Як побудувати лазню своїми руками з нуля?

Андрій Шум
Андрій Шум
Автор
Вікторія Шум
Вікторія Шум
Перевірено
Переглядів: 7001

Ну хто ж в момент втоми й напруги не мріє попаритися в лазні, розслабитися і привести думки до порядку. Споконвіку лазня – кращий засіб від поганого настрою і самопочуття. Вона зміцнює імунітет, розганяє кров і дозволяє відпочити тілом і душею.

Як побудувати лазню своїми руками з нуля?

Якщо у вас є заміський будинок або дачна ділянка, зовсім не обов’язково витрачати гроші та час на регулярні поїздки в сауну. Чому б не побудувати лазню своїми руками? Тим паче, що зробити це досить просто. Нижче ми розповімо про те, якими бувають лазні, які матеріали потрібні для їх зведення і з яких етапів складається процес будівництва.

Які лазні простіше побудувати в будинку?

Власна сауна – мрія багатьох власників заміських будинків і всіх, у кого є дача. Тим паче, для цього необов’язково наймати будівельну бригаду – ви цілком можете зробити лазню своїми руками. Скільки коштує побудувати парилку? Все буде залежати в першу чергу від матеріалів, які ви будете використовувати. Найчастіше домашні сауни сьогодні діляться на такі види:

Лазні з дерева

Дерев’яні лазні своїми руками – це класика, яка актуальна й на сьогоднішній день. Дерево не тільки красиво виглядає. Це ще й екологічний матеріал з приємним ненав’язливим ароматом, який не виділяє токсичних речовин. Правда, і служить така лазня порівняно недовго – 30-50 років.

Говорячи про лазні з дерева, зазвичай мають на увазі споруди з:

  1. Колод, які укладаються за принципом «шип-паз». Часто в якості колод використовується сосна або дуб.
  2. Бруси. Такі лазні ще називають каркасними. Вони максимально прості в будівництві й можуть встановлюватися на полегшеному фундаменті. Для брусів використовується липа, осика, сосна.

Лазня з брусів Лазня з колод Як правильно побудувати лазню

Лазня з цегли

Це більш надійні та довговічні лазні в порівнянні з дерев’яними. Більш того, деякі види цегли (наприклад, керамічна або клінкерна), відрізняються привабливим зовнішнім виглядом і не вимагають додаткового декору.

Головне – перед тим, як побудувати лазню своїми руками з цегли, обов’язково подбайте про надійний фундамент. Ідеальний варіант – монолітний фундамент стрічкового типу.

Лазня своїми руками з цегли Як побудувати лазню з цегли Приклад цегляної лазні

Сауна з газобетону

Більш бюджетна альтернатива цеглі. Крім газобетону сюди також можна віднести такі матеріали з +/- однаковими властивостями: керамзитобетон, шлакоблок, піноблок або газоблок.

При цьому, незважаючи на більш низьку вартість, усі вони також є більш надійними і довговічними в порівнянні з дерев’яною лазнею.

Важливо пам’ятати, що сауна з цегли та альтернативних матеріалів будується набагато складніше і вимагає спеціальної техніки. А через високу ваги матеріалу і складність облаштування фундаменту побудувати лазню своїми руками з нуля практично неможливо.

Лазня своїми руками з нуля Лазня з газобетону

Вибір будматеріалів для лазні

Щоб побудувати лазню своїми руками, важливо вибрати матеріали з урахуванням вашого бюджету, особистих уподобань, а також складнощів укладання. Найпоширенішим варіантом є, звичайно ж, лазня з бруса. При цьому не варто думати, що для неї потрібен виключно брус. Так, це основа лазні, однак крім нього будуть потрібні також і інші будівельні матеріали:

