Відмостка навколо будинку своїми руками

Будівництво
Россия вторглась на территорию суверенной и независимой страны Украины!

Россию ожидают неизбежные жесткие санкции, которые ударят в первую очередь по простым гражданам!

Поддержите нашу армию:

Доверяйте только проверенным источникам!

Віримо в перемогу України!

Слава Україні!

Найбільш надійним способом захисту вашого будинку від негативного впливу природних факторів є відмостка будинку. Облаштувати таку конструкцію ви зможете своїми руками за мінімальну кількість часу. Важливо тільки вибрати правильний тип вимощення будинку і запастися необхідними інструментами. При правильному підході до встановлення конструкції ви отримаєте довговічну та красиво оформлену відмостку, яка захистить фундамент споруди та відмінно впишеться в екстер’єр заміського будинку.

Зміст

Для чого потрібне вимощення навколо будинку?

Як тільки будівництво заміського будинку закінчено, необхідно подумати про те, як захистити споруду. Саме для цих цілей встановлюють спеціальну відмостку (вимощення) – захисне водонепроникне покриття з каменю, яке монтується по всьому периметру будівлі та збільшує його міцність і довговічність. Адже руйнування хоча б одного елемента будинку, як правило, призводить до подальшого руйнування інших частин конструкції.

Головною перевагою вимощення навколо будинку є те, що здійснити її монтаж можна самостійно. Для цього слід запастися деякими інструментами і розібратися з послідовністю процесів. Встановлена ​​конструкція виконує кілька важливих завдань:

 1. Декоративна функція. Красива відмостка допомагає закінчити екстер’єр будинку і надає йому завершеного вигляду. Саме тому її слід виконувати вже після всіх будівельних та облицювальних робіт. красива відмостка навколо будинку
 2. Захисна функція. Це, мабуть, найголовніше завдання будь-якого вимощення навколо будинку. Завдяки ньому тала вода ніяк не контактує з фундаментом будівлі. Таким чином основа вдома не піддається руйнівній дії рідини. Монтаж відмостки планується таким чином, щоб вся вода після опадів стікала в каналізацію.
 3. Теплоізоляція. Додатковий бонус, який ви отримуєте при оформленні відмостки. Справа в тому, що конструкція запобігає сильному промерзанні грунтів. А це, як наслідок, допомагає зберегти фундамент будинку в теплі.
 4. Захист від спучування ґрунту. Багато власників заміських будинків знайомі з поняттям зрушень в грунті, які сильно шкодять фундаменту будинку. Запобігаючи промерзання грунтів за допомогою вимощення, ви зможете забути про спученні землі.
 5. При правильній установці відмостки навколо будинку може служити також і пішохідними доріжками. Для цього головне зміцнити конструкцію.

  вимощення з плитки
  Надійно встановлене вимощення може виконувати функцію доріжки
 6. Захист фундаменту будинку від корення дерев. Всім відомо, що коренева система деяких рослин настільки сильна, що здатна суттєво пошкодити фундамент споруди. Наявність бордюри та вимощення навколо будинку допомагають знизити ризик вплив коренів дерев та чагарників.

Як визначити параметри відмостки навколо будинку?

Для того, щоб прорахувати всі головні параметри майбутньої вимощення навколо будинку, досить ознайомитися з будівельними нормами та правилами, які регламентують роботи на всіх будівлях. Дотримуючись їх, ви зможете здійснити встановлення вимощення максимально надійно та довговічно.

дренаж у отмостке

Для початку давайте з’ясуємо, яка повинна бути ширина м’якої або бетонної відмостки. Як правило, фахівці рекомендують, встановлювати конструкцію таким чином, щоб вона на 15-20 см перевершувала виступаючий звіс даху. Крім того, якщо у вашому будинку є особлива система водостоків, її параметри також необхідно враховувати і включати в свої розрахунки. Ще одним важливим критерієм розрахунку ширини вимощення є особливості типу ґрунту.

ширина вимощення
Оптимальна ширина вимощення

В середньому ширина конструкції повинна становити близько одного метра. Таким чином бетонна поверхня забезпечить максимально комфортне пересування уздовж стіни і в той же час не буде схожа на звичайну доріжку.

Щоб виміряти рівень заглиблення, досить дізнатися його можна в місцевому відділі, що займається управлінням архітектури. Більш великі регіони можуть дізнатися ступінь замерзання грунту за загальними таблицями (деякі з них можна навіть знайти в інтернеті). В принципі, товщина вимощення регулюється нормативами та правилами набагато менше, ніж її ширина. Для надійності та довговічності конструкцій їх мінімальна товщина повинна становити близько 8 сантиметрів (це стосується виключно верхнього шару). Якщо ж ви облаштовуєте конструкцію навколо гаража або плануєте використовувати вимощення в якості пішохідної доріжки, то вимоги до міцності значно збільшується. А, отже, і товщина повинна бути трохи більше (мінімум 15 сантиметрів).

