Як зробити паркан з каменю своїми руками?

Дача

Люди використовували камінь для зведення будівель та огорож ще кілька століть тому. І до сьогоднішнього дня будівельний матеріал не втратив своєї популярності. Огорожа з каменю не тільки має гарний вигляд, вона ще й максимально довговічна й надійна. Таке огородження – гарантія вашої безпеки на довгі роки.

Чи можна побудувати паркан з каменю своїми руками? Так, нижче ми розповімо про те, як правильно підготуватися до зведення паркану, на які етапи ділиться робочий процес і який саме матеріал для огорожі варто вибрати.

Плюси і мінуси паркану з каменю

Кам’яні огорожі вже давно асоціюються з надійністю і безпекою будинку. І навіть зараз, коли з’явилося так багато матеріалів для огорож, паркани з каменів користуються особливою популярністю. Вся справа в тому, що такі огорожі мають масу переваг:

 1. Довговічність. Такі огорожі здатні простояти мінімум 50 років, не втрачаючи при цьому свої функціональні особливості, цілісність і привабливий вигляд.
 2. Відповідність всім нормам пожежної безпеки. Матеріал не підтримує горіння і абсолютно безпечний.
 3. Екологічність. Не виділяє токсичних речовин, не завдає шкоди навколишньому середовищу і здоров’ю людей.
 4. Простота установки. Ретельно підготувавшись і вивчивши рекомендації, ви цілком зможете зробити паркан з каменю самостійно.
 5. Надійність. Кам’яна огорожа стійка до механічних пошкоджень, її вкрай складно зруйнувати.
 6. Простота в догляді.
 7. Привабливий зовнішній вигляд. Камінь відмінно поєднується з різними будівельними та оздоблювальними матеріалами, а також гармонійно вписується в будь-який екстер’єр будинку.

Зробити паркан з каменю самостійно

Звичайно, важливо також пам’ятати про те, що кам’яні паркани володіють і рядом мінусів:

 1. Висока вартість. На відміну від, наприклад, профнастилу, паркан з натурального каменю – недешеве задоволення. Ціна разом з установкою огорожі варіюється від 1000 до 3000 грн/кв.м.

Порада. Не обов’язково вибирати дорогий натуральний камінь. Сьогодні виробники пропонують більш бюджетні види каменю, які також виглядають красиво і служать довго.

 1. Велика вага матеріалу, яка ускладнює його транспортування.
 2. Особливі вимоги до фундаменту. Якщо коротко – фундамент повинен бути максимально міцним і надійним. В іншому випадку він може не витримати вагу паркану.

Вибір матеріалу для огорожі

Паркани з каменю будують в розкішних заміських будинках або на дачі – скрізь, де на першому місці надійність огорожі. При цьому в поняття «камінь» входить ціла група природних і штучних матеріалів. Яких саме? Давайте розбиратися.

Валун

По-іншому такий тип матеріалу ще називають булижником. Цей камінь поєднує в собі низьку вартість і тривалий термін експлуатації огородження. Через особливості форми паркан не вийде ідеально геометричним, швидше за буде присутня легка асиметрія. Однак це теж можна цікаво обіграти, отримавши креативну огорожу.

Важливо. Багато хто відмовляється від огорож з валуна через одноманітність відтінку – переважна більшість матеріалу має сірий колір. Однак сьогодні можна зустріти і більш цікаву червоно-коричневу палітру.

Огорожа з валуна Забір викладений з каміння валунів

Гравій

Гравій сам по собі досить невеликий матеріал, з якого неможливо саме побудувати паркан. Зазвичай при оформленні огорож розташовують такий камінь у сітці. В такому випадку у вас вийде поставити паркан з каменю без розчину, що трохи простіше і швидше.

Також гравій оригінально виглядає з цеглою. Однак в такому випадку він скоріше виконує роль декору, ніж основи конструкції.

