Як організувати вентиляцію у приватному будинку?

Комунікації

Вентиляція у приватному будинку – це важливий компонент вашого комфорту та здоров’я у власному житлі. Правильне її облаштування є запорукою комфорту для всіх членів сім’ї. Якщо в багатоквартирному будинку організацією вентиляції займається забудовник, то у приватних спорудах власникам ділянки доведеться підбирати відповідну систему та продумувати її встановлення самостійно.

Давайте розберемося, якими є норми повітрообміну в приватному будинку, і як підібрати систему вентиляції для кожної окремої кімнати.

 

Необхідність вентиляції у приватному будинку

Система вентиляції у приватному будинку застосовується для створення потоків чистого повітря у кімнатах. Це дозволяє позбутися кисню, що застоявся і через це негативно впливає не тільки на комфорт, але і на здоров’я мешканців.

Також правильно підібрана схема вентиляції в приватному будинку нормалізує вологість, що запобігає утворенню різноманітних шкідливих грибків, цвілі та мікроорганізмів.

Приклад схеми вентиляції у приватному будинку

Які норми повітрообміну у приміщеннях?

Державні нормативи передбачають певні базові показники, які має створювати вентиляція у будинку.

Важливо! Кратність повітрообміну – це показник, який вимірює співвідношення розміру приміщення та кількість повітря, що надходить. Показник вимірювання – оновлюваність повітря за 1 годину.

До основних вимог вентиляційної системи у приватному будинку слід віднести:

 1. Правильна вентиляція будинку передбачає показник повітрообміну в 30 куб.м/годину на особу, якщо загальна площа приміщень на мешканця перевищує 30 кв.м. Якщо на мешканця виділено менше 20 кв.м, то вентильованість приміщень має бути на рівні 3 куб.м/год на 1 квадратний метр.
 2. Показник кратності повинен перевищувати повний обсяг кімнати за годину, якщо там часто перебувають мешканці.
 3. Для нежитлових приміщень показник кратності повітрообміну становить 1/5 від площі кімнати.

Зверніть увагу, що показник повітрообміну для житлових та нежитлових приміщень відрізняється:

 • повітрообмін у житловій кімнаті – 3 куб.м/година на 1 квадратний метр;
 • повітрообмін у ванній та туалеті – 25 куб.м/година;
 • якщо туалет та ванна суміщені – більше 50 куб.м/годину;
 • повітрообмін на кухню – показник залежить від різновиду плити: електрична або газова з двома конфорками – 60 м3/година, газова з чотирма конфорками – 90 куб.м/година.

Правильна вентиляція будинку для кожного приміщення

Природна вентиляція

Природна вентиляція у приватному будинку – це максимально простий та дешевий спосіб забезпечити повітрообмін у приміщеннях. При цьому якщо правильно все зробити, ефективність схеми може бути досить високою.

Така бюджетна вентиляція у приватному будинку буває двох основних видів:

 1. Безканальною – у такому разі джерелом свіжого повітря стають відкриті вікна, кватирки та двері. Відпрацьоване повітря у свою чергу виводитиметься через спеціальні вентиляційні отвори, що знаходяться в туалеті, ванній (або поєднаному санвузлі), а також на кухні. Для невеликого будинку така вентиляція може бути ефективною, але житло з кількома поверхами потребує складнішої схеми.
 2. Канальною – у стіни монтуються спеціальні магістралі для циркуляції повітря, які ведуть у вентиляційну шахту. Магістралі зі свіжим повітрям встановлюються в житлових приміщеннях, а для відпрацьованого повітря – на кухні, в туалеті та у ванній кімнаті.

Недоліком природної вентиляції є той факт, що вона залежить від погоди на вулиці. При цьому розібратися, як організувати вентиляцію в приватному будинку такого типу, досить складно, оскільки потрібні розрахунки не так часто дають правильний результат.

Подібний вид повітрообміну ідеально підходить для котеджів та невеликих будинків, але складні споруди вимагатимуть складнішої схеми.

Примусова вентиляція

Якщо вас цікавить, як зробити вентиляцію у приватному будинку, зверніть увагу на примусові схеми. Такий підхід передбачає встановлення спеціальних пристроїв, які допомагають підвищити кратність повітрообміну у приміщенні.

Примусова система вентиляції передбачає встановлення кондиціонерів для підведення свіжого повітря, а також монтаж вентиляторів для виведення. Подібний варіант особливо ефективний для великих будинків, де пасивна вентиляція впоратися не здатна.