  1. Дошки, які будуть використовуватися в якості підлогового покриття. Це може бути обрізна дошка у розрізі 15х5 см. Оптимальна довжина дошки – 4 м, однак ви можете підганяти її під площу кімнати. Дошки для підлогового покриття лазні
  2. Стельові дошки (найчастіше – вагонка 10х2 см).
  3. Оздоблювальні матеріали для стін лазні. Також може бути вагонка. Оздоблювальні матеріали для стін лазні
  4. Пароізоляційна плівка і матеріал для гідроізоляції. Це може бути пенофол або більш бюджетний варіант – плівка з поліетилену. Матеріал для гідроізоляції лазні
  5. Утеплювач для стелі. Для лазні використовується переважно мінеральна вата. Укладання утеплювача для стелі лазні
  6. Будівельні матеріали для фундаменту лазні. Це пісок, щебінь, цемент, вода.
  7. Покрівельний матеріал: солома, дранка, полікарбонат, металочерепиця, шифер тощо. Покрівельний матеріал для лазні Оздоблення даху лазні

Будівництво лазні своїми руками – покрокова інструкція

Тепер переходимо до практичної частини – важливо розібратися, як побудувати лазню своїми руками з нуля? Ми підготували для вас покрокову інструкцію з поетапним описом всіх будівельних робіт на ділянці. Приступаємо!

Проект

Починається процес будівництва лазні зі створення проекту. І, якщо для зведення будинку необхідно звертатися за проектом до досвідченого архітектора, то у випадку з лазнею, все можна продумати самостійно.

Використовуйте базові безкоштовні програми (ArchiCAD, HouseCreator, Home Plan Pro) для проектування лазні своїми руками. Вони допоможуть вам краще візуалізувати результат.

Хочете побудувати лазню своїми руками? Проекти сауни повинні враховувати такі аспекти:

  1. Продумайте площу споруди. Є суттєва різниця, наприклад, між лазнями 3 на 4 або 6 на 4 кв.м.
  2. Які кімнати будуть всередині вашої лазні. Продумайте їх площу, кількість, форму і т.і.
  3. Де буде розташовуватися котел для нагрівання води?
  4. Які матеріали ви плануєте використовувати для зовнішнього та внутрішнього оздоблення?
  5. Візуалізуйте тип покрівлі, кількість вікон і входів.

Правильно виконане проектування дозволяє правильно скласти кошторис, точно прорахувати кількість матеріалів, яка буде потрібна в процесі будівельних робіт і дозволить уникнути зайвих витрат, браку матеріалів тощо. А це в свою чергу дасть можливість побудувати лазню своїми руками дешево і швидко.

Ось як виглядають базові проекти лазні з різною площею:

4х4:

Базовий проект лазні 4 на 4

4х6:

Базовий проект лазні 4 на 6

5х6:

Базовий проект лазні 5 на 6

6х3:

Базовий проект лазні 6 на 3 Базовий план будівництва лазні 6 на 3

3х3:

Базовий план будівництва лазні 3 на 3 Базовий проект сауни 3 на 3

Фундамент

Підготували всі креслення? Чудово, тепер приступаємо до облаштування фундаменту майбутньої сауни. Вибір фундаменту залежить від того, який тип ґрунту на ділянці, а також яка площа і, відповідно, вага стін планується в лазні.

Найпопулярнішими є такі види фундаментів:

  • плитний – ідеально підходить для невеликої лазні;
  • стрічковий – максимально міцний і найпоширеніший;
  • стовпчастий – простий та ідеально підходить для будівель з легкими стінами;
  • пальовий – використовується для дуже пухкого й поганого ґрунту.

Види фундаментів для лазні

Розберемо процес побудови лазні на прикладі найпопулярнішого стрічкового фундаменту. Для його облаштування запасіться такими інструментами і матеріалами:

  • пісок;
  • гравій;
  • цемент;
  • бетоновимішувач;
  • дрібні робочі інструменти;
  • арматурний каркас;
  • опалубка.

