший кут кімнати, вільний від меблів, ставлять обідній стіл.
Також читайте: Кутові кухні – сучасні приклади оформлення інтер’єру
Кухня з барною стійкою
Якщо в квартирі проживає 1-2 людини, які не часто приймають гостей, великий обідній стіл ні до чого. Ідеальне рішення в такому випадку – сучасні кухні з барною стійкою.
Так, наприклад, барна стійка часто використовується в квартирі студії і розділяє кухню з вітальнею. Під стільницею можна розмістити що завгодно: від системи зберігання для дрібного кухонного приладдя до пральної машини.
Кухня з островом
Однією з найоригінальніших ідей для ремонту кухні є установка так званого острівця. Звичайно, це рішення для великих просторів.
Острівець може стати додатковою робочою зоною (особливо, якщо вмонтувати в нього кран з раковиною або плиту). Крім того, острів може служити великим обіднім столом. Тільки врахуйте: до нього підбирають не звичайні, а високі барні стільці.
Колірна гамма для кухні
Що ж, тепер давайте поговоримо про відтінки, які найчастіше використовуються при оформленні кухні. Вибирайте колір оздоблення, який викликає у вас відчуття комфорту. По суті, для кухні підходять практично будь-які забарвлення, головне – правильно їх поєднувати і не переборщити з колірною палітрою.
Порада. Не варто робити кімнату в одному відтінку, навіть якщо ви продумуєте дизайн маленької кухні. Рекомендуємо підібрати 2-3 кольори, які б гармонійно поєднувалися між собою. Для цього можна використовувати колірне коло Іттена.
Біла кухня
Однозначно це найпопулярніший дизайн кухні. Білий колір – класика для кухонних просторів зважаючи на низку переваг:
- асоціюється у людей з чистотою;
- робить навіть невеликі кімнати візуально більш просторими і світлими;
- поєднується з будь-якими іншими відтінками: темними або світлими, пастельними або насиченими.
Порада. Можна продумати дизайн інтер’єру кухні в білому монохромі. Однак тоді є ризик того, що кімната буде виглядати занадто нудно і стерильно. Щоб трохи розбавити обстановку можна пограти з фактурами, поєднуючи різні матеріали (деревина, цегла, мармур, скло, кераміка, текстиль, метал тощо).
Також читайте: Біла кухня – дизайн і ідеї оформлення інтер’єру
Сіра кухня
Одне з найпопулярніших рішень під час ремонту на кухні. Сірий колір, як і білий, добре поєднується з різними яскравими і пастельними відтінками. Він виглядає лаконічно, не втомлює око і не приїдається з часом.
При цьому палітра може бути будь-якою – від світло-сірого кольору до відтінку мокрого асфальту.
Бежева кухня
Теплий бежевий відтінок створює відчуття затишку і домашньої атмосфери. Більш того, він робить кімнату світлішою і просторішою. Бежевий колір ідеально підходить для класичного стилю, неокласики, провансу.
При цьому бежевий відтінок не нудний і виглядає красиво навіть без яскравих акцентів.
Зелена кухня
Якщо ви хочете поекспериментувати з кольором і шукаєте нестандартні ідеї для кухні, придивіться до зелених відтінків. Це може бути м’ятний, салатовий, хвойний і маса інших варіацій кольорів.
Зелені тони асоціюються з природою, заспокоюють нервову систему і допомагають розслабитися.
Жовтий колір в інтер’єрі кухні
Стильна кухня в жовтому відтінку – це яскравий виклик нудьзі і одноманітності. Крім того, жовті тони поліпшують апетит (недарма ж їх використовує більшість мереж фастфудів).
Необов’язково використовувати яскраве і строкате жовте оздоблення. Цілком доречними будуть інші варіації жовтого: гірчичний, лимонний, блідо-жовтий і т.д.
Коричневі відтінки на кухні
Відтінок натурального дерева також привносить відчуття затишку і домашнього тепла. Щоб кухня виглядала не зовсім суворою, краще розбавити коричневий світлішими або яскравими відтінками. Коричневий колір добре поєднується з:
- оливковим;
- гірчичним;
- синім;
- фіолетовим.
Стиль інтер’єру кухні
Щоб кімната виглядала гармонійно, рекомендуємо облаштовувати її в одному стилі. Так, сьогодні можна змішувати декілька стильових напрямків, отримуючи оригінальну еклектику. Однак це складний процес, який не дуже-то потрібен на кухні (і більше підходить, наприклад, для вітальні). Про тренди в дизайні кухні 2022 можна почитати окремо. Ми ж розглянемо всі найпопулярніші стильові напрями.
