Буржуйка своїми руками – проста і ефективна піч

Дача

Власники приватних будинків часто збирають різні саморобки, серед яких і піч буржуйка. Основні відмінності цієї печі від інших типів в тому, що вона швидко нагрівається і вихолоняє, тому використовується у вузькій сфері – в основному в гаражі або на дачі, там, де зовнішній вигляд опалювальної споруди не дуже важливий. З нашого керівництва ви дізнаєтеся, як зробити буржуйку своїми руками – які матеріали та інструменти знадобляться, і до якого фронту робіт готуватись.

Що таке буржуйка?

Коли мова йде про саморобні буржуйки, багато хто уявляє щось просте і малоефективне. Споживає як буржуй за абсурдної конструкції, ще й небезпечна – вважають деякі. Насправді, перші буржуйки створювали технічно грамотні люди, дотримуючись важливих технічних принципів.

Якщо саморобна буржуйка і використовує багато палива, то лише при неправильній конструкції. Перші буржуйки створювали справжні теплотехніки – в Канаді, Швеції, Фінляндії, а вже після тренд розповсюдився всім світом і дійшов до нас.

У чому ж принцип і особливість роботи буржуйки? Секрет ховається у правильному співвідношенні діаметра і об’єму топки, яка дозволяє димовим газам зробити кілька обертів всередині печі, перш ніж вийти назовні. Співвідношення має бути таким: діаметр в міліметрах повинен бути більше обсягу (в літрах)  чітко в 2,7 рази. Наприклад, в моделі «Гном» обсяг складає 40 літрів, якщо провести необхідні арифметичні обчислення, отримуємо 106 мм, тому установка на піч труби з діаметром в 110 мм вирішує питання з відведенням диму.

Важливо! Якщо пічний прилад обладнаний горизонтальними димовими каналами, а в конструкції є решітка-колосник, тоді обсяг топки розраховується від решітки до першого верхнього каналу.

Також на ефективність роботи буржуйки впливає екранування і правильно встановлений димохід.

Приклади різних буржуйок

Перед домашнім умільцем стоїть широкий вибір – з чого можна зробити буржуйку. Варіантів – безліч, тому, якщо є завдання заощадити і використати «то, що під рукою», вибирайте відповідний варіант із запропонованих нижче видів.

З металу

Буржуйку з металу своїми руками роблять ті, хто мають відмінний досвід зварювальних робіт. Для конструювання такої печі знадобиться листовий метал, сталеві куточки, металева трубка і труба, діаметром до 180 мм. В ході робіт виходить прямокутна піч з піддувалом і топкою на одній стороні. Внутрішній простір конструкції розподіляється між димообертанням, топкою і зольником.

Буржуйка з металу своїми руками

З бойлера

Так-так, зі старих водонагрівачів також роблять буржуйки. Як зі старих «титанів», так і з сучасних, але вже зламаних приладів. Тільки у другому випадку, метал буде в рази тонший, тому є ймовірність, що така піч не буде довговічною. Також багато метушні з розпилом і видаленням зайвих деталей. Втім, якщо зламаний бойлер точно не хочеться просто викидати або утилізувати, авжеж, чому б і не зробити буржуйку з бойлера, наприклад, для гаража.

Буржуйка з бойлера своїми руками Приклад буржуйки з бойлера

З балону

Гарна ідея для невеликої пічки – це дати друге життя газовому балону. Вам потрібен зварювальний апарат, болгарка і дриль, 1 або 2 балони, чавунні дверцята для печі, лист металу, труби, колосник або арматура для виготовлення колосникової решітки. Буржуйка з газового балона – одна з найпопулярніших і затребуваних конструкцій.

Буржуйка з балона своїми руками

На замітку! Схожа конструкція у печі, виготовленої з бочки – таке «добро» також легкодоступний матеріал, з яким неважко працювати при конструюванні.

На відпрацьованому паливі

Буржуйка на відпрацьованому паливі особливо популярна серед автовласників – такі печі часто встановлюють в гаражі. У конструкцію входять два резервуари, які з’єднані трубою і димар.

Буржуйка на відпрацюванні своїми руками

З цегли

Буржуйка на дровах або вугіллі може набагато перевищити власний ККД. Обладнується цегляним екраном (потрібна спеціальна цегла). Між цеглою і самої піччю залишається відстань в 10-15 см, також за бажанням, можна обкласти і димар.