Процес зведення фундаменту виглядає наступним чином:

  1. Визначте місце розташування лазні і проведіть відповідну розмітку за допомогою кілочок і натягнутої на них нитки.
  2. Розрахуйте ширину траншеї для фундаменту. Найбільш оптимальний варіант: 30-40 см шириною і 50-70 см у глибину.
  3. Викопайте траншею і утрамбуйте її.
  4. Засипте пісок і гравій, поставте опалубку.
  5. З прутів арматури складіть надійний каркас і розмістіть його в опалубці.
  6. Підготуйте цемент і залийте його в опалубку.
  7. Зніміть опалубку після повного висихання цементного розчину.

Схема зведення фундаменту лазні Приклад зведеного фундаменту для лазні

Стіни

Переходимо до основного і будуємо лазню своїми руками. Найчастіше стіни лазні споруджують з таких матеріалів: дошка, цегла, спеціальні будівельні суміші (газобетон, пінобетон, шлакоблок і т.і.), колоди, дерев’яні бруси.

Обов’язково дотримуйтеся правильної площини, щоб будматеріали знаходилися виключно на одному рівні. Від цього буде залежати не тільки зовнішній вигляд, але й надійність майбутньої лазні.

Цегла зазвичай встановлюється один на одну і скріплюється сумішшю піску з цементом. Для зв’язки всіх стін облаштовується армуючий пояс, на який згодом буде фіксуватися дах.

Стіни з колоди укладаються найпоширенішим методом шип-паз. Оскільки колоди мають велику вагу, побудувати лазню своїми руками у вас не вийде, краще запастися допомогою.

Найшвидшою і найпростішою вважається споруда стін з бруса. Це ідеальний варіант для тих, хто хоче зробити лазню своїми руками за один день. Процес виглядає наступним чином:

  1. Установка нижньої обв’язки. Для неї потрібні бруси розміром 15х15 см. Вони кріпляться безпосередньо по периметру на фундамент і скріплюються між собою за допомогою металевих скоб або за принципом «шип-паз».
  2. Установка вертикального бруса розміром 5х10 см по всьому периметру. Обов’язково дотримуйтеся рівномірної дистанції (50-55 см). На цьому ж етапі важливо розрахувати розташування вікон і дверей лазні та на їхньому місці поставити обрамлення.
  3. Щоб брус не перекосився, закріплюйте його за допомогою планки, яку згодом демонтуєте.
  4. За принципом нижньої обв’язки встановлюється верхня.
  5. Облаштування обрешітки стелі.
  6. Зовнішня обробка стін. Найчастіше для цього використовується дошка. Щоб уникнути щілин між дошками їх рекомендують укладати внапуск.
  7. Основний етап монтажу готовий. Після цього на стіни встановлюється утеплювач, пароізоляція, а вже після відбувається декоративна обшивка та внутрішнє оздоблення стін.

Дах

Найпоширенішими видами покрівлі для лазні є:

  • односхила – максимально простий дизайн дозволяє легко здійснити монтаж покрівлі своїми руками;
  • двосхила – оригінальне, красиве, але більш складне рішення;
  • складна – має 3 і більше схилів, а також вимагає особливих навичок і досвіду для правильного зведення.

Поширені види покрівлі для лазні

Звичайно, найкраще використовувати перший або другий варіант. Давайте розберемо всі етапи зведення покрівлі на прикладі складнішого двосхилого даху:

  1. Установка мауерлата. Це горизонтальні бруси, які встановлюються по краях даху.
  2. По центру покрівлі також горизонтально укладається кілька брусів, які називаються лежнями. Зазвичай вистачає 2-3 лежні на один дах.
  3. На лежні монтуються вертикальні стійки. Вони з’єднуються між собою прогонами та спеціальними затяжками.
  4. Переходимо до основного каркасу майбутньої покрівлі, а саме – кроквяних ніг. Вони кріпляться безпосередньо до мауерлату і прогону. У верхній частині кроквяні ноги з’єднуються між собою. Крок між ними зазвичай становить 50-60 см. Способи з'єднання мауерлата зі кроквяної ногою
  5. Далі укладається матеріал покрівлі. Це може бути шифер, профнастил, листи металочерепиці тощо.
  6. Обшивка фронтону.
Приділіть увагу куту нахилу покрівлі – чим він більший, тим менше навантаження на дах від снігу буде в зимовий період. Крім того, невеликі нахили зазвичай призводять до застою води і протікання покрівлі.