Довжина відмостки буде залежати виключно від такого параметра, як периметр будівлі. Оскільки конструкція необхідна для захисту всієї споруди, її рекомендується встановлювати навколо основної будівлі, а також навколо сараїв, гаражів та інших додаткових будівель. Якщо в будинку облаштовано бетонний ганок, до нього додаткове вимощення не потрібно.

Висота вимощення і кут нахилу конструкції

Рівень нахилу відмостки навколо будинку може варіюватися від 1 до 10 градусів. Даний коефіцієнт залежить від декількох факторів:

 • тип ґрунту біля будівлі;
 • кількість та інтенсивність опадів, характерних для даної території.

Найбільш популярним є нахил вимощення, рівний 2 або 3 градусам. Особливо це актуально, якщо ви плануєте використовувати вимощення як пішохідну доріжку. Зробивши рівень нахилу трохи більше, ви ризикуєте отримати травму під час сильних холодів та ожеледиці.

кут нахилу вимощення
Рекомендований нахил вимощення – 2-3 градуси (або 2-3 см на 1 м)

Важливо! Рівень нахилу відмостки повинен бути спрямований виключно від фундаменту. В іншому випадку є ризик зіпсувати основу вашого будинку при перших же сильних опадах.

Важливим параметром вимощення навколо будинку є також її висота над рівнем грунту. За всіма нормативними документами мінімальний коефіцієнт висоти становить 5 сантиметрів. Це дозволяє запобігти скупчення вологи після дощу та снігу на краях конструкції. Крім того, при сильних заморозках накопичена рідина твердне і, як наслідок, суттєво розширюється. Це може привести до розривів і сильних пошкоджень відомостки.

Загальна висота вимощення повинна становити не менше 50 сантиметрів. Якщо ви плануєте встановлювати м’яку конструкцію з тротуарної плитки, то мінімальна висота цокольній частині – 30 сантиметрів. Деякі фахівці рекомендують встановлювати бордюр по периметру відмостки. Звичайно, цей елемент виконує найчастіше декоративну функцію, через що не є обов’язковою частиною вимощення. Необхідність його монтажу значно збільшується, якщо неподалік від конструкції ростуть кущі ожини, малини або високу тополю. Коренева система кущів та дерев розвивається швидко і здатна привести до повного руйнування відмостки. В такому випадку краще трохи витратитися і встановити бордюр.

Види вимощення навколо будинку

Завдяки величезній кількості своїх функцій вимощення необхідне не тільки навколо житлового будинку, але й по периметру невеликих будівель на ділянці. Як правило, сама конструкція складається з двох основних шарів:

 1. Підстильний, який створюється з використанням гігроскопічних матеріалів. Таким чином вдається уникнути попадання вологи до фундаменту будівлі. Для цих цілей найчастіше використовується глина, щебінь або пісок. У деяких випадках рекомендується змішувати 2 або 3 матеріалу.
 2. Декоративний шар. Облаштовується для прикраси відмостки і служить частиною екстер’єру приватного будинку.

шари в отмостке

Сьогодні існує кілька видів відмостки навколо будинку, які відрізняються між собою за деякими критеріями. Це може бути:

 • експлуатаційний термін конструкції;
 • особливості вимощення навколо будинку;
 • матеріали, які використовуються при виготовленні.

Що стосується встановлення, то виділяють литі, збірні та насипні вимощення. Якщо говорити про матеріали, то найбільш поширеними є: бетон, цегла, камінь, асфальт, тротуарна плитка, деревина, залізобетонна плита і т.д. Однак найчастіше будівельники виділяють три типи вимощення на основі всіх вище перерахованих критеріїв. Таким чином вдається виділити такі категорії конструкцій:

 • жорстка;
 • м’яка;
 • напівжорстке вимощення.

Кожна з них має свої особливості, про які варто поговорити трохи докладніше.

Жорстка відмостка з бетону

До жорсткої відмостки навколо будинку відносять конструкції:

 • на основі бетону;
 • встановлені за допомогою цементної заливки;
 • асфальтованого типу.

Важливо! Якщо ви плануєте надалі утеплювати вимощення навколо будинку, то єдино вірним варіантом є встановлення жорсткого типу конструкції. Здійснення утеплення м’яких та напівтвердих варіантів – досить невигідне і неефективне заняття.