Цегляна кладка – це плюс до безпеки, тому що цегла додатково захищає навколишні предмети від пожежі.

Можна спочатку викласти всю піч тільки з цегли, але трудомісткість процесу і вартість вогнетривкої цегли – істотні недоліки такої затії.

Буржуйка з цегли своїми руками

З автомобільних дисків

Якби конструктори перших буржуйок знали, з чого наші люди почнуть їх робити, вони б не повірили. Так, нерідко піч споруджують з дисків для автомобіля. Цей дешевий варіант (можна брати старі непотрібні диски) відрізняється міцністю, тривалим терміном служби, високою термостійкістю, швидкістю нагріву, відсутністю обмежень за розміром і високим ККД до 85%. Серед мінусів – нездатність накопичувати та зберігати тепло (що, в принципі, характерно цього типу печі), вимагають високий димар та ще їх потрібно регулярно чистити.

Буржуйка з автомобільних дисків своїми руками

На тирсі

Буржуйка на тирсі своїми руками

Зазвичай буржуйки на тирсі – це печі тривалого горіння. Найпростіші варіанти роблять з двох бочок на 100 і 200 літрів. Це один з найдешевших варіантів, без вимог до якості палива. Недолік тільки в тому, що пальне не можна додати «на ходу», під час безпосередньої роботи. Ніяких хитрощів в принципі роботи тут немає – можете подивитися подробиці в цьому відео:

Схеми буржуйок

Перед тим, як зробити буржуйку своїми руками, важливо вивчити перевірені креслення і схеми. Ми підібрали варіанти різних схем на вибір.

Схема дачної буржуйки Схема пристрою буржуйки для виготовлення З чого складається буржуйка Принцип нагрівання повітря в буржуйки Схематичний пристрій і комплектація буржуйки Схематичне зображення деталей буржуйки Розміри і параметри деталей для буржуйки Схематичне зображення буржуйки з автомобільних дисків

Так виглядає схема для печі з водяним контуром (водяною сорочкою):

Схема буржуйки з водяним контуром

Як зробити буржуйку?

Розберемо етапи виготовлення буржуйок з різних матеріалів – ознайомтеся зі складністю майбутніх робіт, щоб визначитися з чого і як ви будете збирати піч.

Робимо буржуйку з балона

Щоб зробити буржуйку своїми руками з балона, підготуйте такі інструменти:

 • рулетку, маркер або крейду для розміток;
 • зварювальний інвертор;
 • болгарку і відрізні диски;
 • дриль і свердла;
 • молоток, пасатижі і зубило;
 • щітку по металу.

А також підготуйте усі необхідні матеріали:

 • сам балон;
 • лист металу;
 • дверцята;
 • трубу для димоходу;
 • колосник або товсті металеві прути – з них ви створите не тільки колосник, але й ніжки майбутньої конструкції.

Важливо! Перед тим, як приступити до роботи, відкрийте вентиль балона на 12 годин для провітрювання. Також можна очистити балон водою (залити і вилити після вирізання отвору).

Очищення балона нової буржуйки водою

Покрокове виготовлення вертикальної моделі:

 1. Поставте балон вертикально, звільніть горловину і зробіть розмітку. Розмітка горловини балона для виготовлення буржуйки Розмітка дверцят на балоні для буржуйки
 2. Відріжте намічені ділянки за допомогою болгарки. Відрізання зазначених ділянок балона болгаркою
 3. Зробіть колосникову решітку, приварив в зазначених місцях приготовлені відрізки арматури. Колосникова решітка для буржуйки
 4. Приваріть до балона петлі для навішування дверей. Приварювання петель для навісноі двері буржуйки
 5. Обладнайте клямки для безпеки і підвищення ККД.
 6. Приваріть трубу – зверху або збоку.

Якщо ви вибрали горизонтальну конструкцію, обов’язково подбайте про ніжки, на яких вона буде стояти. Також в балоні потрібно зробити два отвори: квадратний для дверцят і круглий для димохідної труби. Замість колосника в дні досить просвердлити ряд отворів, а нижче приварити ємність, в яку буде збиратися зола. Останній етап виготовлення – навішування дверцят і установка димоходу.

Приклад готової буржуйки своїми руками

Додатково буржуйку можна обладнати поверхнею, яку неважко зробити з листа металу. Тоді у вас вийде плита-буржуйка з розширеним функціоналом.

