Технологія побудови фахверкових будинків користується популярністю переважно в європейських країнах. Однак поступово ця тенденція добралася і до нас. Сьогодні багато заміських будинків облаштовуються саме в такому стильовому напрямку. Зведення фахверк будинків має кілька особливостей і технологій. Знаючи всі ці нюанси, а також закупивши якісні будівельні та оздоблювальні матеріали, ви отримаєте стильну і надійну конструкцію.
Що таке фахверк?
У народі проекти будинків в стилі фахверк ще називають «пряниковими будиночками». Вони дійсно схожі на будівлі зі старих німецьких казок, які всі ми читали в дитинстві. Втім, це виправдано країною походження будівель – такий тип домівок зародився саме в Німеччині.
Загальні принципи технології зведення будинку з’явилися ще в XV столітті. Поступово з Німеччини вони поширилися на всю північну частину Європи. Якщо перекладати дослівно, фахверк означає «робоча панель» або «каркас». Головною особливістю цих будинків є вертикальні і горизонтальні бруси і стійки, які виконують роль каркаса будинку. Об’єднуючись з діагональними брусами, подібна споруда стає більш надійною і довговічною.
Проміжки між елементами каркаса, які з’являються в процесі будівництва, заповнюються найбільш актуальними на певний період матеріалами. Спочатку для цього використовували глину, камінь або саман.
Цікаво: Бідніші верстви населення могли заповнювати простір між дерев’яними брусами соломою, очеретом або навіть сміттям. Головне – після цього ретельно обштукатурити поверхню.
Сьогодні ж для заповнення вільного простору застосовують сендвіч-панелі і різні утеплювачі. Це дозволяє зводити будинок в регіоні з будь-якими кліматичними умовами.
Также читайте: Сучасне оформлення фасаду заміського будинку
Поступово в Європі на зміну фахверк будинкам прийшли новіші конструкції. Після спаду популярності цей стиль починає відроджуватися в середині ХХ століття. Сьогодні такі будинки можна зустріти не лише в Північній Європі, але й в багатьох країнах СНД.
Технологія будівництва фахверкових будинків
Основні принципи зведення фахверкового будинку криються в самій назві типу конструкції. Весь процес крутиться навколо дерев’яних брусів, які служать каркасом для майбутньої будівлі. Все відбувається в кілька етапів:
- Для зведення каркаса необхідно об’єднати вертикальні горизонтальні і діагональні лінії. Чим більше буде брусів, тим міцніше буде сама будівля.
- Простір між ними закладається спеціальними будівельними матеріалами і утеплювачем. Не обов’язково приховувати дерев’яні бруси. Вони стануть відмінним елементом декору майбутнього будинку – ви навіть можете пофарбувати їх в більш оригінальний відтінок, щоб зробити яскравий акцент.
- Після монтажу каркасу можна приступати до утеплення фасаду і зовнішньої обробки будівлі.
Порада: Якщо хочете побудувати будинок в стилі фахверк максимально швидко, краще звернутися в спеціальну будівельну компанію. Багато з них гарантують зведення споруди протягом 2-3 тижнів. Здавалося б, зробити це неможливо. Однак вся справа в тому, що будівельні компанії заздалегідь прораховують необхідні параметри всіх матеріалів. Так що на будівництво надходять попередньо оброблені бруси з уже порізаними пазами. З’єднати це все для професіонала не складе труднощів. У той час, як займаючись будівництвом будинку в стилі фахверк своїми руками, ви можете надовго застрягти ще на етапі проектування конструкції.
Переваги і недоліки
Зовнішнє оздоблення будинку в стилі фахверк має як переваги, так і певні недоліки. Всі ці аспекти важливо вивчити ще на етапі вибору способу зведення будинку. Так ви зможете переконатися, чи підходить такий тип споруди для вашої місцевості і особисто для вас. Серед переваг фахверк будинків:
- Ви обмежені хіба що фантазією (своєї або дизайнера). Використовуючи техніку фахверк, можна зводити навіть найсміливіші і найоригінальніші конструкції.
- Відсутність процесу усадки. Завдяки невеликій вазі будинків вони не усідають згодом. Тому ви сміливо можете робити хороший ремонт, не переживаючи про те, що через пару років він зіпсується від усадки.
- Екологічність матеріалів.
- Завдяки спеціальній технології спорудження будинку, весь процес можна завершити достатньо просто.
- Універсальність обробки будинку. Будівельні компанії пропонують використовувати різні способи заповнення простору між брусами. Також ви можете вибрати максимально якісний утеплювач (особливо це актуально для регіонів з суворою зимою).
- Привабливий зовнішній вигляд. Ніхто не буде сперечатися з тим, що будинки в стилі фахверк виглядають доволі просто, але при цьому стильно і оригінально.
- Каркасу не потрібен посилений фундамент. Це дозволяє помітно заощадити на зведенні будинку.