Жорсткі відмостки є найбільш популярними варіантами в першу чергу завдяки тривалому терміну своєї експлуатації. При правильному монтажі вони можуть прослужити стільки ж, скільки і самий заміський будинок. Звичайно, крім переваг вимощення має кілька негативних аспектів:

 1. Встановлення жорсткого вимощення потребує величезної кількісті часу та сил.
 2. Цей тип конструкції не відрізняється економічністю. Його монтаж обійдеться набагато дорожче, ніж установка м’якого або напівтвердого варіантів.
 3. Монтаж асфальтованої відмостки ускладнюється ще й тим, що для неї необхідно використовувати гудрон. Його ціна при використанні речовини на невеликих площах занадто висока та окупиться лише через кілька десятків років.

Крім того, мінусом бетонної конструкції є її естетичні властивості. Як правило, відмостка з тротуарних плиток виглядають куди більш привабливішим, ніж заливна.

Важливо також враховувати, що бетонне вимощення монтується переважно на грунт середньої або високої щільності. В іншому випадку якість установки та довговічність конструкції будуть кульгати.

Напівжорстка відмостка з тротуарної плитки

Напівжорстке вимощення виготовляється з тротуарної плитки. Як підстилаючого шару для неї служить спеціально оформлена багатошарова подушка. Крім тротуарної плитки для верхньої частини вимощення може також використовуватися бруківка, керамограніт, залізобетонна плита, звичайний кругляк. На відміну від попереднього варіанту напівжорстка відмостка навколо будинку обійдеться набагато дешевше. Та й зусиль на її встановлення потрібно набагато менше (якщо порівнювати з монолітними конструкціями). Завдяки простій технології ви зможете здійснити монтаж вимощення своїми руками.

напівжорстка відмостка з тротуарної плитки

Важливо! Не рекомендується встановлювати напівжорстке вимощення навколо будинку на пучинистих грунтах. Згодом вони можуть вплинути на термін експлуатації конструкції істотно зіпсувати її.

Напівтверді системи є найбільш оптимальним варіантом для заміських будинків. Справа в тому, що подібні конструкції поєднують в собі кілька важливих показників: привабливий зовнішній вигляд, доступна вартість, висока ступінь надійності та якості вимощення. Крім того, відмостка з тротуарної плитки володіє іншими перевагами:

 1. Тривалий термін експлуатації. При правильній установці таке вимощення може прослужити більше 30 років.
 2. Можливість встановлення конструкцій в будь-яких кліматичних умовах. Виняток становлять, хіба що, території з сильно холодним кліматом.
 3. Простота в ремонті та демонтажі вимощення. При пошкодженні певної ділянки конструкції здійснити ремонтні роботи досить просто. Для цього не потрібно звертатися за допомогою професіоналів. Заручившись необхідними матеріалами, ви легко зможете відновити відмостку своїми силами.

Порада: Якщо при будівництві заміського будинку ви вже встигли оформити пішохідну доріжку з тротуарної плитки, то можна використовувати цей же матеріал для вимощення. Таким чином екстер’єр будинку буде виглядати більш завершеним та стильним.

М’яка відмостка

Найбільш бюджетним варіантом облаштування вимощення навколо будинку є м’який тип конструкції. Для його будівництва формується так звана подушка, що складається з декількох шарів. Зверху така подушка засипається певною кількістю щебеню. Крім доступної вартості існує ще кілька переваг м’якої вимощення:

 1. Простота в монтажі. Здійснити установку ви зможете самостійно і без зайвих зусиль.
 2. Можливість встановлювати конструкцію в будь-яких кліматичних зонах. Вона відмінно виконує свої функції як при високому, так і при занадто низькому температурному режимі.
 3. М’яка відмостка може монтуватись на будь-який тип ґрунту (на відміну від конструкції з бетону).
 4. Простота в здійсненні ремонтних робіт. Замінити пошкоджену ділянку можна за кілька хвилин.

м'яке вимощення

Звичайно, все це не може не позначитись на експлуатаційному терміні системи. Як правило м’які конструкції служать не більше 5-7 років. Тому їх найчастіше рекомендують встановлювати в якості тимчасового захисту фундаменту. Наприклад, якщо ви на даний момент хочете заощадити бюджет або час. Якщо ж ви плануєте вписати в екстер’єр приватного будинку м’яку вимощення на постійній основі, готуйтеся замінювати її кожні п’ять років.

