Спочатку фартух на кухню служив виключно практичним елементом, який захищав поверхню стіни біля плити від скупчення жиру, вологи і бризок в процесі приготування їжі. Адже навіть хороша і потужна витяжка до кінця не рятує цю зону від частих забруднень. Однак з часом з’явилося так багато варіацій кухонного фартуха, що він отримав ще одну функцію і став оригінальним декоративним елементом.
Сьогодні ми розповімо про те, які матеріали використовуються при виготовленні фартуха на кухню, як правильно розрахувати розміри декоративного покриття і на якому дизайні і відтінку зупинитися.
- Що таке фартух для кухні?
- Розміри кухонного фартуха
- З чого можна зробити фартух на кухні?
- Фартух для кухні з плитки
- Стінові панелі для кухні з полікарбонату (під плитку або шпалери)
- Пластиковий фартух для кухні
- Фартух з ламінату
- Фартух для кухні мозаїка
- Фартух з МДФ або ДСП
- Цегляний фартух на кухні
- Фартух на кухню зі скла
- Дзеркальний фартух для кухні
- Фартух з металу
- Дизайн фартуха на кухні
- Картинки з продуктами або готовими стравами
- Картинки з містами
- Флористичні мотиви
- Фотодрук
- Вибираємо колір фартуха для кухні
Що таке фартух для кухні?
Почнемо з основ і розберемося, що ж таке робочий фартух на кухні. Як правило, це покриття стіни біля мийки та плити, яке знаходиться між стільницею і верхніми шафками. Саме в цій зоні зазвичай скупчується найбільше пари і забруднень від приготування їжі. І саме тут так важливо захистити стіну від вологи, бруду, пари та жиру.
Зазвичай фартух на кухні розташовують уздовж всієї стіни, однак ви можете частково покрити основу волого- і паровідштовувальним матеріалом, наприклад, тільки над варильною поверхнею або мийкою.
Важливо! Щоб краплі жиру і вологи не стікали стіною аж до самої підлоги, між стільницею і фартухом встановіть спеціальний плінтус. Це допоможе уникнути набрякання панелі шафок, появи грибка і передчасного пошкодження меблів.
У процесі ремонту багато хто замислюється, що ставити спочатку: кухонні меблі або фартух на робочу зону? Ідеальний варіант – установка кухонного гарнітура тільки після фартуха. У такій послідовності приховано масу переваг:
- ви зможете покласти фартух з запасом для більш красивого оформлення кухні;
- в процесі роботи не пошкодяться і не забрудняться меблі;
- майстру не заважатимуть кухонні меблі, що дозволить закінчити роботу швидше.
Єдиний істотний мінус – зазор, який з’явиться між меблями і фартухом. Однак цей недолік легко усувається за допомогою плінтуса.
Розміри кухонного фартуха
Підбираючи кухонний фартух, розміри його прораховуються заздалегідь. Це дозволить закупити необхідну кількість матеріалу і клею. Обов’язково продумайте розташування меблів і побутової техніки, а також ретельно заміряйте стіну.
Фартух на кухні зазвичай розташовують на висоті 45-60 см. Однак все індивідуально – висота захисної поверхні варіюється в залежності від вашого зросту, висоти робочої зони, габаритів плити тощо.
Порада: Також обов’язково враховується відстань між плитою і витяжкою. Згідно з нормами безпеки, вона повинна складати 75-80 см.
До речі, якщо на вашій кухні немає верхнього гарнітура, фартух може розташовуватися аж до стелі або на ¾ стіни. Це також виглядає оригінально і незвично.
Щоб по максимуму уникнути забруднення і скупчення пари на стіні, можна також оформити зону фартуха не тільки уздовж робочої зони зі стільницею, але і за витяжкою.
Важливо! Якщо мийка в квартирі стоїть в кутку кімнати, встановіть фартух також і на стіну, розташовану перпендикулярно від робочої поверхні. Тут також найчастіше накопичується бруд.
З чого можна зробити фартух на кухні?