Кухня в скандинавському стилі
Скандинавський стиль ось вже кілька років залишається одним з найпопулярніших дизайнів кухні в будинку чи квартирі. Серед його особливостей:
- світлі відтінки в оздобленні: сірі, блакитні, білі;
- практичність – на першому місці;
- натуральні матеріали (особливо – меблі та текстиль);
- декор: кімнатні рослини, постери, текстиль;
- більше світла і світильників.
Також читайте: Кухня в скандинавському стилі – мінімалізм і практичність для вашого комфорту
Кухня в стилі прованс
Багато дизайнерських кухонь виконані в стилі прованс. Все тому, що даний напрямок якнайкраще підходить для цієї кімнати і робить її більш затишною і «домашньою». Стиль прованс відрізняється:
- використанням натуральних матеріалів в оздобленні;
- кількістю текстилю;
- пастельними відтінками: м’ятним, блакитним, лавандовим, ніжно-лимонним тощо;
- візерунками та орнаментами: клітинка, флористика, птахи;
- побутовою технікою в стилі ретро;
- кованими елементами (наприклад, на столах або стільцях).
Кухня-лофт
Брутальний і на перший погляд грубий стиль лофт також може бути досить затишним. І якщо ви продумуєте дизайн великої кухні, придивіться саме до цього напрямку. Він характеризується такими відмінностями:
- натуральні матеріали в оздобленні та меблях;
- в якості фартуха – цегляна кладка;
- відкриті системи комунікації;
- елементи декору: оригінальні постери, металеві світильники;
- побутова техніка – в стилі ретро.
Також читайте: Кухня в стилі лофт – як створити відкритий простір?
Кухня в стилі мінімалізм
Якщо лофт більш актуальний для великих просторів, то мінімалізм – стиль інтер’єру кухні, який ідеально підходить для маленьких кімнат в хрущовках і панельках. Як і випливає з назви, головний акцент – на зниженні елементів декору до мінімуму – все, що знаходиться на кухні, має бути в першу чергу зручним для мешканців дому.
Мінімалізм – це відсутність захаращення простору зайвими предметами. Що в свою чергу створює можливість вільно пересуватися по кухні, не спотикаючись об зайві меблі. Серед інших особливостей стилю:
- переважно світлі відтінки;
- лаконічні чіткі лінії та форми;
- не більше одного яскравого відтінку, який може виступати акцентом;
- побутова техніка – вбудована.
Класична кухня
Класичні красиві кухні з розкішним оздобленням все ще користуються популярністю. Такий стиль підходить більше для великих просторів і точно влетить в копієчку під час ремонту. Однак в результаті інтер’єр вийде розкішним і вишуканим.
Як облаштувати класичну кухню:
- Використовуйте природні відтінки, при цьому вони можуть бути як світлими, так і темними.
- Тільки натуральні матеріали: підлога – паркет, стіни – шпалери, стільниця – камінь, меблі – дерево.
- Вибирайте складні меблі з різьбленням, скляними або металевими вставками.
- Серед елементів декору: бронзові крани, масивні люстри, щільні штори.
Кухня хай-тек
Стиль хай-тек перекладається з англійської мови як «високі технології». Цей напрямок ґрунтується на включенні в інтер’єр якомога більшої кількості техніки, що особливо актуально на кухні. Серед особливостей дизайну кухонь в стилі хай-тек:
- «розумні» меблі з висувними шафками, підйомниками, прихованими системами зберігання, які роблять роботу на кухні набагато комфортнішою;
- сучасна побутова техніка у великій кількості: крім плити й холодильника поставте на чільне місце тостери, кавоварку, стильну мікрохвильовку і т.і.;
- відтінки: білі, сірі, чорні з яскравими вкрапленнями;
- поверхні: металік, скло, глянець.
Кухня неокласика
Якщо ви шукаєте оригінальні ідеї дизайну кухні, придивіться до одного з найновіших напрямків: неокласика. Цей стиль гармонійно поєднує в собі класичні та сучасні принципи оформлення інтер’єру. Як облаштувати простір в стилі неокласика:
- натуральні матеріали меблів і оздоблення;
- при цьому меблі – менш вигадливі в порівнянні з класичним стилем і мають прості фасади без декоративних вставок;
- велика кількість світла: природного і штучного;
- переважні відтінки: беж, карамель, слонова кістка, золото, білий.
