Картини на стіні – один з найпопулярніших елементів декору. Красиві полотна і панно вішали для прикраси кімнат ще багато століть тому. Мода змінювалася, з’являлися нові стилі інтер’єру, проте гарні картини продовжують виступати яскравим елементом декору простору.
Сьогодні це можуть бути не тільки ручні роботи сучасних майстрів (хоча сучасний живопис – це часто яскраві і сміливі полотна, здатні стати родзинкою інтер’єру), але й репродукції картин відомих художників (Пікассо, Сезанн, Моне, Клімт тощо), постери або навіть фотографії.
Звичайно, не можна повісити на стіну першу вподобану вами картину. Важливо ретельно продумати колірну палітру та стилістику полотна, а також вибрати його місце розташування. Як це зробити? Читайте далі – ми поділимося секретами оформлення кімнат за допомогою картин.
Варіанти картин
Щоб підібрати картину в інтер’єр будинку або квартири, важливо зрозуміти, що саме пропонують сьогодні дизайнери і художники. Якщо говорити про спосіб оформлення полотен, виділяють:
- Класична одинарна картина. Зображення на ній розміщено на одному полотні.
- Модульне зображення. Це модні картини в інтер’єрі 2021 – на таких полотнах одне зображення ділиться на 2 і більше картин. Разом вони створюють завершену гармонійну композицію.
При цьому картина в інтер’єрі – досить широке поняття. Для прикраси стін сьогодні можуть використовуватися:
- Живопис. Класичний спосіб створення зображень за допомогою акрилу, акварелі, масляних фарб.
- Графічна робота. Картина, намальована олівцем і покрита пластиною скла.
- Постери. Сучасний спосіб оформлення стін з креативним дизайном.
- Друк на полотні. Ще одна інновація, що дозволяє отримати будь-яке зображення в стислі терміни. Такі картини роблять дизайн кімнати більш цікавим і унікальним.
- Фотографія. Стильне фото (портрети, міські пейзажі) можуть бути як чорно-білими, так кольоровими.
Як правильно розмістити картину в інтер’єрі?
Навіть найкрасивіша картина в невідповідному місці просто загубиться і зіллється з навколишнім її інтер’єром. Тому ще до етапу вибору полотна слід подумати місце, де ви плануєте його розташовувати.
Порада: Картина може підкреслити особливості кімнати і виправити мінуси планування. Наприклад, широка рамка здатна візуально розширити приміщення, а вертикальні картини зроблять кімнату візуально вище.
При розміщенні картини в інтер’єрі користуйтеся наступними рекомендаціями:
- У великій кімнаті краще не вішати маленькі полотна (в крайньому випадку – групами по кілька картин). Ідеально підійдуть картини середнього і великого розміру.
- Якщо планування кімнати нагадує коридор з вузькою торцевою стороною, на дальню найменшу стіну можна повісити помітну картину великого розміру. Це врівноважить приміщення і створить правильний акцент. Пейзажі, портрети або репродукції картин відомих художників стануть родзинкою кімнати.
- Обов’язково стежте, щоб картини висіли рівно. Найбільш гармонійно вирівнювати картини по їх центру.
- Оптимальна (т.зв. музейна) висота розташування картин – 1,5 м від підлоги.
Вибираємо картини під стиль приміщення
Картини в інтер’єрі 2021 – це універсальний елемент декору, який актуальний для будь-якого дизайну кімнати. Звичайно, зображення на полотні має залежати від загального інтер’єру:
- Для кімнат в сучасному стилі підійдуть картини сучасних художників (сміливі, іноді незрозумілі або навіть провокаційні полотна), абстрактні мотиви, імпресіонізм або зображення міського пейзажу.
- Для класичного інтер’єру немає нічого кращого за репродукцію картин відомих художників, а також спокійних пейзажів або благородних портретів.
- Для стилю хай-тек або модерн підійдуть постери, фотографії, картини модерністських художників, полотна абстракціоністів.
- Для інтер’єру в стилі прованс найбільш оптимальними є пейзажі – зображення полів, маленьких сіл, морського узбережжя тощо.
- Лофт любить чорно-білі картини або фотографії, постери з цитатами, картини соцреалізму тощо.
Колірна гамма і поєднання картин в інтер’єрі
Доведено, що колірна гамма здатна впливати на нервову систему людини. Саме тому гамма картини повинна не тільки гармонійно поєднуватися з іншими відтінками в інтер’єрі, але й створювати правильний настрій в кімнаті.
В ідеалі поєднувати теплі тони з теплими, а холодні – з холодними. Перші створюють затишну атмосферу, а другі – роблять простір більш вільним.
При цьому не забувайте, що не тільки кольори на картині, але й забарвлення багета рами повинне гармонійно вписуватися в інтер’єр.
Якщо говорити про конкретні кольори:
- червоні тони підходять для кухні, коридору, кабінету або вітальні;
- синій колір на картинах оптимальний для вітальні або спальні;
- жовтий і помаранчевий кольори – в дитячій, вітальні;
- зелений – у вітальні, спальні, коридорі.
