Переїхати з тісної квартири в галасливому районі міста до затишного заміського будинку, захованого далеко від доріг та натовпу людей – звучить як справжня мрія. При цьому сьогодні все менше українців віддають перевагу важким матеріалам для будівництва котеджів та будиночків – на зміну бетону та цеглі часто приходить легше дерево. Воно не тільки екологічне, але й має кращі теплоізоляційні властивості, дозволяє побудувати будинок досить швидко і користуватися ним протягом довгих років.
Одноповерхові фінські дерев’яні будинки сьогодні можна зустріти в Україні дедалі частіше. Фіни запатентували особливу технологію зведення житлових будівель, яка нагадує німецькі чи канадські методи. Розгляньмо всі особливості, переваги і недоліки фінського будинку.
Що таке фінський будинок?
Будинки зі зрубу дерева у наших регіонах були і залишаються популярними. Проте фінська технологія все ж таки трохи відрізняється від класичних дерев’яних котеджів. Почнемо з висоти споруди. Будинки у фінському стилі, як правило, мають півтора поверхи:
- На першому поверсі розташовані всі базові кімнати: кухня, вітальня, санвузли, їдальня тощо.
- Другий поверх часто мансардний, тут розташовані спальні. Щоб забезпечити міцний сон усім власникам будинку, у Фінляндії для облаштування мансардного поверху використовують хвойні породи дерева – вони дають заспокійливий аромат.
Якщо ви плануєте будувати фінський будиночок з терасою або балконом, вони також будуть на першому поверсі.
Дах у таких будівель зазвичай двосхилий – завдяки цьому на ньому не накопичуються опади.
Різноманітність проектів фінських будинків продиктована можливістю облаштувати все так, як потрібно конкретному власнику. Виділяють кілька типів проектів:
Будинок із мансардою
Класичний проект одноповерхових фінських будинків, який відрізняється простотою у зведенні, оскільки для мансарди потрібно менше часу та зусиль, ніж для оформлення повноцінного другого поверху.
Так нагорі ви зможете облаштувати додатковий простір, який не вимагає великої витрати будівельних матеріалів.
Тераса чи веранда
Це дві схожі зони, між якими є суттєва відмінність. І тераса, і веранда створюють додатковий простір для відпочинку та занять хобі. Однак у першому випадку ви отримуєте повністю відкритий майданчик, щоб відпочивати, читати чи займатися улюбленою справою на свіжому повітрі.
Веранда ж – це закрита споруда, що зберігає комфортну температуру повітря будь-якої пори року. Вона може використовуватися не тільки як зона відпочинку, а й як майстерня або навіть оранжерея. Як правило, проект будинків за фінською технологією з верандою передбачає встановлення панорамних вікон, щоб у приміщення потрапляло якнайбільше сонячного світла.
Порада. Якщо ви плануєте будувати будинки за фінською технологією на порівняно невеликій ділянці, можна замінити одноповерхову споруду двоповерховою. Так навіть невелика будівля здаватиметься просторою і практичною. Щоправда, у такому разі не варто робити додатковий поверх для облаштування мансарди.
З другим світлом
Одна з варіацій класичного фінського будинку – будівля, в якій стіна залу височіє на два поверхи. Таким чином, основне приміщення будинку отримує більше природного світла. А сам будинок виглядає набагато просторішим та затишнішим. За рахунок наявності другого верхнього ряду вікон такі будівлі ще називають будинками з другим світлом.
Переваги та недоліки фінських каркасних будинків
Дерев’яні одноповерхові фінські будинки – це, як правило, споруди до 100-150 м2. Тобто вони підходять людям, які не планували зводити величезний заміський будинок. Якщо цей аспект вас влаштовує, при зведенні фінських проектів ви отримаєте низку переваг:
- Швидке зведення будівлі. На все про все зазвичай йде не більше трьох місяців. І – увага – сюди вже входить не лише будівництво будинку, а й його оздоблення, а також внутрішні ремонтні роботи.
- Простота спорудження. Вам не знадобиться важка будівельна техніка та велика кількість фахівців. Каркасні фінські будинки можуть побудувати 4-5 робітників із досвідом.