Інструменти для встановлення відмостки своїми руками

Звичайно, якщо ви хочете здійснити монтаж вимощення навколо будинку швидше, необхідно вдатися до послуг професіоналів. Однак при бажанні ви зможете провести встановлення конструкції своїми руками. Особливо, якщо у вас вже є певний досвід в будівельних роботах. Головне – запастися усіма необхідними інструментами та матеріалами, а також уважно розібратися з правилами монтажу. Звичайно, весь процес може зайняти багато часу. Однак при дотриманні всіх інструкцій результатом ви будете повністю задоволені.

установка вимощення з тротуарної плитки
Встановлення вимощення навколо будинку з тротуарної плитки

Для того, щоб провести монтаж вимощення навколо будинку своїми руками, вам знадобляться:

 1. Будівельний міксер. Якщо ви не маєте даного інструменту, його не обов’язково купувати. Багато будівельних фірм пропонують орендувати міксер на деякий час. При установці вимощення обійтися без нього неможливо, оскільки заміс розчину повинен бути виконаний максимально якісно.
 2. Інструменти для роботи з землею. Сюди відносять штикову лопату, кілочки з дерева, і т.д.
 3. Молоток, цвяхи.
 4. Всі необхідні матеріали для вимощення (щебінь, пісок, гідро- і теплоізоляційні матеріали).
 5. Ємності для приготування розчину (великі пластикові відра).
 6. Шпателі.
 7. Будівельний рівень.
 8. Малярські кисті (опціонально).

Подушка для вимощення навколо будинку

Для будь-якої відмостки навколо будинку необхідно побудувати правильний підстильний шар. Така подушка має однакову схему незалежно від того, який саме вид конструкції ви вибрали. Виняток може становити хіба що бетонне вимощення, яке вимагає трохи іншої технології підстилаючого шару.

Для того, щоб створити подушку, вам буде потрібно пісок, грунт і глина. Якщо ви хочете встановити м’яке вимощення, поверх подушки слід засипати додатковий шар щебеню. Напівтверді конструкції в якості додаткового верхнього шару вимагають поєднання щебеню і піску. Тільки після всього цього ви можете встановлювати верхній шар відмостки.

Весь процес оформлення подушки для вимощення складається з наступних етапів:

 • додавання піску;
 • додавання необхідної кількості щебеню;
 • установка утеплювача (при необхідності);
 • процес армування.

подушка для відмостки

Незважаючи на те, що роботи по установці подушки досить тривалі, виконати їх ви можете самостійно. Тут не потрібні якісь особливі знання чи складні інструменти.

Як підготувати територію для вимощення будинку?

Очевидно, що для того, щоб встановити вимощення навколо будинку, для початку потрібно спланувати її габарити та розкреслити територію. Місце конструкції позначається за допомогою оформлення траншеї. Вибирати глибину ями слід, виходячи з типу грунту на території. Як правило, будівельники рекомендують викопувати траншею хоча б на 15-20 сантиметрів. Якщо ви встановлюєте вимощення на рухливих грунтах, глибина ями повинна складати мінімум 30 сантиметрів.

траншея для вимощення
Траншея – перший етап оформлення вимощення навколо будинку

Для того, щоб траншея була ідеально підходящого розміру, рекомендується заздалегідь здійснити її розмітку. Зробити це досить просто:

 1. По кутах майбутньої відмостки необхідно вбити в землю дерев’яні кілочки або металевий стрижень.
 2. Якщо площа відмостки досить велика, бажано встановити по всьому периметру проміжні стрижні.
 3. Після цього візьміть будь-яку товсту нитку (мотузку або спеціальний шнур) і з’єднайте з її допомогою всі дерев’яні або металеві кілочки. Саме ця нитка і буде служити майбутнім орієнтиром.

Також на самому початковому етапі роботи рекомендують оформити так званий проміжок, який буде відділяти вимощення від фундаменту будівлі. Зробити це можна за допомогою спеціального герметика з поліуретану. Крім того, вам знадобиться демпферна стрічка. Як вже говорилося вище, для відмостки навколо будинку важливо вибрати правильний кут нахилу. Домогтися його можна, виріс траншею так, щоб в місці майбутнього нахилу вимощення у ями була інша глибина. Обов’язково утрамбуйте грунт важким предметом. На грунті, що піднявся буде набагато краще звести надійну та довговічну конструкцію.

Встановлюємо опалубку

Для того, щоб вимощення навколо будинку служила якомога довше, важливо правильно встановити опалубку. Для цього використовуються дошки товщиною від 30 мм. Висоту їх слід підбирати в залежності від габаритів майбутньої вимощення.

установка опалубки

Порада: На дошках для опалубки можна нанести спеціальну розмітку, яка допоможе стежити за товщиною кожного окремого шару майбутньої подушки.