Огорожа з каменю без розчину

Доломіт

Оригінальний плоский камінь, який видобувається в кар’єрах за допомогою вибуху. Вважається одним з найпопулярніших варіантів зважаючи співвідношення ціна/якість, а також міцність огорожі. Крім того, доломіт не вимагає додаткового декору паркану – камінь виглядає дуже стильно.

Огорожа з доломіту

Вапняк

Представлений в досить широкій палітрі відтінків – від світло-бежевого або жовтого до рожевого і світло-коричневого. Розрізняють також вапняк і за структурою каменю:

 • мармуроподібний;
 • пористий (черепашник);
 • щільний.

Часто для парканів використовують другий тип. Черепашник – це морський камінь, основою якого (як і випливає з назви) є черепашки молюсків. Такий матеріал може також служити гарним елементом декору огорожі.

Виготовлення паркану з вапняку Приклад паркану з вапняку

Пісковик

Це матеріал підвищеної міцності, який відрізняється рядом переваг:

 • стійкість до вологи;
 • стійкість до морозів;
 • універсальність (використовується навіть при зведенні будинку).

Єдиний мінус – висока вартість матеріалу.

Огорожа з пісковика Зовнішній вигляд паркану з пісковика

Бутовий камінь

Огорожа з бутового каменю – також вельми поширений вид парканів. Такий тип каменю може бути, як основою, так і оздоблювальним матеріалом.

Бут має неправильну форму, видобувається з вапняку або піщанику. Він представлений в досить широкий колірній гамі і може бути не тільки чорним або білим, але й, наприклад, жовтим або навіть синім.

Огорожа з бутового каменю Як виглядає паркан з бутового каменю

Штучний камінь

Поряд з природними каменями (валун, граніт, гравій тощо) сьогодні все частіше зустрічаються огорожі зі штучних матеріалів, що імітують камінь. Іноді будматеріал просто неможливо відрізнити від натурального.

Більш того, штучний камінь відрізняється більш низькою вартість і величезною варіацією відтінків, розмірів і фактур для втілення в життя будь-яких дизайнерських ідей.

Огорожа з штучного каменю

Етапи будівництва паркану з каменю

Тепер давайте докладніше розглянемо, з яких етапів складається процес зведення огорожі для дачі або котеджу.

Проектування

Перед тим, як закупити всі необхідні матеріали, важливо точно розрахувати їх кількість. Що для цього потрібно враховувати?

 1. Площу землеволодіння. Точно заміряйте, скільки соток на ділянці.
 2. Висоту огорожі. Паркан може бути високим, середнім або низьким.
 3. Складність конструкції. Для більш оригінальної технології укладання може знадобитися більше або менше каменю.

Розрахунки

Тільки після проектування створюється кошторис і прораховується кількість матеріалів. Найбільш оптимальна висота огорожі – 2-2,2 м.

Орієнтовно на паркан, довжиною 220 м (а саме така довжина необхідна для ділянки на 8-10 соток) потрібно 2 повних КАМАЗи каменів.

Порада. Краще взяти будматеріал трохи з запасом, щоб уникнути браку каменів безпосередньо в процесі їх укладання.

Уже від кількості матеріалу відштовхуйтесь при розрахунку інших складових – розчину, армуючої сітки і т.і.

Підготовка матеріалу для виготовлення забору з каменю Заготівля каменю для укладання забору

Фундамент

У кам’яної огорожі є обов’язкова вимога до фундаменту – він повинен бути стрічкового типу армованим (каркас для стовпів) і з хорошою гідроізоляцією.

Послідовність робіт при зведенні фундаменту виглядає наступним чином:

 1. Формування виїмки – ями під паркан. Рекомендована ширина – 60 см, глибина – 80 см. Там, де будуть стовпи – сформуйте додаткову виїмку +40 см.
 2. Заливка виїмки спеціальним розчином з піску і щебню.
 3. З боків виїмки встановіть опалубку висотою 1-1,1 м. Зафіксуйте її вертикальними смужками.
 4. Установка армуючої сітки.

