Ставок на дачі: як створити гарне водоймище своїми руками?

Дача

Ставок на дачі – оригінальна прикраса ландшафтного дизайну, яка може стати родзинкою прибудинкової території. Він створює гармонію та розслаблюючий природний куточок, біля якого хочеться відпочивати, насолоджуючись тихим шумом води, за читанням книги, розмовою чи чаюванням.

Сьогодні облаштувати невеликий ставок на дачі своїми руками досить просто, достатньо купити всі необхідні інструменти та матеріали. Давайте дізнаємося, які існують методи створення декоративного ставка, як облаштувати територію біля нього і як вибрати правильне розташування водоймища.

Види ставків на дачі

Перед тим, як зробити ставок, важливо розібратися, на які види діляться всі дачні водоймища. Деякі озера призначені виключно для оздоблення території. А ось інші можуть використовуватись і з корисною метою, наприклад, для плавання. За таким принципом виділяють кілька категорій дачного ставка.

Рибний ставок

Не обов’язково тримати рибок в акваріумі. Тим більше, що на дачній ділянці це не завжди можливо. А ось облаштувати для них природне місце існування (або щось максимально схоже на нього) цілком можливо і реально.

Звичайно, штучний ставок на дачі для розведення риб має бути споруджений за правилами. Важливо, щоб водоймище було досить просторим, щоб риба могла комфортно почуватися. Додатково потрібно продумати:

 • фільтрацію води – її очищення від забруднень, опадів тощо;
 • аерацію залежить від того, яких риб ви плануєте запускати в озеро.

Що ж стосується безпосередньо мешканців водоймища, вони можуть бути як декоративними, так і такими, що підходять для риболовлі та подальшого вживання в їжу. Можете запустити в ставок навіть раків – головне попередньо вивчіть правила їхнього утримання.

Рибний ставок на дачі Як створити на дачі рибний ставок Приклад рибного ставка своїми руками Гарний ставок для риб на дачі Будівництво ставка для риб своїми руками

Невеликий ставок

Як красиво оформити ставок на дачі, якщо ви не хочете облаштовувати велике водоймище? Мініатюрні озера – чудове рішення. Це точкова прикраса саду або прибудинкової території, яка не забере багато місця та часу для встановлення, але водночас приковуватиме увагу перехожих та гостей будинку.

А головне оформленням ставка ви можете зайнятися самостійно, для невеликих озер потрібно трохи матеріалів і всього кілька годин вашого часу.

Як красиво оформити ставок на дачі Гарне оформлення маленького ставка Створення оформлення для невеликого ставка на дачі Облаштування маленького ставка своїми руками Акуратне та красиве оформлення для маленького ставка

Ставок для плавання

На території заміського будинку або дачної ділянки часто є басейн. Чим же він відрізнятиметься від ставка для плавання? У другому випадку ви отримаєте не просто резервуар із водою, а й затишне гарно облаштоване місце з декоративними елементами.

За правилами облаштування це, звичайно, басейн, для монтажу якого потрібно вирити котлован, залити основу, продумати місце входу і поставити там спеціальне драбину. А щоб створити атмосферу справжнього ставка, по периметру можна висадити латаття, викласти гальку або щебінь.

Важливо. Домашній ставок для плавання потребує регулярного очищення води, для цього використовуються спеціальні системи, що фільтрують рідину. Крім того, важливо заздалегідь продумати зимовий догляд та своєчасно спускати воду, щоб вона не застоялась і не почала протухати.

Як створити домашній ставок своїми руками Створення ставка для плавання на дачі Облаштування ставка для плавання своїми руками Гарний ставок для плавання на дачі Озеленення ставка для плавання на дачі Приклад домашнього ставка для плавання

Декоративний ставок

Якщо ви хочете облаштувати водоймище своїми руками в саду для прикраси території, жодних особливих правил та обов’язкових прийомів немає. Головне розмістіть ставок таким чином, щоб він був справді помітним, привертав увагу та служив родзинкою ландшафтного дизайну. Розміри та форми дачного озера можуть змінюватись на ваш смак, виходячи з площі території та особистих уподобань.