Після встановлення основи опалубки необхідно повністю стягнути конструкцію та зміцнити її, використовуючи так звані куточки. Розставляти їх рекомендується зовні конструкції. Стягування відбувається за допомогою звичайних болтів. Це пояснюється тим, що їх легко відкрутити в разі, якщо опалубку доведеться демонтувати.

Як правило, діаметр кріпильних систем становить близько одного сантиметра. Якщо ви не плануєте ремонтувати дерев’яну опалубку, найближчим часом, важливо обробити кожен елемент якісним антисептиком. Для більшої довговічності конструкцій можна обтягнути її ізоляційним матеріалом (багато будівельників рекомендують використовувати для цих цілей руберойд). Таким чином ви зможете захистити матеріал від гнилі та цвілі, а також значно збільшити експлуатаційний термін всієї відмостки навколо будинку.

Опалубку великого розміру слід додатково зміцнити за допомогою підлогових підпірок або блоків. Крім того, в процесі установки вам слід оформити так званий температурний шов, який знаходиться на місці стику відмостки і стіни споруди, а також проходить поперек конструкцій. Температурний шов робиться для того, щоб уникнути негативних наслідків від перепадів температури. В іншому випадку на відмостці можуть з’явитися тріщини.

Поперечні шви на опалубці встановлюються на відстані близько 2 метрів між собою. Слід зазначити, що дерев’яна опалубка актуальна переважно для бетонної конструкції. Якщо ж ви виконуєте встановлення відмостки навколо будинку, не використовуючи заливку, можна обійтися і без дерев’яної основи.

Піщано-щебенева подушка для відмостки

Після того, як ви вирили траншею, необхідно засипати її шаром з піску. Його товщина буде залежати від глибини ями для вимощення. Однак найбільш оптимальним варіантом вважається пісочний прошарок товщиною в 15 сантиметрів. Вибираючи основу для піщано-щебеневої подушки, зверніть увагу на дрібний річковий пісок. Такий матеріал здатний забезпечити гарну гідроізоляцію.

Також, як і дно траншеї, насипаний пісок необхідно добре утрамбувати. Для більшої надійності можете злегка змочити його водою.

Піщано-щебенева подушка для відмостки

Врахуйте, що товщину шару необхідно вираховувати вже після утрамбовки подушки. Тобто спочатку слід насипати трохи більше матеріалу. Після того, як ви насипали, вирівняли і утрамбували піщаний шар, приступайте до наповнення траншеї щебенем. Товщина цього прошарку повинна складати близько 10 сантиметрів. Для більшої щільності піщано-щебеневої подушки використовуйте щебінь з різними фракціями. Таким чином ви зможете досягти максимально якісного заповнення простору.

До речі, необов’язково використовувати щебінь, ви можете замінити його на інші матеріали: гравій, цегельний бій і т.д. Слід зазначити, що щебенева прошарок призначена для того, щоб швидко і якісно відводити проникаючу воду. Якщо неподалік від будівлі розташовуються грунтові води, необхідно використовувати додатковий шар з геотекстилю. Його встановлюють між щебенем та пісочним прошарком. Таким чином ви зможете збільшити гідроізоляційні властивості подушки. Встановлювати геотекстиль необхідно з запасом, краще навіть зайти трохи за краї дерев’яної опалубки.

схема подушки для вимощення

Пам’ятайте, що вся конструкція вимощення навколо будинку повинна знаходитися під певним кутом. Тому, формуючи подушку з піску і щебеню, дотримуйтесь необхідний нахил. На установці подушки закінчується підготовча стадія створення відмостки. Після цього слід приступати безпосередньо до монтажу самої конструкції.

Жорстка відмостка навколо будинку своїми руками

Вище вже згадувалося про те, що бетонне вимощення навколо будинку має високу міцність та тривалим терміном експлуатації. Звичайно, це не може відобразитися на її вартості, яка значно вище, ніж інші варіанти конструкції. Однак при правильному підході до підбору матеріалів і монтажу всі витрати будуть повністю виправдані.

Найбільш популярним варіантом бетонної відмостки є конструкція зі спеціальним утепленням. Для цього використовуються прошарок якісного теплоізоляційного матеріалу, яка значно збільшує довговічність та деякі технічні характеристики конструкції. Встановити відмостку з бетону навколо будинку можна самостійно або за допомогою фахівців. Звичайно, перший варіант обійдеться вам значно дешевше. Однак, якщо ви не впевнені в своїх силах, краще довіритися професіоналам.