Кут нахилу покрівлі лазні

Підлога

Оскільки в лазні зазвичай облаштовується кілька кімнат, підлоги в тому чи іншому приміщенні можуть також бути різними. Наприклад, в кімнаті для відпочинку можна покласти деревину, а в парній і мивній зробити більш складну дворівневу підлогу, де:

  1. На першому рівні проводиться укладання бетону під певним кутом. Ухил повинен бути спрямований на зливний отвір.
  2. На другому рівні – чистове оздоблення у вигляді підлогового покриття з дошок. Між дошками також необхідно залишити невеликі щілини, куди буде зливатися вода.

Також для лазні можна вибрати кахельну плитку або керамограніт. Їх встановлюють на початковий перший рівень також під ухилом до зливного отвору.

Поєднання бетону і дерева – найпоширеніший вид оформлення підлоги для лазні. Її облаштування проводиться в кілька етапів:

  1. Установка пластикових труб відповідного діаметру з розтрубом. Подбайте про те, щоб труба була приєднана до каналізаційної системи.
  2. Шар гідроізоляції.
  3. На гідроізоляційний матеріал насипають гравій. Товщина шару складає приблизно 10-12 см.
  4. Приготований цементний розчин заливається під певним кутом з ухилом на отвір труби.
  5. На розтруб встановлюється спеціальна решітка, що перешкоджає потраплянню сміття в каналізаційний злив і подальшому його засміченню.

Приклад укладання підлоги в лазні

Після того як бетон застигне, необхідно встановити другий шар підлоги з дерева. Процес ділиться на кілька етапів:

  1. У першу чергу встановлюються дерев’яні лаги. Крок між ними 30 см. Що використовувати в якості лагів у лазні? Ідеально підійде брус перерізом 4х6 см.
  2. На лаги монтуються дошки. У кімнаті, де знаходиться злив, між дошками залишають щілини приблизно в 5-10 мм.
Деревина в якості підлогового покриття для лазні вимагає попередньої обробки і просочення. Це дозволить підвищити стійкість матеріалу до вологи і підвищеної температури в парильні.

Монтаж зливу в підлозі лазні

Котел

Облаштовуючи лазню на дачі своїми руками, слід приділити увагу вибору котла. Для сауни використовують такі моделі:

  • саморобні печі, які виготовлені з металевого листа; Саморобна піч з листів металу для лазні
  • газові моделі; Газова піч для лазні
  • електричні конструкції; Електричний котел для лазні
  • котли, що працюють на твердому паливі. Котел на твердому паливі для лазні

Тип котла, який встановлюється в лазні, залежить в першу чергу від того, скільки ви готові за нього заплатити. Якщо у вас виникає потреба у бюджетному варіанті, можете самостійно зробити котел, використовуючи листове залізо. Менш дешевий, але при цьому більш якісний варіант – електричні або газові печі.

У парильні важливо поставити котел так, щоб камера згоряння завантажувалася з двору або кімнати для відпочинку.

Облаштовуючи димохід у лазні, ізолюйте його отвір за допомогою металу.

Для дотримання всіх норм пожежної безпеки необхідно поставити котел на відстані 10-15 см від будь-якої стіни. Прилегла до печі стінка на всю висоту котла покривається залізним листом.
Спробуйте обкласти котел для лазні цеглою. Це не тільки більш надійно з точки зору пожежної безпеки. Такий хід ще продовжує час охолодження котла.