- Такі проекти бюджетніші в порівнянні з цегляними будинками. Ви заощадите не тільки на кількості будматеріалів, але і на теплоізоляції – вона може бути слабшою, ніж цього вимагають, наприклад, цегляні споруди.
- Фінський будинок готовий до оздоблення відразу після завершення всіх будівельних робіт. Йому не потрібен час на усадку.
- Як і всі каркасні будинки, фінські будинки виготовляються заздалегідь на виробництві, а на ділянці вже збираються.
- Екологічність. Для будівництва використовуються матеріали, які є безпечними для здоров’я людини та навколишнього середовища.
- Довговічність. Готові будівлі зберігають свій привабливий зовнішній вигляд протягом кількох десятків років.
Важливо. Щоб дерев’яний будинок за фінською технологією простояв якомога довше, необхідно обробити матеріали спеціальними розчинами, що захищають від шкідників та грибків.
З недоліків можна виділити два аспекти:
- Будинок вимагає постійної перевірки. Щороку необхідно оглядати все: від даху до підлоги на предмет появи цвілі чи грибка. Вони можуть бути згубними для будівлі.
- Такі будинки не передбачають облаштування підвального приміщення або цокольного поверху.
Технологія будівництва фінських будинків
Одноповерховий будинок у фінському стилі зводиться у кілька основних етапів:
- Облаштування фундаменту. Такі споруди не мають особливих вимог до фундаменту. Найчастіше задіяний неглибокий стрічковий або пальовий тип. Для робіт використовується бетон, рідше – керамічна цегла. Головне заздалегідь поставити опори, які будуть основою каркасу стіни.
- Зведення першого поверху. Починається, як тільки фундамент буде повністю готовим. Для складання першого поверху використовуються заздалегідь підготовлені балки, які згодом обшиваються фанерою завтовшки від 15 мм. Вже зверху на підлогу ставлять стіну: облаштовується каркас із обрізної дошки, що обшивається захисними матеріалами. Вони перешкоджають потраплянню вітру та холоду всередину будинку. Після складання каркаса стіни встановлюються перпендикулярно до підлоги. Самі стіни між собою з’єднуються болтами.
- Монтаж перекриття між поверхами та мансардного приміщення. Перекриття встановлюються безпосередньо на верхню частину каркасу. Його так само, як і підлогу, обшивають фанерою, після чого встановлюють стіни.
- Установка стелі та покрівлі. На стіновому блоці другого поверху встановлюються кровельно-балочні елементи. Внутрішня частина балок обшивається фанерою. Після цього ставлять плечі майбутнього даху та решетування. Вже на нього викладають двосхилий дах і оформляють його покрівельним матеріалом.
Основні стилі фінських будинків та котеджів
Сьогодні фінські проекти одноповерхових будинків можуть бути виконані у різних стильових напрямках – від традиційних до сучасних технологічних стилів. Найпопулярнішими є:
Класичний фінський будиночок
Фінські проекти одноповерхових будинків у класичному стилі виглядають затишно та цікаво. Вони містять щось від німецьких заміських будинків і щось від скандинавських. Таке поєднання мінімалізму та затишку забезпечується використанням дерева для облицювання фасаду, великих балок та великих вікон.
Фінський будинок у стилі модерн
Сучасний фінський будинок більш лаконічний у порівнянні з класичним варіантом. Це переважно темні будівлі з великою кількістю панорамних вікон. Іноді вікна у таких будинках практично повністю замінюють стіни. За рахунок цього навіть на маленькій площі вдається створити світлий та стильний простір.
Особливістю таких будинків є так звані кімнати з другим світлом, у яких немає перегородки між першим та мансардним поверхами.
Фінський будинок у стилі хай-тек
Це порівняно новий стиль оформлення фінського будинку. Тут присутні максимальна лаконічність форм і відтінків. Будинки виконуються переважно в білому або чорному кольорі, часто мають односхилий дах, великі вікна, мінімум виступаючих деталей на фасаді.
В якості освітлення тераси використовуються лаконічні точкові світильники.