Установка утеплювача

Багато людей вважають за краще встановлювати утеплену відмостку навколо будинку. Для цього використовуються найрізноманітніші матеріали. При установці жорсткої конструкції рекомендується вибирати пінопласт або екструдований пінополістирол. Більш бюджетним варіантом є звичайний шифер. Однак для того, щоб він повною мірою виявив свої теплоізоляційні властивості, матеріал бажано обгорнути поліетиленовою плівкою. Шифер встановлюють в грунт по довжині всієї відмостки.

жорстка відмостка схема

Важливим аспектом є те, що при монтажі утеплювача не зможете в подальшому видалити дерев’яну опалубку. Це пояснюється тим, що матеріал надійно приклеюється до деревини. Установка пінополістиролу або пінопласту складається з наступних етапів:

 1. Для початку встановлюється шар з пінопласту. Монтувати його слід досить щільно. Для більшої надійності зафіксуйте плити цеглою на деякий час.
 2. Після цього слід заповнити всі проміжки, що з’явились вогнетривкої монтажною піною.
 3. Після того як піна висохне, видаліть всі виступаючі частини. Для цього можна використовувати звичайний ніж.
 4. Далі можна переходити до установки екструдованого пінополістиролу. Слід зазначити, що на торці кожної плити є так звані пази (шви). Вони допомагають уникнути появи великих щілин між частинами конструкції. Встановлювати утеплювач слід таким чином, щоб шви нижнього шару не збігалися зі швами на верхньому.

Заливка бетонної відмостки навколо будинку

Після того, як ви встановили утеплювач, необхідно провести армування. Для цього використовується спеціальна сітка. Її можна придбати в будівельному магазині або ж виготовити своїми руками. Для самостійного створення армованої сітки вам знадобиться арматура товщиною в 1 сантиметр. З її прутиків сформуйте сітку, кожна клітина якої становитиме 15 на 15 см.

заливка вимощення з бетону

Там, де прутики перетинаються між собою, слід скріпити елементи арматурної сітки для вимощення за допомогою спеціальних фіксаторів. Знайти їх можна в будь-якому будівельному магазині. Більш бюджетним варіантом є використання замість фіксаторів звичайної дроту. Сітку слід встановлювати з урахуванням невеликого відступу. Для цього використовуються:

 • спеціальні підпірки;
 • камені;
 • цегельний бій і т.д.

Виконавши армування відмостки, можна приступати до заливання конструкції. Для цього слід змішати цемент з гравієм та піском в пропорції 1:4:3. Після цього необхідно розбавити отриману суміш водою. Вибирайте таку кількість рідини, щоб отримати густу, але в той же час пластичну суміш однорідної консистенції. Далі весь процес складається з наступних етапів:

 1. Підготовлену масу необхідно вилити на основу.
 2. Розподіліть розчин по поверхні, використовуючи швабру або правило.
 3. Заливши відмостку, проткніть її в декількох місцях. Це необхідно для того, щоб з бетону вийшов весь зайве повітря. Проткнути конструкцію можна металевим прутом, який ви використовували для створення арматури.
 4. Через деякий час отримані отвори потрібно залити сумішшю, яка залишилася, а всю поверхню присипати сухим цементом.
 5. Залиште відмостку висихати. Для цього знадобиться не менше 4 тижнів.

заливка бетонного вимощення

Якщо в цей період очікуються сильні опади, накрийте конструкцію водонепроникною плівкою. Однак не вся рідина небезпечна для бетону, в невеликій кількості вода може значно зміцнити конструкцію. Фахівці рекомендують щодня змочувати відмостку чистою водою. Таким чином збільшується її щільність і надійність.

Як облаштувати м’яку відмостку навколо будинку

Установка м’якої відмостки навколо будинку – процес набагато легший в порівнянні з монтажем жорсткої конструкції. Однак, як і в попередньому варіанті, для цього вам буде потрібно для початку вирити траншею необхідної глибини. Засипте яму піском, визначивши відповідний кут нахилу.

На даному етапі також важливо встановити гідроізоляційний шар. Для цих цілей використовується руберойд або рубемаст. Другий варіант, не тільки бюджетний, але і більш довговічний. Врахуйте, що рубемаст продається у вигляді рулонів. Ширина кожного становить рівно 1 метр. Тому, якщо ширина опалубки значно менше, ніж у одного рулону, вам доведеться розрізати гідроізоляційний матеріал. Якщо не хочете використовувати ніж, можна просто загнути рубемаст і приклеїти його до фундаменту будівлі.

Після установки гідроізоляційного шару необхідно насипати подушку з піску і щебеню. Змішайте ці два компоненти в пропорції один до одного і насипте шар, товщиною близько 10 сантиметрів. Не забудьте про кут нахилу, який необхідно дотримуватися на кожному етапі. Після оформлення подушки її слід максимально утрамбувати.