Якщо ви хочете зробити картину не акцентом, а просто частиною стіни, яка доповнює інтер’єр, краще вибрати полотно в більш стриманих пастельних тонах, які перегукуються з відтінком стін. Для створення акценту навпаки – картина повинна бути більш яскрава.
Щоб підібрати правильну композицію, користуйтеся основними методами поєднання кольорів: комплементарне поєднання, тріада, квадрат тощо. Для цього візьміть за основу колірний круг Іттена.
Як підібрати картину в сучасний інтер’єр?
Для кожної кімнати будинку існують свої правила вибору картин для сучасного інтер’єру. Полотна, які висять на кухні, точно будуть неактуальними в спальні, і навпаки. Отже, давайте розберемося, як вибрати картину для окремої кімнати.
Кухня
Звичайно, найпоширенішою тематикою картин в інтер’єрі кухні є зображення фруктів, випічки, напоїв, готових страв тощо. Це не дивно – такі зображення сприяють апетиту, викликають позитивні емоції і покращують настрій.
Також прикрасити кухню допоможуть модні картини з зображенням: птахів, пейзажів, квітів, абстрактних візерунків.
Вітальня
Вибір картини для вітальні – важливий етап оформлення простору. Вітальня – це обличчя будинку або квартири і часто найбільше приміщення.
Для цієї кімнати ідеально підійдуть красиві модульні зображення. Особливо актуальні вони над диваном.
У вітальні не місце натюрморту, однак сюди прекрасно вписуються портрети, пейзажі, фотографії та постери, сучасне мистецтво і репродукції класичних картин.
Спальня
Картини в інтер’єрі спальні – один з небагатьох допустимих елементів декору. Часто їх розвішують над узголів’ям ліжка, створюючи таким чином так звану акцентну стіну.
Важливо підібрати гармонійне спокійне зображення на картині, яке подарувало б гарний настрій після пробудження і сприяло розслабленню і плавному зануренню в сон.
Порада: Краще не вішайте в спальні портрети. Вони відволікають і не сприяють відпочинку. Куди гармонійніше в кімнаті для сну виглядають красиві пейзажі, абстрактні візерунки, натюрморт.
Передпокій
Передпокій або коридор є, як правило, найменшою кімнатою. Вішати туди великі картини не варто, хіба що це дозволяють габарити стіни (проте в такому випадку подбайте, щоб у кімнаті не було інших елементів декору).
Для витягнутих кімнат підійдуть модульні широкі картини. Для квадратних – поодинокі полотна середнього формату.
Що стосується зображень, в передпокої добре виглядатимуть пейзажі, абстрактні і геометричні візерунки, красиві написи, зображення тварин або птахів.
4 часті помилки розміщення картин
Картини в інтер’єрі квартири – це простий спосіб змінити настрій і атмосферу в кімнаті. Здавалося б, вибір полотна – простий і швидкий процес. Так чому ж багато хто вдається до допомоги дизайнерів?
Вся справа в тому, що неправильний дизайн і місце розміщення картини можуть тільки зіпсувати загальне враження про приміщення. Ми зібрали найпоширеніші помилки розміщення картин в інтер’єрі:
- Неправильно обраний розмір картини. Одна маленька картина на величезній стіні буде виглядати так само непропорційно, як десяток великих полотен на невеликій стіні. Все повинно бути в міру – стежте щоб картини займали від ¼ до ½ площі стіни.
- Безсистемне розміщення полотен. Так, в процесі прикраси простору має бути присутня нотка творчості. Однак і система розташування також повинна бути. Інакше вийде диспропорція, яка тільки зіпсує результат. Ось кілька простих правил:
- вішаючи картини над диваном, відступайте від спинки не більше 20-30 см;
- якщо картини розташовуються на порожній вільній стіні, бажано, щоб вони висіли на рівні очей;
- створюючи композицію з декількох картин, в центрі розмістіть найголовніше полотно, яке стане ядром.
- Розміщення великої кількості картин в одному розмірі. Навіть в галереях не вішають на стінах картини однакового розміру. Це створює ефект монотонності і робить інтер’єр нуднішим. Комбінуйте на стіні полотна різних габаритів з однією умовою: дотримуйтеся основ симетрії (наприклад, над однією великою картиною розташуйте 2 маленькі).
- Всі картини намальовані в одній стилістиці. Одні лише пейзажі, портрети або мотивуючи цитати на стінах у великій кількості виглядають вкрай нудно. Не бійтеся сміливих поєднань картин в інтер’єрі та комбінуйте чорно-білі фотографії з різнокольоровими полотнами, а написи на постерах з портретами.
Також читайте: Декор стін своїми руками – 11 креативних і простих ідей
Картина в інтер’єрі може, як зливатися із загальним дизайном і не кидатися в очі, так і бути яскравим елементом і притягувати увагу всіх присутніх. Це простий і досить бюджетний спосіб покращити будь-яку кімнату до невпізнанності. Красиві полотна прикрасять спальню, вітальню, кухню або навіть невеликий коридор. Головне – знайти відповідне зображення, яке б доповнювало концепцію інтер’єру, і продумати, куди повісити картину, щоб вона змогла прикрасити стіну.