Оздоблення кухні
Переглядаючи красиві фото кухні, можна просто закохатися в стильні інтер’єри. Однак часто буває так, що реальна картина виходить далекою від фото в інтернеті. Однією з причин цього можуть бути неякісні матеріали.
Пам’ятайте, що кухня – досить «примхлива» кімната з підвищеним рівнем вологості і частими перепадами температур. Тому оздоблення для неї слід вибирати з особливою ретельністю.
Стеля
Якщо стеля низька, вибирайте класичний варіант оздоблення – біла побілка. Головне – ретельно вирівняти поверхню основи.
У кімнаті з високими стелями необов’язково вирівнювати основу – можна встановити натяжні глянцеві або матові стелі, які до того ж дозволяють приховати більш складне освітлення кімнати.
Стіни
Уздовж зони фартуха рекомендуємо покласти якісну керамічну плитку. А на інших стінах може використовуватися різне оздоблення:
- шпалери;
- гіпсокартонні панелі;
- декоративна штукатурка.
Підлога
Щоб красивий ремонт на кухні зберігся якомога довше, вибирайте підлогове покриття, стійке до вологи, крапель жиру, забруднень і перепадів температур.
Порада. Можна комбінувати кілька варіантів покриття. Наприклад, в робочій зоні покласти плитку, а в їдальні – гарний ламінат або навіть паркет.
Вибір і розстановка меблів на кухні
Меблі для кухні варто вибирати ретельно: вони повинні бути практичними у використанні, гармонійно поєднуватися з інтер’єром і ідеально вписуватися в планування кімнати. Головне – щоб кухонний гарнітур залишав місце під робочу зону.
Побутова техніка може бути вбудованою або відкритою – на ваш розсуд. Підбирайте обсяг холодильника, габарити плити (кількість конфорок, функції духовки) виходячи з того, скільки часу ви проводите на кухні і в якому обсязі готуєте їжу.
Порада. Обов’язково придумайте місце під посудомийну машинку – вона помітно спрощує ведення побуту.
Освітлення і декор в інтер’єрі кухні
Сучасна кухня – це не те місце, де потрібно розставляти багато декоративних елементів. Рамки для фото, статуетки, штучні рослини – все це, якщо і допускається при оформленні інтер’єру, але все ж вимагає обмежень.
Кухня – це в першу чергу кімната для приготування і прийому їжі. І захаращувати її непотрібними «пилосбірниками» не потрібно. Дизайн кухні в квартирі допускає такі елементи прикрашання кімнати:
- текстиль: скатертини, серветки, штори, оббивка меблів тощо;
- ємності для зберігання спецій/серветок/олії/зубочисток;
- красивий посуд, розміщений на відкритих полицях;
- настінний годинник;
- кімнатні рослини (правда, врахуйте, що далеко не всі вазони можна ставити на кухні).
Що стосується освітлення, його краще спланувати для кожної окремої зони. У робочій ділянці потрібні більш яскраві світильники (можна встановити світлодіодні), а в їдальні – менш різке освітлення у вигляді підвісного світильника над обіднім столом. Для невеликої кухні основну люстру розташуйте по центру кімнати.
Як правильно оформити інтер’єр кухні?
Ну і додамо ще кілька корисних порад і цікавих ідей для кухні:
- Пам’ятайте про правило робочого трикутника. За його принципом три основних елементи: раковина, плита і холодильник повинні розташовуватися так, щоб між ними було зручно переміщатися.
- Приділіть увагу дрібницям. Не забувайте про крани, підвіконня, вимикачі і розетки – всі вони повинні гармонійно вписуватися в простір кухні.
- Якщо ви продумуєте дизайн кухні-студії, переконайтеся, що колірна гамма і стиль інтер’єру кухонного простору гармонує з інтер’єром вітальні, яка об’єднана з кімнатою через відсутність стіни.
- Якщо у вас вдома кухня з виходом на балкон, скористайтеся ситуацією і обладнайте столову зону на лоджії. А основну кімнату залиште як зону для приготування їжі.
Спланувати дизайн простору можна як своїми руками, так і залучаючи професійних дизайнерів. Головне – сформувати запит і чітко розуміти, на який результат ви очікуєте. Сподіваємося, ми змогли переконати вас в тому, що затишну, стильну і модну кухню можна облаштувати дешево і красиво. Користуючись нашими рекомендаціями, ви уникнете найпоширеніших помилок і отримаєте результат, який перевершить всі ваші очікування.