Як правильно обрізати троянди на зиму?

Дача

Троянди – красиві, але вимогливі до догляду рослини. Щоб насолоджуватися їх цвітінням після морозів та снігу, необхідно правильно підготувати всі умови для зимівлі та розібратися, як обрізати троянди на зиму. Багато сортів самостійно «засипати» з настанням похолодань не вміють. За відсутності належного підрізання можуть з’являтися нові бутони просто посеред зими, що наступного сезону призведе до виснаження і загибелі рослини.

Ми зібрали основні рекомендації щодо обрізання троянд восени, які допоможуть благородним квітам краще пережити наші суворі зими та підготуватися до нового сезону цвітіння.

Досвідчені садівники знають, що догляд за трояндами на зиму не може обійтися без підрізання рослин. При цьому новачки часто сумніваються, чи так необхідно підстригати чагарники перед похолоданням, або достатньо просто дочекатися весняного підрізання квітів?

Насправді осінній догляд за трояндами без обрізання неможливий. Саме так рослини готують до укриття, захищають від морозів та підвищують стійкість до похолодання. А ще підрізання дозволяє зміцнити рослину, дає доступ новим пагонам до світла та повітря. Якщо не підстригти троянди, а просто вкрити їх на зиму, під покровом може початися процес гниття. Обрізання передбачає видалення всіх недозрілих, пошкоджених і пересушених пагонів, укорочування довгих стебел під необхідну висоту.

Осіннє обрізання троянд актуальне як для дорослих рослин, так і для таких, які були посаджені лише цього сезону. Головне не починати стрижку зарано – необхідно дочекатися перших похолодань. Видалення пагонів у теплу погоду стимулює зростання нових бутонів, що перед настанням зими може бути шкідливим для рослини.

Важливо. Після того, як ви проведете обрізання рослини, з неї необхідно видалити все листя, яке залишилося на гілках. Під укриттям взимку воно може почати гнити, що призведе до хвороби та загибелі троянди. Будьте максимально акуратними – деяке листя може триматися на гілці досить міцно. У такому разі потрібно повільно прокрутити черешок, доки він не відпаде.

Які троянди не треба обрізати на зиму?

Існують стійкі до морозів сорти рослин. Популярною в наших краях є троянда зморшкувата. Для неї не потрібне обрізання, оскільки на зиму рослину не вкривають. Вона добре переживає сильне похолодання і виживає навіть за температури -30 градусів і нижче.

Що робити садівникам із новими пагонами перед морозами? Залишити їх як є, підстригати зморшкувату троянду краще ближче до весни перед появою бруньок. Для зимівлі досить просто внести фосфорні добрива і зняти засохлі гілки.

Також не вимагає підрізання на зиму троянда паркова. Більше того, видалення пагонів може призвести до появи бруньок, які замерзнуть із першими похолоданнями. Після цього навесні троянда може не дати цвітіння. На зиму краще видаляти пошкоджені, хворі або засохлі гілки.

Морозостійкі сорти троянд для саду

Правильно проведені комплексні заходи – внесення добрив та зачистка пошкоджених гілок, що заважають вирощуванню нових пагонів, призведе до того, що троянда порадує вас цвітінням і добре переживе зимівлю.

Терміни осінньої обрізки троянд

Важливо розібратися, коли обрізають троянди на зиму. Якщо провести обрізку зарано, збільшується ризик того, що від появи свіжих черешків троянда зацвіте в кінці осені. А це дуже шкідливо для рослини, якій потрібно зберегти енергію на зимівлю. Якщо ж ви затягнете процес, троянда може промерзнути і наступного сезону не дати цвітіння.

Оптимальний час обрізання троянд на зиму – з настанням перших вечірніх заморозків. Як тільки повітря стає морозним після заходу сонця – час готувати рослини до подальшої зимівлі. Не варто чекати на постійні морози – якщо вночі температура повітря опускається нижче за відмітку 0 градусів, приступайте до роботи.

Коли приступити до обрізки троянд на зиму

Осінній догляд за трояндами включає не тільки підрізання рослини, але і її укриття. Ці процедури зазвичай проводяться одна за одною. Тобто відразу після обрізання необхідно готувати спеціальне укриття для троянд, щоб вони не замерзли.

Коли обрізати троянди на зиму? Конкретні дати варіюватимуться залежно від:

  1. Клімату у вашому регіоні – чим південніше ви знаходитесь, тим пізніше можна обрізати троянди.
  2. Погоди восени цього року. Іноді осінь може бути занадто теплою до кінця листопада. А буває навпаки – коли заморозки з’являються вже у жовтні. Тут головне перевірити динаміку погоди – якщо потепління не очікується, то буде рання зима, до якої час готувати рослини.