Матеріали для оздоблення
Вже після вибору інтер’єру та планування фінських одноповерхових будинків вам необхідно визначитися з матеріалами, які будуть використовуватися в процесі оздоблення будівлі. Давайте докладніше розглянемо, як оформляють підлогу, стіни та стелю таких домівок.
Підлога
В якості підлогового покриття можна використовувати ламінат, паркет або керамічну плитку. Всі ці варіанти добре лягають на основу підлоги фінського будинку.
До речі, для комфортнішого мікроклімату в таких будівлях часто встановлюють систему «тепла підлога».
Стіни
Бруси можна обшити декоративними панелями, проте для створення особливої затишної атмосфери краще залишити стіни такими, як вони є. Тим паче дерево можна пофарбувати в будь-який відтінок. Головне – ретельно підготувати основу – обробити її захисними складами, а на кінцевому етапі покрити спеціальним лаком.
Якщо ви хочете рівні стіни, можна покрити бруси гіпсокартонними панелями. Вже на них можна застосовувати різні оздоблювальні матеріали:
- декоративну штукатурку;
- фарбування;
- шпалери.
Може бути корисно: 7 критеріїв, як правильно вибрати шпалери
Вибір того чи іншого матеріалу залежатиме насамперед від мікроклімату в приміщенні.
Що ж до зовнішньої обробки стін, фасад фінського одноповерхового будинку може бути оформлений за допомогою:
- сухого профільованого бруса;
- клеєних ламелей;
- плит ОСБ;
- каменю;
- фіброцементних панелей;
- облицювальної цегли.
Стеля
Якщо плануєте в якості оздоблюального матеріалу для стелі фінського будинку використовувати натуральні матеріали, придивіться до деревини хвойних порід. Вона дарує легкий аромат та відрізняється довговічністю.
Якщо ж ви більше віддаєте перевагу традиційним білим рівним стелям, можна обтягнути основу гіпсокартонними листами і зовнішню їх частину вже пофарбувати або обклеїти шпалерами.
Скільки коштує одноповерховий фінський будинок?
Вартість проекту залежатиме насамперед від планування фінського будинку та його площі. У середньому будинок площею 110 м2 коштуватиме 25000 доларів. При цьому є кілька параметрів, що можуть суттєво вплинути на остаточну вартість.
Наприклад, не варто забувати і про матеріали, які використовуються як основа для дому:
Матеріал | Ціна у грн за м2 |
Клеєний брус | Від 9000 |
Профільований масив | Від 7000 |
Оциліндрована колода | Від 5000 |
Дикий дерев’яний зруб | Від 6000 |
Найдорожче обійдуться будинки під ключ. Однак у такому випадку вам не доведеться замислюватися про оздоблювальні роботи, проведення комунікацій і навіть декорування будинку. У вартість будівництва під ключ входять:
- фундамент;
- сам фінський будинок;
- покрівля;
- обробка стель та підлоги;
- обробка антисептиком;
- фарбування стін;
- встановлення вікон;
- проведення електроенергії та ін.
Матеріал будинку під ключ | Ціна у грн за м2 |
Клеєний брус | Від 15500 |
Профільований масив | Від 12000 |
Оциліндрована колода | Від 11000 |
Дикий дерев’яний зруб | Від 14500 |
Найкращі проекти фінських одноповерхових будинків
Невеликі каркасні будинки з бруса можуть стати затишним гніздечком для вашої родини. Головне – старанно продумати планування, включивши в нього все, що вам необхідно для комфортного проживання: площу будинку, кількість кімнат, наявність гаража, мансарди, веранди або балкона тощо. Ми зібрали найкращі проекти фінських одноповерхових будинків, які дозволять вам побачити, як виглядають такі будівлі у реальному житті, а не на кресленнях:
Також читайте: Сучасне оформлення фасаду будинку
Одноповерхові будинки фінського типу – це чудове рішення для всіх, хто хоче мати свій заміський будинок з дерева. Побудови з бруса за фінською технологією зберігають тепло, відрізняються лаконічним виглядом із ноткою скандинавських мотивів і можуть бути доповнені всім необхідним – від невеликого балкону до лаунж-зони.