структура м'якої відмостки

М’яка конструкція вимагає використання додаткової кількості щебеню. Тому поверх піщано-щебеневої подушки слід насипати додатковий шар матеріалу товщиною не більше 5 сантиметрів. Таким чином ви зможете уникнути просідання конструкції в ході експлуатації. Щоб приховати дошки для опалубки, можна використовувати декоративні бордюри.

м'яке вимощення фото
М’яка відмостка навколо будинку – кінцевий результат

Вимощення з тротуарної плитки

Найбільш естетичним і тому популярним матеріалом, який використовується в якості вимощення для сучасних будинків, є тротуарна плитка. Сьогодні можна знайти широкий асортимент різноманітних відтінків та форм подібного покриття. Сюди ж можна віднести і бруківку, яка є більш стійким і довговічним варіантом. Вибір того чи іншого матеріалу в першу чергу буде залежати від екстер’єру заміського будинку та вашого бюджету.

Багато фахівців рекомендують використовувати саме бруківку. Єдиною умовою її установки є додаткова гідроізоляція фундаменту будинку. Однак, незважаючи на міцність та стильний зовнішній вигляд, дане покриття має один суттєвий недолік – висока вартість.

Як і у всіх попередніх варіантах для того, щоб встановити вимощення з тротуарної плитки, слід для початку оформити подушку з піску та щебеню. Тільки, якщо для м’якої відмостки слід засипати додаткову кількість щебінки, то тут поверх подушки насипається піщаний шар, товщиною не більше 10 сантиметрів. Головною перевагою напівтвердих конструкцій є те, що провести їх установку ви можете самостійно, не витративши при цьому багато часу та сил.

Монтувати тротуарну плитку можна, починаючи з будь-якої частини вимощення. Головне – рухатися у напрямку від себе. Для того, щоб конструкція була більш надійною і мала привабливий вигляд, фахівці рекомендують керуватися правилами установки цегляної кладки. Схеми, за якими розміщується тротуарна плитка, бувають абсолютно різними. Ви можете оформити як класичні, так і більш неординарні варіанти відмостки навколо будинку.

схема установки вимощення з тротуарної плитки
Одна зі схем встановлення вимощення з тротуарної плитки

Для більшої довговічності конструкції при її встановленні рекомендується використовувати киянку з гуми. Весь процес монтажу тротуарної плитки складається з декількох етапів:

 1. Встановіть плитку на підставу вимощення.
 2. Зверху покладіть дерев’яну дошку.
 3. Використовуючи киянку з гуми, натисніть на плитку і трохи постукайте по ній. Таким чином ви забезпечите краще прилягання бруківки до основи вимощення.

Для того, щоб перевірити правильність установки, слід використовувати будівельний рівень. Якщо якась частина відмостки встановлена ​​нерівно, з часом ви можете зіткнутися з просіданням конструкції. Уникнути цього можна, насипавши під деякі елементи відмостки невелику кількість піску. Виступаючу плитку можна притиснути до основи за допомогою киянки. Як і для всіх попередніх типів конструкції, напівтверді вимощення потребують в певному куті нахилу.

Ремонт вимощення навколо будинку

Як і будь-який будівельний елемент відмостка навколо будинку з часом може піддаватися пошкодженню або навіть руйнуванню. Для того, щоб максимально продовжити експлуатаційний термін конструкції, важливо забезпечувати їй своєчасний ремонт. Зробити це ви можете самостійно, заощадивши таким чином трохи грошей на роботу фахівців. Найбільш поширеними проблемами, які відбуваються з вимощенням навколо будинку, є:

 • тріщини;
 • розшарування;
 • подрібнення поверхня.

Для того, щоб усунути несправності, вам буде потрібно запастися спеціальними матеріалами. Звичайно, краще вибирати більш дорогі і якісні варіанти, які не тільки відновлять вимощення, але і допоможуть запобігти подальшому руйнуванню. Однак в будь-якому випадку, якщо ви плануєте реставрувати конструкцію своїми руками, ви зможете заощадити суттєву суму.

тріщина в бетонній отмостке

Усуваємо тріщини на вимощенні

Згодом на вимощенні можуть з’явитися різні тріщини. Це можуть бути ущелини, або розриви бетону. Вибирати спосіб вирішити цю проблему слід, виходячи з довжини та глибини тріщин. Всі досвідчені будівельники рекомендують перенести ремонтні роботи на міжсезоння. Усувати тріщини взимку або влітку досить важко. Та й кінцевий результат може виявитися зовсім не довговічний.

