Як обрізати малину восени?

Дача

Досвідчені садівники знають, що недостатньо просто посадити рослину в землю і чекати, доки не почнеться врожай. Малина в цьому випадку не є винятком. За кущем слід ретельно доглядати, якщо ви хочете в майбутньому збирати справді великі обсяги врожаю смачних ягід. Для підготовки рослини до зимівлі важливо розібратися, як обрізати малину восени.

Обрізка малини восени – це один зі способів підготувати рослину до зимівлі. При цьому важливо не лише видаляти старі пагони та засохлі гілки. Річ у тому, що свіжі гілки малини плодоносять набагато більше, ніж зрілі. Але тільки в тому випадку, якщо садівник заздалегідь подбав про створення необхідних умов для їхнього розвитку. Також важливо підібрати правильний інструмент для обрізання малини та продовжувати доглядати рослину і після здійснення процедури.

Підготовка малини до зими потрібна не просто так. Ця процедура використовується садівниками для найрізноманітніших цілей:

 • проріджені площі посадок сприяють вільному розвитку кущів та кращому провітрюванню, також це полегшує доступ сонячних променів до рослини;
 • коректне обрізування малини на зиму здатне значно збільшити обсяг урожаю у плодоносний сезон;
 • саме в старих гілках і пагонах часто з’являються і розмножуються комахи-паразити та різноманітні грибкові захворювання, через які кущ гине, обрізання допомагає позбутися таких частин рослини;
 • обрізання малини до зими також допомагає збільшити стійкість куща до низьких температур;
 • якщо вам важливо, як виглядає ваш город, то обрізання малини допоможе покращити естетичні якості рослини, таким чином грядки виглядатимуть красиво та акуратно.

Навіщо обрізати малину восени

Як правильно обрізати малину восени?

Отже, ми дісталися питання, як обрізати малину восени правильно? Процедура не відрізняється особливою складністю. Головне поставитися до справи відповідально та плавно переходити від одного етапу до іншого.

Отже, правильне обрізання малини восени виглядає таким чином:

 1. Для початку слід уважно оглянути кущ на наявність старої трави та мульчі. Також потрібно прибирати сухе листя, яке може збиратися біля основи куща.
 2. Далі обрізаються гілки, з яких уже збирали плоди цього року. Визначити їх досить просто. Колір їхньої кори темніший, також такі гілки вже почали засихати, оскільки врожай уже був зібраний.
 3. Обробка малини восени передбачає видалення дуже тонких пагонів та гілок. Такі частини куща не зможуть пережити зиму, проте додатково забиратимуть у рослини енергію. Також ці пагони загущують посадку, що заважає правильній циркуляції повітря та погіршує зовнішній вигляд городу. Найкраще залишити на кущі від 8 до 12 гілок, які були б один від одного на певній відстані.
 4. Уважно огляньте посадку малини на наявність паразитів та шкідників. Звертайте увагу на певні потовщення. Вони є місцем розмноження личинок. Видаліть уражені стебла разом з іншими.
 5. Осіннє обрізання малини має відбуватися так, щоб після нього не залишалося пеньків. Вони часто є домом для паразитів і патогенів.
 6. Закріпіть пагони між собою, щоб вони легше переносили вагу снігу. Обробіть рослину спеціальним засобом проти паразитів, а потім проведіть мульчування спеціальним рослинним складом.

Після обрізання потрібно не просто відкласти всі непотрібні пагони та гілки, а спалити їх у спеціально відведеному місці. Деякі садівники можуть використовувати їх для інших цілей на городі, але важливо, щоб з малиною вони більше не контактували.

Важливо. Розібравшись, як обрізати кущі малини восени від зайвих гілок та пагонів, важливо знати оптимальну висоту, яку слід залишити. Досвідчені садівники радять зрізати гілки, що залишилися на 5-10 см. Це допоможе простимулювати зростання пагонів у весняний період, що значно збільшить літній урожай.

Особливості обрізання ремонтантної малини

Деякі садівники-початківці запитують, чи потрібне обрізання ремонтантної малини восени. Цей сорт відрізняється тим, що плодоносить двічі на рік – влітку та восени. Осінній урожай не такий смачний, як літній, але ці ягоди все одно є джерелом цінних вітамінів та мінералів.