Як зробити вентиляцію в приватному будинку

Комбінована вентиляція

Існує кілька основних різновидів комбінованої вентиляції:

 1. Примусова витяжна вентиляція. У такому разі на виході магістралей для повітря встановлюються спеціальні вентилятори, які забирають відпрацьоване повітря. Таким чином утворюється різниця в тиску між приміщеннями та зовнішнім середовищем, що також прискорює кратність повітрообміну. Завдяки монтажу вентиляторів погодні умови впливають на якість повітрообміну в кімнатах набагато менше.
 2. Примусова вентиляція припливу. Можна сказати, що це протилежність до попереднього варіанту. Облаштування вентиляції приватного будинку передбачає монтаж кондиціонерів – нагнітальних пристроїв, які відповідають за приплив свіжого повітря.

Як бачите, комбінована вентиляція передбачає встановлення певних пристроїв, які разом із природним повітрообміном набагато покращують циркуляцію повітря.

Комбінована вентиляція для приватного будинку

Застосування рекуператора у системі вентиляції

Окремо варто згадати припливно-витяжну систему з рекуперацією, яка встановлюється у приватному будинку у тому випадку, якщо:

 • повітря із навколишнього середовища сильно забруднене;
 • будівля зведена на основі матеріалів із високим показником теплоізоляції, що забезпечує додаткову герметичність приміщень.

Вентиляційна система для приватного будинку з рекуперацією відрізняється високою ефективністю та економічністю, тому вона користується великою популярністю.

Вентиляція з рекуператором для приватного будинку

Принцип роботи рекуператора

Рекуперація – це досить простий процес, що дозволяє забезпечити коректний повітрообмін взимку. Під час цього процесу тепле витяжне повітря виводиться назовні для нагрівання повітря в каналах припливу. Утилізація тепла в сучасних установках здійснюється за допомогою спеціальних теплообмінних апаратів, що монтуються у витяжних та припливних магістралях, між собою вони з’єднуються каналом із проміжним теплоносієм.

Принцип роботи рекуператора для вентиляції будинку

Особливості вентиляції приміщень у приватному будинку

Атмосфера в різних приміщеннях будівлі може серйозно відрізнятись, що мають враховувати сучасні вентиляції приватних будинків. Для кожної кімнати потрібно передбачити власну схему, яка враховувала б її особливості.

Сучасні вентиляції для приватних будинків

Вентиляція цокольного поверху

Приміщення, що знаходяться під підлогою будинку, відрізняються повітрям, що не провітрюється та має великий показник вологості. Якщо вас цікавить, як покращити вентиляцію в будинку, то в даному випадку передбачається наявність спеціальних отворів у цоколі, що дозволяє створити природну вентиляцію. Таким чином вдається запобігти поширенню грибків та шкідливих мікроорганізмів.

Вентиляція під підлогою у приватному будинку передбачає наявність отворів із певними параметрами, а саме:

 • ширина та довжина прямокутних отворів – не менше 10 см;
 • діаметр круглого отвору – не менше 12 см.

Для того, щоб така проста вентиляція в будинку була ефективною, висота отворів щодо ґрунту повинна бути в межах 300 мм.

У певних випадках природна вентиляція не здатна перешкодити утворенню сприятливого середовища для розмноження цвілі та шкідливих мікроорганізмів. У такому разі господареві приватного будинку краще подбати про встановлення вентиляторів на протилежних сторонах. Достатньо півгодини роботи такого пристрою, щоб повітря в кімнаті стало приємнішим.

Як покращити вентиляцію в будинку на цокольному поверсі

Вентиляція приміщень на верхніх поверхах

Використання пасивної вентиляції у дво- та триповерхових будинках завжди загрожує проблемами. Адже сходи є своєрідними повітряними каналами, проте ними нагору піднімається вже затхле повітря. Це негативно впливає на різницю вологості та температури між кімнатами на різних поверхах. Якщо бажаєте заощадити, можна перекрити сходи або ізолювати кожне приміщення окремо на верхніх поверхах. Останній варіант дуже складний, оскільки вимагає від проектувальників створення схеми вентиляції для кожної кімнати.

Для другого та третього поверху краще організувати примусову чи комбіновану схему вентиляції. Це допоможе створити різницю в тиску та забезпечити приплив свіжого повітря.

Важливо! Мансардне приміщення потребує виключно примусової вентиляції. У такому приміщенні канали знаходяться на недостатній висоті для правильного повітрообміну.