Які бувають види кухонних фартухів? Перш за все їх прийнято ділити на декілька категорій, виходячи з матеріалів, які використовуються при виготовленні. Ще кілька років тому єдиним варіантом була керамічна плитка. Звичайно, вона і сьогодні тримає лідерські позиції. Однак з’явилося безліч більш оригінальних і нестандартних варіантів:
- скло;
- МДФ або ДСП;
- пластик;
- мозаїка;
- дзеркало;
- метал тощо.
Давайте розглянемо переваги та недоліки кожного з цих видів.
Фартух для кухні з плитки
Кухонний фартух з плитки залишається найбільш популярним рішенням оформлення простору. Керамічна плитка стійка до високих температур і механічних пошкоджень, а також представлена в найрізноманітніших варіаціях. Більш того, плитка максимально проста в догляді (особливо це стосується гладкого глянцевого кахлю).
Найпопулярнішими розмірами плитки є: 15х15, 10х10, 20х30 см.
Стінові панелі для кухні з полікарбонату (під плитку або шпалери)
Також часто останнім часом серед моделей фартухів для кухні зустрічаються вироби з полікарбонату.
Пластиковий фартух для кухні
Ще один бюджетний, але при цьому більш презентабельний варіант – пластикові стінові панелі. Вони не прозорі, як полікарбонатні, і часто імітують інші матеріали або мають оригінальні візерунки.
Порада: Панелі з пластика не відрізняються довговічністю. Тому, якщо ви робите ремонт в орендованому житлі або на дачі, це ідеальний варіант. Однак, якщо ви плануєте ремонт на кілька десятків років, краще навіть не розглядати такий вид фартуха.
Фартух з ламінату
Ламінат – одне з найпопулярніших підлогових покриттів. При цьому сьогодні багато дизайнерів пропонують використовувати його і при установці фартуха на кухню. Звичайно, для цього варто вибирати водостійкі моделі 30-32 класу.
Фартух для кухні мозаїка
Мозаїка – це скоріше не матеріал, а дизайн фартуха на кухню. Така композиція може бути викладена, як керамікою, так і керамогранітом, каменем, склом або навіть металом. Зазвичай мозаїка продається в уже готовому варіанті в потрібній комбінації кольорів, складеній в матриці – спеціальній сітці для більш зрозумілої установки.
Порада: Дрібна мозаїка найкраще виглядає на просторій кухні. У маленьких кімнатах вона буде створювати відчуття здавленого простору.
Порада: Хочете отримати ефект мозаїки і при цьому заощадити час і гроші на установці? Сьогодні продається спеціальна плитка з подібним ефектом.
Фартух з МДФ або ДСП
Найчастіше МДФ або ДСП використовуються для стільниці або фасадів кухонних меблів. Однак останнім часом ламінована плита також застосовується і для оформлення фартуха. Тут важливо правильно підібрати товщину матеріалів (найбільш оптимальний варіант – від 5 до 15мм).
Порада: Для максимально гармонійного результату фартух з МДФ або ДСП підбирайте, виходячи з відтінку і фактури стільниці.
Порада: Якщо встановлювати МДФ або ДСП як фартух на кухню з газовою плитою, безпосередньо біля плити краще поставити матеріал, стійкий до високих температур і відкритого вогню.
Цегляний фартух на кухні
Особливо актуальне таке оздоблення фартуха для кухні в стилі лофт. Звичайно, не обов’язково залишати чорнову цеглу (хоча, такий варіант теж можливий при правильній її обробці).
Сьогодні можна знайти матеріали, які імітують цегельну кладку. Це може бути, як більш бюджетний пластик, так і фартух-кабанчик з керамічної плитки.
Фартух на кухню зі скла
Багато хто боїться встановлювати фартух на кухню зі скла, оскільки зазвичай даний матеріал відрізняється крихкістю і недовговічністю. Однак для кухні використовують спеціальне загартоване скло. Воно відрізняється високою міцністю на удар, не піддається механічним пошкодженням і є повністю безпечним.