Підготовка фундаменту для забору з каменю

Стовпи

У центрі стовпа краще розмістити сталеві заставні елементи. Стовпи не повинні бути нижчими за паркан – тільки на його рівні або вищими.

Установка стовпів при зведенні забору з каменю

В якості опалубки використовується невисокий короб, який буде заповнюватися камінням по черзі. Як тільки каміння в коробі застигнуть, знімайте опалубку і встановлюйте її на рівень вище. І так до тих пір, поки стовп не буде повністю готовий.

Важливо. Не залишайте стовпи порожніми – обов’язково заповніть їх щебнем або спеціальним розчином для більшої надійності.

Процес заповнення стовпів при зведенні забору з каменю Використання короба для стовпа при зведенні забору з каменю

Стіни

Між стовпами поставте опалубку приблизно на 1/3 висоти огорожі. Поступово заповнюйте опалубку, піднімаючи її вище. Всі щілини необхідно заповнити сумішшю на основі цементу.

Заповнення щілин в кам'яному паркані

Термін застигання кожного рівня – приблизно 1 доба.

Процес застигання рівнів паркану з каменю

Розшивання

Після закінчення кладки зі стін паркану необхідно видалити залишки матеріалу. Скористайтеся для цього спеціальною насадкою на дриль – щіткою з металу. Вже після цього можна приступати до розшивки кожного шва. Це більше декоративний процес, спрямований на надання огорожі красивого і рельєфного виду.

Види розшивки швів кам'яної кладки Видалення залишків матеріалу після зведення стіни з каменю

Декор

У деяких випадках, зробивши розшивку швів, можна завершувати роботи. Однак у разі необхідності паркан можна додатково прикрасити. Звичайно, це продумується ще на етапі планування будівельних робіт. Декором можуть служити:

 • освітлювальні прилади;
 • ковані елементи;
 • красиві кришки;
 • решітки;
 • черепиця тощо.

Додаткове прикраса паркану з каменю Прикраса кам'яної огорожі

Красиві варіанти паркану з каменю

Огорожа з каменю ідеально впишеться в будь-який ландшафтний дизайн і при правильному оформленні здатна навіть стати родзинкою екстер’єру заміського будинку. На перший погляд може здатися, що з таким матеріалом сильно не поекспериментуєш. Однак це не зовсім так – тільки подивіться, як оригінально можна викласти паркан з каменю:

 1. Одна з останніх технологій, яка перекочувала до нас із Європи – використання колотого каменю «Габіон». Красиві камені невеликого розміру розміщуються в зварений сітці і встановлюються по всьому периметру ділянки. Як викласти паркан Габіон з каменю Зовнішній вигляд забору Габіон з каменю
 2. Ковані елементи. Красиві металеві піки в верхній частині паркану надають конструкції класичного вигляду і підвищують ступінь безпеки. Прикраса паркану з каменю кованими елементами Ковані елементи для декору забору
 3. Хаотична кладка каменів різної товщини і відтінків. Звичайно, хаотична вона тільки на перший погляд. Насправді в таких огорожах також присутня гармонія. Хаотична кладка каменів при зведенні забору
 4. Створення композицій – картинок з каменю іншого формату (розміру, форми тощо). Створення композицій на паркані з каменю Приклад декоративної композиції на паркані з каменю

Також читайте: Скільки коштує побудувати будинок в Україні в 2021?

Паркан з каменю – це ідеальне поєднання красивого зовнішнього вигляду, надійності і довговічності огорожі. Так, такі огорожі відрізняються високою вартістю. Однак вони вартують кожної вкладеної у них копійки. Тепер ваш дім – це дійсно ваша фортеця. Кам’яні огорожі дозволяють не переживати про безпеку будинку і всіх членів сім’ї.

Новий Дім
Додати коментар