Вентиляція приміщень на верхніх поверхах

Вентиляція кухні

Якщо вас цікавить, яку вентиляцію зробити у будинку, зверніть увагу на схему на кухні. Для цього приміщення слід передбачити окремий канал. Для такої магістралі передбачається використання оцинкованої сталі або іншого матеріалу, який не схильний до іржі. Матеріал також повинен бути абсолютно гладким, що дозволяє запобігти осіданню жиру та пари на його поверхні. На отвори для входу та виходу повітря встановлюються решітки.

Схема вентиляції на кухні також може бути природною та примусовою. Другий варіант передбачає наявність витяжки, що дозволяє виводити запахи від приготовленої їжі, жири, пари тощо. З такими проблемами здебільшого природна вентиляція не може впоратися.

Основним джерелом жирових та парових скупчень є кухонна плита. Найчастіше витяжка встановлюється над нею. Підбирається оптимальна потужність пристрою залежно від типу плити (електрична, газова) та кількості конфорок (2 або 4).

Яку вентиляцію зробити в будинку на кухні

Вентиляція для ванни та санвузла

Припливна вентиляція у ванній кімнаті приватного будинку здійснюється через стінні або дверні решітки. Таким чином повітря потрапляє із житлових приміщень у санвузол.

Виведення відпрацьованого повітря здійснюється через витяжку з вентилятором або без нього. Якщо пристрою немає, на отвір витяжки встановлюються решітки.

Природна вентиляція для ванни підходить тільки в тому випадку, якщо площа будинку невелика. Якщо санвузол перебуває на другому або третьому поверсі, потрібно подбати про наявність механічної витяжної системи.

Варіанти вентиляції для різних приміщень у будинку

Приклад правильної вентиляції для санвузла у будинку

Вентиляція для спальні

Варіанти вентиляції у приватному будинку також мають передбачати особливості спальні. Недостатній повітрообмін у цій кімнаті призводить до ускладнення зі сном, а також до відчуття занепокоєння та втоми.

Спальня – це житлове приміщення, тому дуже важливо подбати про приплив свіжого та видалення відпрацьованого повітря.

У спальні можна розташувати як припливний, так і витяжний канал повітрообміну. При цьому обидва отвори повинні знаходитись на протилежних стінах. Підігрів повітря в зимовий час здійснюється за допомогою 3-х основних варіантів: калориферів, рекуператорів або комбінацією з цих пристроїв. Такий варіант вентиляції досить дорогий, проте забезпечує високу ефективність циркуляції повітря, а також дозволяє отримати оптимальну його температуру. Це особливо важливо для приватних будинків із матеріалів з високими теплоізоляційними якостями.

Вентиляція у житлових приміщеннях практично нічим не відрізняється від схем для спальні. Ви можете користуватися однаковими рішеннями в залежності від площі кімнати та інших характеристик.

Скільки коштує вентиляція у приватному будинку?

Скільки коштуватиме вентиляція в приватному будинку – це дуже складне питання, відповідь на яке залежить від величезної кількості факторів:

 • типу вентиляції;
 • кількості поверхів;
 • площі будинку;
 • наявності цокольного поверху;
 • наявності сумісного чи несумісного санвузла;
 • вартості встановлюваних кондиціонерів і вентиляторів, та багато іншого.

Ми будемо намагатися обмежитися більш загальною інформацією, яка дозволить вам дізнатися орієнтовну вартість вентиляції.

Різновид схеми вентиляції Приблизна площа будинку Приблизна вартість системи вентиляції
Природна вентиляція До 60 м2 500-600$
Вентиляція на базі канального кондиціонера До 80 м2 1200-1500$
Припливна та витяжна вентиляція без рекуператора До 120 м2 1000-1500$
Припливно-витяжна установка з рекуператором До 120 м2 1500-2500$
Роздільне кондиціонування кімнат До 120 м2 3000-10000$

Дана таблиця є приблизною. Остаточна ціна залежатиме від вищевказаних факторів, а також від вартості монтажних робіт. Також можна створити вентиляцію у приватному будинку своїми руками, що допоможе заощадити. Але такий варіант підходить виключно для природних та комбінованих схем вентиляції, які не відрізняються особливою складністю.

Також читайте: З чого краще будувати будинок в Україні?

Розібравшись, як влаштована вентиляція в будинках, ви можете насолоджуватися свіжим повітрям в кімнатах. Головне – ретельно поставитися до підбору оптимальної схеми та обладнання для кожної окремої кімнати будинку.

Коректно розрахуйте показники повітрообміну, щоб забезпечити достатній приплив свіжого повітря в кімнату.

Новий Дім
Додати коментар