Осінній догляд за трояндами в саду

Як правильно обрізати троянди на зиму?

Як підготувати троянди до зими? Для садівників-початківців це питання особливо актуальне. Тут все залежатиме насамперед від того, який сорт рослини ви висадили. Деякі сорти вимагають складнішого підходу, в той час як інші простіші у догляді та підготовці до зимівлі. Розберемо особливості обрізання найпоширеніших сортів троянди.

Як підготувати троянди до зими

Обрізка плетистих троянд

Плетисті троянди – один з найменш вимогливих сортів. Вони навіть не завжди вимагають осіннього обрізання – троянди можна просто укласти під укриття, пригнувши до землі. Щоправда, це стосується не дуже густих та високих кущів.

Осіннє обрізання плетистих троянд

Якщо ви висадили високі кучеряві троянди, краще вкоротити їх перед укриттям. У такому разі рекомендуємо підрізати рослини приблизно на 1/3, якщо їхня висота становить 2 м та вище. Нижчі чагарники можна або не чіпати, або підрізати, видаливши тільки верхні бруньки.

Обрізка чайно-гібридних троянд

Чайну троянду також можна часто зустріти у саду чи клумбі на прибудинковій території. На відміну від попереднього сорту, вона потребує комплексної підготовки до зимівлі – рослина делікатна і без низки заходів може не витримати сильні морози.

Обрізаємо троянди на зиму приблизно на половину. Також можна підстригти рослину, орієнтуючись на висоту укриття. В середньому рекомендуємо залишити близько 55-60 см заввишки. Таким чином на кожному пагоні залишається приблизно 3-4 бруньки, які після зимівлі можуть дати цвітіння.

Обрізка чайно-гібридних троянд

Обрізка поліантових троянд

Коли справа стосується поліантового сорту, далеко не всі садівники знають, як правильно обрізати троянди на зиму. Такі сорти зустрічаються рідше двох описаних вище. Загалом правила догляду за рослинами тут збігаються з рекомендаціями щодо чайно-гібридної троянди. При обрізанні видаляють приблизно ½ висоти куща або орієнтуються на висоту зимового укриття.

Підготовка поліантових троянд до зими

Обрізка троянди Флорібунда

Щоб обрізати цей сорт троянд і підготувати його до зимівлі, важливо визначитися, яку пишність куща ви хочете отримати в період його цвітіння наступного сезону. Сильно укорочені гілки дадуть маленькі, але пишні пагони з квітами по всьому чагарнику.

Якщо ж вам потрібен не пишний, а високий кущ, вкоротіть його не сильно, залишивши висоту мінімум 50 см від землі. Так ви отримаєте високий непишний кущ із квітами, розташованими переважно у верхній його частині.

Коли обрізати троянди на зиму, якщо йдеться про сорт Флорібунда? В Україні клімат дозволяє проводити обрізання на початку листопада.

Як підготувати троянди Флорібунда до морозів

Як укривати троянди на зиму після осінньої обрізки

Ми вже говорили, що догляд за трояндами на зиму включає не лише обрізання, а й створення захисного укриття, яке б, ніби покривало, ховало рослини, запобігаючи їхньому промерзанню.

Як укривати троянди на зиму в Україні? Виділяють 2 основних методи:

  1. Повітряно-сухий, у якому рослина огороджується дерев’яними дошками. Попередньо троянди посипають золою. Кожен ряд рослин накривають захисною плівкою. Щоб захистити квіти від похолодання, повітряний простір, що утворився, засипають землею. Укриття троянд на зиму повітряно-сухим методом
  2. Використання руберойду. Попередньо встановлюється каркас із надійної міцної арматури, на який зверху укладають руберойд. Торці залишають відкритими до сильних морозів. Щойно температура повітря опуститься до -10 градусів, торці укриття також закривають руберойдом. Захист троянд від морозів за допомогою руберойду Метод захисту троянд від заморозків за допомогою руберойду

Також читайте: Як обрізати малину восени?

Правила підгортання троянд, терміни обрізання, рекомендації щодо підготовки до зимівлі троянди, виходячи з її сорту – все це має значення. Комплексний підхід дозволить зберегти життя рослині та вбереже її від незапланованого зимового цвітіння. Розібравшись, як обрізати троянду на зиму, ви зможете здійснити всі потрібні дії самостійно за кілька годин. Головне – все робити акуратно та обов’язково вкрити рослини після такої «стрижки».

Новий Дім
Додати коментар