Як зробити піч на тирсі

Як виготовити піч буржуйку на тирсі

Найпростіше зібрати піч тривалого горіння, яка буде працювати на дешевому паливі – тирсі, зі звичайної металевої бочки. Для цього потрібно:

 1. Зрізати верхню кришку – з неї ж і зробити знімну кришку (наростити по периметру бортики, а зверху приварити ручки для зручності).
 2. З листа металу, товщиною 3-4 мм, вирізати коло, яке буде трохи менше діаметра самої бочки. У готовому колі зробити наскрізний отвір в діаметрі близько 10 см. Коло вставити в ємність і приварити його до стінок, не доходячи до дна 15-20 см.
 3. Далі – підготовка труби (конуса горіння). Вона повинна бути конусної форми з середнім діаметром близько 10 см (нижній край 10 см, верхній 12-15 см). По довжині труба повинна бути вище бочки на 10-15 см. Виготовити конус найпростіше з листового металу. Підготовка труби для буржуйки
 4. Нижче привареного листа металу в ємності потрібно прорізати віконце (піддувало), а у верхній частині прорізати отвір для димоходу, приварити димохід.
 5. Приварити ніжки до дна і піч готова! Схема збірки буржуйки на тирсі

А це варіант з двох бочок:

Цегляна буржуйка

Буржуйка, викладена повністю з цегли – витратний і трудомісткий процес, що вимагає навичок і матеріалів. Та й від буржуйки у такій печі залишається тільки одна труба – в іншому технологія змінюється, стає дорожче і складніше.

Тому, простіше буде обкласти готову піч вогнетривкою цеглою. Цей варіант затребуваний в лазнях і саунах – для максимальної безпеки при поводженні з опалювальним устаткуванням.

Обсяги і складність робіт можете оцінити в цьому відео:

Як збільшити ККД печі?

Стандартна буржуйка хороша простотою виготовлення, але погана своїми недоліками, які можна нівелювати, якщо вдосконалити свою саморобку – пропонуємо виготовити потужну буржуйку своїми руками!

Найпоширеніші методи реновації – це створення режиму повільного горіння, обладнання системи дожигу газів і установка жароміцного облицювання на внутрішніх стінках. До того ж, підвищити якісні показники печі можна за допомогою збільшення площі тепловіддачі – в цих цілях на піч приварюють труби і додають в конструкцію вентилятор, який проганяє по цих трубах повітря.

Додаткові труби буржуйки для збільшення ККД

Піч зі збільшеною закладкою палива

Така модель робиться на основі горизонтальної прямокутної буржуйки на стійких ніжках. Її необхідно укомплектувати касетою з глухого герметичного циліндру – це доповнення істотно підвищить ККД.

До касети висотою близько 40 см необхідно приварити фланець. Потім встановити циліндр в конфорочний отвір таким чином, щоб край опустився на 5-10 мм нижче пічної плити. Для зручності установки циліндру, до нього приварюють ручки.

Схема буржуйки зі збільшеною закладкою палива

Буржуйка тривалого горіння «Бубафоня»

Ще один спосіб збільшити ККД – уповільнити горіння, обмеживши надходження повітря в топку. Такі модернізації можна зустріти в моделях «Бубафоня» і «Філіппінка». Варіант підходить тільки для нежитлових приміщень і працює виключно на дрібних дровах, трісці і тирсі – великі і сирі дрова неприпустимі. Найчастіше такі печі роблять зі старих бочок або балонів.

Приклад грубки буржуйки Бубафоня

Модель з вторинним дожигом «Філіппінка»

Ця модель вдосконалена відразу двічі – в ній не тільки реалізований принцип тривалого горіння, але і піроліз. Складається вона з двох балонів – один виступає камерою первинного горіння, другий – вторинного горіння.

Схема пристрою буржуйки Філіппінка Як виглядає піч буржуйка Філіппінка

Також читайте: Як побудувати лазню своїми руками з нуля?

Отже, буржуйка – це ідеальна піч для нежитлових приміщень: гаража, дачі, теплиці або господарської споруди. Її виготовлення не вимагає особливих матеріальних вкладень, а конструкція – особливих навичок або інструментів.

Якщо у вас є зварювальний інвертор, болгарка і старий непотрібний газовий балон або бойлер, з нашими інструкціями ви вже знаєте, як зварити буржуйку своїми руками. Дотримуйтесь техніки безпеки, використовуйте засоби індивідуального захисту і вдалих вам саморобок!

Новий Дім
Додати коментар