Декоративне водоймище своїми руками в саду Облаштування декоративного ставка на дачі Гарний декоративний ставок на дачі Як оформити декоративний ставок на ділянці

Вибір розташування ставка на дачі

Перш ніж продумати дизайн ставка своїми руками, важливо вибрати його розташування:

 1. Якщо ви хочете отримати відокремлене місце для розслаблення, облаштуйте ставок далеко від сторонніх очей, можливо в тіні високого дерева або на задньому дворі.
 2. Якщо озеро на дачі стає основним декоративним елементом, воно повинне розташовуватись на виду на рівній поверхні.
 3. Водойму для плавання краще поставити за кущами та деревами. Якщо облаштувати ставок на сильно освітленій території, вода може швидко зацвісти. Тому краще продумати місце розташування водоймища таким чином, щоб сонячні промені падали на нього 3-4 години на день.
 4. Дачне озеро для розведення риб має бути у тіні.

Вибір розташування ставка на дачі

Матеріали для створення ставка

Дачний ставок сьогодні може мати різну основу: від підручних матеріалів до спеціально створених ємностей, які забезпечують простоту експлуатації та догляду за штучним водоймищем. Основу резервуару необхідно вибирати заздалегідь, орієнтуючись на ваш бюджет, найкращу форму ставка, глибину водоймища тощо.

Давайте дізнаємося про всі особливості та переваги сучасних матеріалів для дачного озера.

Бетонна основа

Коли мова заходить про те, щоб облаштувати озеро своїми руками на дачі, багато хто вибирає саме бетонну основу. Все тому, що бетон відрізняється вигідною вартістю і є надійним і довговічним. А ще використовуючи бетонну основу, ви можете облаштувати будь-який дизайн ставка на дачі, вибрати відповідний розмір та форму, орієнтуючись лише на ваші особисті побажання.

Найкраще бетон викладати на сонячній ділянці подалі від самої споруди, дерев та комунікацій. Облаштовується такий ставок у кілька етапів:

 • викопування ями;
 • проведення гідроізоляції, що виконується за допомогою глиняної заливки або спеціальної плівки;
 • заливання бетоном та армування спеціальною сіткою;
 • заливання другого шару;
 • вирівнювання бетону (для цього використовується заздалегідь підготовлений цементний розчин, що згладжує основу водоймища);
 • висихання ставка, на яке може піти від кількох годин до кількох днів – залежить від того, чи потрапляють сонячні промені на ділянку;
 • декорування водоймища за допомогою гальки, щебеню, латаття, фігурок і т.і..

Гарний ставок із бетонною основою Підготовка бетонної основи для створення ставка Приклад бетонного ставка на дачі Як створити ставок з бетону на дачі Приклад будівництва ставка з бетону Готовий варіант декоративного ставка з бетонною основою

Синтетична плівка

ПВХ або полімерна плівка може стати основою ставка в саду заміського будинку або дачної ділянки. Плівка дозволяє продумати будь-яку форму водоймища. Щоправда, термін її експлуатації нижчий у порівнянні з основою з бетону чи пластику. ПВХ основа прослужить до 10 років.

Процес створення озера простий:

 • вирийте котлован необхідної форми;
 • покрийте його плівкою з усіх боків;
 • на плівку покладіть шар каміння для більшого захисту водоймища.

Порада. Між камінням та плівкою з часом можуть утворюватися шкідливі мікроорганізми. Тому плівковий ставок необхідно чистити частіше, ніж бетонний або пластиковий.

Важливо. Щоб плівка надійно закріпилася, довкола ставка вирийте невелику яму (глибиною 80-100мм), в яку заведіть краї ПВХ основи.

Ставок у саду із синтетичної плівки Гарний ставок із основою з плівки Ставок із синтетичної плівки своїми руками

Пластик

Основою дачного озера може бути вже готова форма для ставка. Вона виготовляється, як правило, із ПВХ або склопластику. Тут головне заздалегідь продумати транспортування ємності, щоб не пошкодити її.

Термін експлуатації водоймища залежатиме від якості матеріалу. Зазвичай він становить 25-30 років. Для установки форми необхідно заздалегідь викопати поглиблення відповідних габаритів. Після цього встановлюється форма для ставка і засипаються усі зазори. На дно форми викладається ґрунт, в якому ви можете висадити рослини. Після того, як ємність буде залита водою, можна приступати до прикрашання водоймища, наприклад, облаштувати подачу води таким чином, щоб отримати ставок з водоспадом.