Можна також сприяти тому, щоб ремонтантна малина давала врожай один раз на рік – наприкінці літа та на початку осені. Для цього потрібно повністю обрізати малину в осінній період. Вся процедура виглядає так:

 1. Зберіть останні ягоди, що залишилися від урожаю.
 2. Далі потрібне повне обрізання всіх пагонів незалежно від їхнього зовнішнього вигляду та стану.
 3. Зрізані гілки можна використовувати як укриття у літній період. Але тільки в тому випадку, якщо вони не були уражені паразитами та хворобами. Тоді їх потрібно спалити.

Обрізання та підживлення малини восени під корінь допоможе досягти більшого врожаю, але лише один раз на рік. Якщо ви хочете, щоб ремонтантний кущ плодоносив двічі, то його слід частково обрізати.

Обрізка та підживлення малини восени

Часткове обрізання ремонтантної малини

Процедура часткового обрізання ремонтантної малини виглядає таким чином:

 1. Ретельно огляньте рослини. Відріжте ті пагони, які вже плодоносили. Як уже говорилося, їх можна визначити за більш темною корою та сухим зовнішнім виглядом.
 2. Після обрізання має залишитися 3 або 4 молоді гілки. Вони мають бути достатньо міцними, щоб пережити зиму. Як правило, такі пагони з’являються наприкінці літа. Вони швидко зростають, але не встигають дати врожаю.
 3. Гілки пригніть до землі, щоб вони легше пережили мороз. Землю навколо куща замульчуйте.

Часткове обрізування ремонтантної малини

Коли підстригати малину?

Крім кроків для самої процедури, важливо знати, коли обрізати малину восени. Певних термінів у тому, щоб підстригти рослину, немає. Час обрізання малини восени має бути до холодів за 3-4 тижні, але вже після того, як з куща зібрали врожай. Найкраще вибрати для процедури досить прохолодну погоду, щоб після нові паростки не почали з’являтися знову. Також краще вибрати сухий та сонячний день. Таким чином на рослину не потраплятиме волога, що не дозволить утворитися гнилі.

Потрібно розуміти, що час обрізання малини восени відрізняється залежно від регіону України, де росте. У середньому це період із середини жовтня до початку листопада. Проте дивіться за кліматом вашого регіону та погодою за вікном.

Порада. Якщо ви не встигли обрізати малину восени, це можна зробити ранньою весною. Головне слідкувати, щоб на момент підрізування рослини на ній не розпустилися бруньки. При цьому осіння обрізка все ж таки краща.

Коли обрізати малину восени для гарного врожаю

Вибір садового інструменту для правильної обрізки малини

Важливо не тільки знати, як правильно обрізати малину на зиму, а й робити це правильним інструментом. Тоді рослина легше переживе процедуру, а літній урожай збільшиться у розмірі.

Чищення малини восени передбачає використання спеціального секатора. Як правило, це контактний секатор, за допомогою якого зручно обрізати як живі пагони, так і сухостій. Також цей інструмент використовується для формування кущів.

Секатор повинен бути добре заточеним, тому перед початком роботи перевірте інструмент. За необхідності віддайте його на заточення. Таким чином, зріз пагонів буде акуратним і рівним, що принесе рослині тільки користь. Якщо обрізати малину криво, знижується стійкість до низьких температур.

Вибір секатора для обрізки малини восени

Щоб обрізати малину восени та не пошкодити рослину, заразивши її руйнівним для пагонів захворюванням, не забувайте регулярно обробляти лезо секатора спеціальним засобом, що дезінфікує поверхню.

Догляд за секатором для обрізання малини

Що робити після обрізання малини на зиму?

Догляд не закінчується знанням процедури та термінів обрізання малини. Потрібно також подбати про якісне харчування рослини, коли на кущі починає активно з’являтися молода поросль. У такому разі необхідно виконати такі дії:

 • у листопаді перед настанням сильних холодів на 1 квадратний метр використовувати пів відра перегною або компосту;
 • як тільки навесні зійде сніг, додати близько 30 г мульчі на 1 квадратний метр.

Важливо. Пам’ятайте, що ремонтантна малина споживає у півтора рази більше вологи, тому поливати такий сорт рослини потрібно набагато більше.

Як підготувати малину до зими

Також читайте: Як правильно садити полуницю під агроволокно?

Ось ви й дізналися, що таке обрізання малини восени. Процедура нескладна, тож вона викличе питання лише вперше. Після цього ви можете повторювати обрізання щорічно. Головне використовувати якісні добрива та інструменти, а також регулярно перевіряти пагони куща на наявність паразитів чи хвороб.

Новий Дім
Додати коментар