Облаштування готової сауни

Закінчивши всі основні роботи зі зведення лазні на дачі своїми руками, можна перейти до комплексного облаштування лазні. Що входить в це поняття:

  1. Установка комунікаційних елементів. Проведіть в лазню електрику, подбайте про облаштування каналізаційної системи, поставте водопровід. Установка комунікаційних елементів в лазні
  2. Підберіть душову кабіну, раковину та крани.
  3. Встановіть освітлювальні прилади, стійкі до впливу вологи, пари та підвищених температур.
  4. Поставте меблі в кімнаті для відпочинку та в самій парильні. Облаштування парилки в лазні
  5. Проведіть внутрішнє оздоблення стін, поставте сходинки та полиці в парильні.
  6. Запасіться усіма необхідними аксесуарами для лазні. Аксесуари для лазні Зовнішній вигляд лазні з аксесуарами


Варіанти красивих і незвичайних лазень

Перед тим, як побудувати лазню своїми руками, ретельно продумайте її форму, внутрішнє планування і дизайн. Ми зібрали для вас найбільш цікаві, оригінальні та красиві ідеї, які допоможуть надихнутися та спонукатимуть вас на унікальні рішення.

Красива лазня своїми руками Саморобна лазня серед дерев Цікавий дизайн лазні Дизайн лазні на колесах Лазня своїми руками в землянці Зовнішній вигляд лазні в контейнері в розрізі Лазня зі зрубу у водойму Красивий інтер'єр лазні своїми руками Приклад саморобної лазні з колод Саморобна лазня в бочці Як зробити лазню в цистерні Дизайн мініатюрної сауни Варіант оформлення дизайну лазні



Попаритися в лазні після складного робочого тижня – звучить як ідеальний спосіб розслабитися і перезавантажитися. Любите парилки, але намагаєтеся уникати громадських саун? Не біда – ви завжди можете побудувати лазню своїми руками недорого. Вона не вимагає багато місця і відрізняється максимально простим плануванням.

Тепер ви знаєте, як побудувати лазню, «від А до Я». Головне – дотримуйтеся всіх рекомендацій з будівництва та вибирайте якісні довговічні матеріали для надійності майбутньої споруди. З цього моменту ви зможете не тільки відпочивати, насолоджуючись густою парою, але й запрошувати друзів і близьких попаритися у вашій персональній сауні. З легкою парою!

Поділитися статтею:

Андрій Шум
Андрій Шум
Автор, Андрій Шум Новий Дім
Читати схожі статті:
Як прибрати запах із пральної машини?
Побут
Як прибрати запах із пральної машини?
7
0
ТОП-10 найкращих електрогрилів 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих електрогрилів 2024 року
11
0
Як позбутися комарів у домашніх умовах?
Побут
Як позбутися комарів у домашніх умовах?
9
0
ТОП-5 найкращих вертикальних пилососів 2024 року
Побутова техніка
ТОП-5 найкращих вертикальних пилососів 2024 року
14
0
ТОП-10 найкращих кондиціонерів для дому 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих кондиціонерів для дому 2024 року
11930
85
Як правильно вибрати ролети на вікна?
Двері, вікна
Як правильно вибрати ролети на вікна?
15
0
ТОП-10 найкращих витяжок для кухні 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих витяжок для кухні 2024 року
43524
313
ТОП-10 найкращих духових шаф 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих духових шаф 2024 року
37055
266
ТОП-10 найкращих бойлерів 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих бойлерів 2024 року
29626
213
Як позбутися запаху з каналізації?
Каналізація
Як позбутися запаху з каналізації?
54
0
ТОП-10 найкращих сушильних машин 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих сушильних машин 2024 року
5104
35
ТОП-10 найкращих роботів-пилососів 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих роботів-пилососів 2024 року
30152
217
ТОП-10 найкращих кавомашин для дому 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих кавомашин для дому 2024 року
30990
222
ТОП-10 найкращих телевізорів 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих телевізорів 2024 року
29532
212
ТОП-10 найкращих холодильників 2024 року
Побутова техніка
ТОП-10 найкращих холодильників 2024 року
59129
425