Декоративний ставок із пластику на дачі Пластикова форма для створення ставка на дачі Гарний ставок у пластиковій формі Оформлення пластикового ставка на дачі

Ставок із підручних матеріалів

На перший погляд може здатися, що зробити штучний ставок на дачі своїми руками складно та затратно. Однак для цього необов’язково використовувати інструменти та матеріали, які ми описували вище. Ви можете продумати озеро та з підручних матеріалів, які є у кожного. Ось кілька цікавих варіантів:

Ставок із шини

Якщо у вас завалялися покришки, задійте їх для того, щоб створити оригінальне дачне водоймище. Звичайно, за допомогою такого підручного матеріалу у вас вийде хіба міні-ставок, організувати велике озеро на прибудинковій території габарити покришки просто не дозволяють.

Проте за трудовитратами це ідеальний варіант. Достатньо викопати поглиблення для покришки і для більшої герметичності використовувати в ставку плівку.

Оригінальний декоративний ставок з шини Як побудувати гарний ставок із покришок Облаштування ставка з підручних матеріалів Маленький садовий ставок із підручних матеріалів

Ставок з використанням ванни

Часто на дачу ми звозимо вже непотрібні меблі, побутову техніку або сантехніку. І ось якщо з якоїсь причини у вас залишилася стара ванна, вона може стати основою саморобного ставка на дачі. Необов’язково викидати резервуар, тим більше, що ванна просто призначена для зберігання води. А значить, обладнати ставок з її допомогою буде максимально просто.

Вона добре утримує рідину, за необхідності легко випускає воду. Головне своєчасно міняти воду в ставку, щоб вона не застоювалася, і придумати оригінальне оформлення водоймища, щоб ванна гармонійно вписалася у ландшафтний дизайн.

Компактний ставок своїми руками із ванни Як виготовити ставок з ванни на дачі Оформлення та облаштування ставка з ванни Створення декоративного ставка на дачі з ванни

Ставок із тазу

Із тазику також можна зробити декоративний ставок. Розмір його залежатиме безпосередньо від того, який обсяг тазиків ви використовуєте. Це може бути невелика ємність або широка глибока основа, яка вміщує кілька десятків літрів води.

Принципи установки мало чим відрізняються від облаштування ставка на ділянці за допомогою ванної. Ви можете поставити тазик безпосередньо на землю, головне в такому разі продумати оформлення водоймища на дачі. А можете зробити невелике заглиблення та поставити ємність у нього, а після заливання води облаштувати територію навколо ставка.

Оформлення водойми з тазу на дачі Креативний маленький ставок із тазика Двохрівневий ставок з тазиків на дачі Гарний неглибокий ставок із тазу Як створити маленький ставок із тазика на дачі

Фото дачних ставків

Навіть на невеликій дачній ділянці можна облаштувати маленький ставок своїми руками. Як це зробити? Ми зібрали кілька цікавих ідей ландшафтного дизайну водоймища. Розглянувши реальні проекти, ви зможете надихнутися на створення невеликого ставка на дачі і візуалізувати його дизайн:

Реальний приклад гарного ставку на дачі Великий ставок зі сходами своїми руками Приклад великого ставка для купання на дачі Кутовий рибний ставок на дачі своїми руками Гарний ставок з фонтаном на дачній ділянці Створення маленького ставка біля будинку своїми руками Сучасний садовий ставок з розпилювачем у альтанки

Може бути корисно: Клумба на дачі своїми руками: варіанти оформлення

Хочете отримати гарне штучне водоймище на дачі? Чому б не облаштувати там невеликий ставок, який послужить зоною релаксу та відпочинку, прикрасить прибудинкову територію та стане родзинкою ландшафтного дизайну? Головне заздалегідь продумайте місце розташування водоймища та вид озера. Це допоможе запастися потрібними матеріалами та спланувати декор ставка.

Новий Дім
Додати коментар

 1. Ольга

  Хороша стаття, все просто і зрозуміло. Розумію що зможу зробити мініставочок без особливих зусиль. Дякую

  Відповіcти