Серед мінусів зведення будинку в стилі фахверк можна виділити хіба що необхідність додаткової теплоізоляції. Обов’язково подбайте, щоб шибки у вікнах мали теплозберігаючі властивості. Також не зайвим буде установка системи «тепла підлога» по всій території будинку. Однак це актуально тільки якщо ви плануєте масштабне скління будинку. Якщо ж вікон буде небагато, то цілком можна обійтися хорошим фасадним утеплювачем.
Важливо! Обов’язково обробіть дерево спеціальним розчином. В іншому випадку бруси будуть схильні до появи грибка і цвілі.
Особливості монтажу фахверкових будинків
Тепер давайте докладніше розглянемо, як побудувати заміський будинок в стилі фахверк. Весь процес відбувається в кілька етапів:
- обробка матеріалів (деревини) і підготовка території до будівництва;
- монтаж каркасу фахверкового будинку;
- заповнення щілин в каркасі;
- установка покрівлі та оздоблення стін.
Підготовка території
Уважно вивчіть ґрунт, на якому буде побудований будинок в стилі фахверк. Для такого типу будівель можна використовувати будь-який фундамент, який підходить для дерев’яного будинку. Це пояснюється невеликою вагою каркасної конструкції, яка не буде тиснути на фундамент і руйнувати його.
Балки і бруси, які стануть елементами каркасного будинку, необхідно обробити антисептичними засобами від грибка і цвілі. Також можна покрити їх захисними речовинами, що забезпечують водостійкість.
Монтаж каркасу
Перед установкою каркаса слід закласти шар, що забезпечує гідроізоляцію конструкції. Далі виконайте такі дії:
- Виготовте так званий обв’язувальний вінець з брусів. Важливо, щоб перетин кожного елемента становив 5х20 см.
- Як тільки вінець буде встановлено, можна приступати безпосередньо до зведення каркаса. Для початку встановлюється нижня частина конструкції.
- Для більшої надійності споруди рекомендується поєднувати відразу кілька типів з’єднання:
- ластівчин хвіст – один з найдавніших методів з’єднання брусів, який ідеально підходить для кріплення елементів з дистанцією в 3-4 м;
- потайний шип.
- Після того, як встановите вертикальні і горизонтальні лінії, слід додати діагональні розкоси.
Порада: Якщо хочете, щоб кріплення були максимально непомітними, використовуйте з’єднання по типу паз-шип.
Важливо! Обов’язково враховуйте віконні та дверні прорізи – відстань від них і до каркаса не повинна перевищувати 3 м.
Обшивка стін
Обшивка може проводитися різними утеплювачами:
- базальтова вата;
- мінеральна вата;
- цементно-стружкові плити;
- панелі з поліуретану.
Фінальні штрихи
Останні етапи побудови фахверк будинку:
- Встановлюються вікна і двері.
- Оформляється покрівля. Найкраще для цього використовувати черепицю. Це не тільки красивий, але і високоякісний матеріал, який прослужить не один десяток років.
- Зовнішні стіни можна обробити спеціальною шпаклівкою, після чого покрити фарбою певного кольору.
- Каркасні балки, як правило, залишаються на виду. Якщо хочете трохи прикрасити фасад будинку фахверк, можна пофарбувати бруси фарбою. Оригінально виглядають будівлі, в яких стіни мають білий колір, а балки – темно-коричневий або чорний.
Фото будинків фахверк
Подивіться на ці прекрасні приклади фасадів будинків в стилі фахверк. Класичний або оригінальний нестандартний дизайн – ви можете вибрати будь-який варіант на ваш смак. Приклавши належні зусилля, ви отримаєте якісну і довговічну споруду, яка буде радувати вас затишком і теплою атмосферою не один десяток років.
Скільки коштує побудувати будинок в стилі фахверк?
Багатьох людей цікавить, скільки коштує побудувати фахверковий будинок? Це залежить від безлічі факторів:
- кількість поверхів;
- розміри будинку;
- матеріали, які ви плануєте використовувати;
- швидкість зведення будівлі.
В середньому, проектування і спорудження будинку в стилі фахверк за допомогою спеціальних компаній обійдеться близько 15000 доларів. За цю ціну ви отримаєте якісний великий одноповерховий або маленький двоповерховий будинок.
Відео: огляд будинків фахверк
Щоб більш детально дізнатися про будинки в стилі фахверк, рекомендуємо переглянути кілька відеороликів. У них розповідається про техніку споруди, а також наводяться приклади будівель. Наприклад, в одному з відео представлений красивий заміський будинок в стилі фахверк, який стоїть уже понад 20 років!
Незважаючи на те, що зведення будинку в стилі фахверк є досить простим, воно також має нюанси, які потрібно знати перед початком будівництва. Тільки так ви зможете отримати не тільки красивий, але надійний результат, перетворивши свій будинок в свою фортецю.