Не варто забувати, що скляний фартух для кухні, відгуки про який переважно позитивні, має і ряд недоліків.
Цікаво! Сучасне обладнання дозволяє здійснити оригінальний фотодрук на склі. Такі фартухи називаються скіналі і можуть відтворювати оригінальні малюнки з 3D ефектом.
Дзеркальний фартух для кухні
Дзеркальна плитка особливо актуальна для невеликої кухні. Завдяки відбиваючим здібностям вона візуально збільшує площу кімнати. Крім того, це оригінальний фартух, який безсумнівно стане родзинкою інтер’єру.
Фартух з металу
Погодьтеся, що нержавіюча сталь як фартух виглядає вельми оригінально. Вона дає приголомшливий блиск і ідеально підходить для кухні в стилі хай-тек і мінімалізм.
Дизайн фартуха на кухні
Сучасний фартух на кухню може бути, як однотонним, так і з оригінальними візерунками і принтами. Якщо ви хочете отримати більш креативний результат, придивіться до таких модних рішень оформлення кухні:
Картинки з продуктами або готовими стравами
Такі мотиви максимально доречні в інтер’єрі кухні. Фартух із зображенням фруктів, ягід, овочів, чашечки кави, пасти або піци покращує апетит і настрій.
Картинки з містами
Це можуть бути, як сучасні мегаполіси (особливо актуально для стилю хай-тек), так і зображення старих міст або затишних маленьких селищ (підходить для кухні в стилі прованс).
Флористичні мотиви
Зображення рослин і бутонів квітів надають інтер’єру ніжності і природності, роблять кухню більш затишною. Це можуть бути фотографії квітів або оригінальний арт.
Фотодрук
Якщо ви хочете дійсно унікальний інтер’єр, можна оформити друк на фартусі, вибравши фотографію, яка вам подобається. Це може бути або картинка з інтернету, або пам’ятне фото, зроблене вами.
Також в тренди оформлення фартуха на кухню 2021 потрапили:
- абстрактні мотиви;
- геометричні візерунки;
- лаконічні цитати та фрази;
- морська тематика.
Вибираємо колір фартуха для кухні
Вибираючи відтінок фартуха на кухню, важливо, щоб він гармонійно поєднувався з забарвленням:
- стільниці;
- фасадів меблів;
- іншими стінами;
- підлоговим покриттям;
- кухонним текстилем.
Так, наприклад, для світлої кухні ідеально підійде яскравий акцентний фартух, який стане родзинкою інтер’єру. Звичайно, якщо акцент буде ховатися в чомусь іншому (штора, обідній стіл тощо), сам фартух може також бути виконаний у світлому відтінку.
Для невеликої кухні ідеально підходять світлі кольори фартухів з глянцевим покриттям – вони дозволяють візуально збільшувати площу та роблять кімнату більш просторою.
Темний фартух виглядає лаконічно та строго, проте вважається найменш ефективним. На ньому помітні будь-які плями та краплі, а також частинки пилу.
Як підібрати відтінок фартуха в залежності від кольору кухні?
- Для кімнати, оформленої в чорно-білих тонах, ідеально підійде салатовий, червоний, фіолетовий фартух.
- Для жовтої або помаранчевої кухні краще вибрати білий або бежевий відтінок.
- До кімнати з фіолетовими фасадами відмінно впишеться світло-зелений або помаранчевий фартух.
- На блакитній або синій кухні фартух може бути корисним, сірим, бежевим.
Порада: При оформленні фартуха пам’ятайте, що в одній кімнаті повинно бути не більше 2-3 яскравих відтінків. Решта повинні бути фоновими.
Фартух – це незамінна річ на будь-якій сучасній кухні. Особливо сьогодні, коли виробники пропонують сотні або навіть тисячі різних відтінків і дизайнів покриття. Враховуйте особливості вашої кухні, її площу, дизайн інтер’єру, розташування плити і мийки тощо. Так ви зможете підібрати фартух, який стане яскравим і практичним елементом.