При ремонті вимощення вибір матеріалу слід проводити в залежності від глибини щілину:

ГЛУБИНА СПОСІБ РЕСТАВРАЦІЇ ХІД РОБОТИ
Менше 1 міліметра Самоусунення Настільки дрібні тріщини не пошкоджують відмостку навколо будинку. Крім того, в процесі експлуатації конструкції (наприклад, при ходінні по бетону або плитці) вони можуть, як кажуть в народі, «самозаліковуватись»
До 3 міліметрів Цементне тісто Для усунення таких тріщин використовується суміш, що складається в рівних пропорціях з води і цементу. Її необхідно залити в тріщини та дочекатися повного висихання
До 3 сантиметрів Повторна заливка бетоном, гідропломба, застосування герметиків Більш складне пошкодження, яке вимагає тривалих ремонтних робіт. Для початку слід розширити тріщину, надавши їй конусоподібну форму. Після цього нанесіть грунтовку та сформуйте гідропломбу з шпаклівки. Для того, щоб закрити пошкодження, слід використовувати так звані герметики
Більше 3 сантиметрів Заливка Такі глибокі та складні пошкодження вимагають негайної заливки бетоном. В іншому випадку можуть утворитися серйозні розколи в отмостке

Як уникнути та запобігти розшаруванню відмостки

Розшарування вимощення по-іншому ще називається деномінацією. Це друга серед найбільш популярних проблем, які з часом можуть статися з конструкцією. Розшарування відбувається за цілою низкою причин:

 1. Нерівномірне застигання вимощення. Особливо актуально, якщо заливку бетону ви проводили навесні на грунті, який ще не зігрівся.
 2. Велика товщина відмостки.
 3. Занадто високий вміст повітря в суміші.
 4. Занадто високий вміст щебеню в розчині бетону.

Якщо ви помітили, що ваше вимощення кришиться і розшаровується, обробіть її за допомогою так званого «цементного тесту». Для більшої надійності можна вибирати суміші на підставі рідкого скла. Приготувати подібний розчин для вимощення навколо будинку досить просто. Змішайте воду, цемент та рідке скло в рівних пропорціях. Далі дійте за наступною схемою:

 1. Визначте максимальні межі пошкодження відмостки.
 2. При необхідності слід здійснити вирубку бетону в певній його частині.
 3. Важливо також здійснити розшивку відколу за допомогою молотка або перфоратора. Таким чином ви зможете збільшити обсяг пошкоджень та заповнити його максимальною кількістю «цементного тесту».
 4. Край пошкодження обробіть грунтовкою.
 5. Всередину розколу нанесіть підготовлене «цементне тісто».
 6. Накрийте поверхню плівкою до висихання.

Захист відмостки навколо будинку

Ремонт вимощення – річ потрібна та правильна. Однак куди логічніше подбати про захист конструкцій наперед. Виділяють кілька методів, які допомагають запобігти передчасному руйнуванню вимощення:

 1. Залізнення.
 2. Використання додаткового грунтуючого складу.
 3. Обробка поверхні рідким склом.
 4. Облицювання вимощення каменем або плиткою.

Найбільш популярним варіантом для бетонної відмостки є метод залізнення. Для цього використовується тонкий шар цементної суміші. Подібний процес дозволяє значно збільшити міцність і довговічність конструкції.

захист вимощення

Здійснювати залізнення необхідно через кілька тижнів після висихання бетонної суміші. Для цього слід покрити поверхню цементом з додаванням рідкого скла або спеціально виготовленими полімерними розчинами. Залізнення буває:

 • сухе;
 • мокре;
 • на основі полімерних сумішей.

Вибирати той чи інший варіант слід, виходячи з вашого бюджету та типу конструкції.

Замовити або робити самому?

В даний час люди, які вперше зіштовхуються з будівництвом приватного будинку, задаються питанням, як правильно вчинити з вимощенням – замовити її монтаж у професіоналів або зробити всі роботи самостійно? Відповідь криється в наявності у вас вільного часу і, хоча б, базового розуміння подібної конструкції.

Якщо ви впевнені в своїх силах, то ви зможете встановити відмостку навколо будинку своїми руками. Для цього буде потрібно запастися усіма необхідними інструментами і матеріалами. При бажанні ви можете попросити допомоги у своїх близьких або друзів. Монтаж вимощення будинку професіоналом набагато простіший та швидший. Однак вартість роботи фахівців сьогодні досить висока. Тому, здійснюючи встановлення вимощення своїми руками, ви можете заощадити досить значну суму.

Новий Дім
Додати коментар