Коли цвітуть півонії: час та період цвітіння

Дача

Півонії – красиві квіти з приголомшливим насиченим ароматом, які часто прикрашають прибудинкову територію чи клумби. Коли цвітуть півонії, на них складно не звернути увагу – пишні рожеві або білі хмаринки, що розкинулися біля будинку, виглядають ніжно і водночас розкішно.

Одна з важливих переваг півоній – вони прості у посадці та догляді. А ще вони діляться на таку кількість сортів, що навіть у досвідчених садівників очі розбігаються при виборі.

Сьогодні ми докладніше розберемося в періодах цвітіння півоній залежно від їхнього сорту.

Від яких факторів залежать терміни та пишність цвітіння півонії

Точну дату появи перших бутонів на кущах півонії назвати неможливо. Ми можемо говорити хіба що про сезон. Терміни цвітіння півоній, як і пишність бутонів – нестабільний параметр, який може залежати від кількох факторів:

 1. Сорт рослин. Є ранні та пізні сорти. Одні можуть давати цвітіння вже у травні, а інші – до середини або навіть до кінця літа.
 2. Кліматичні умови у вашому регіоні. Важливими є також терміни настання не календарної, а фактичної весни. Оскільки календар може показувати кінець березня, а на землі можуть досі лежати кучугури.

У цілому півонії розпускаються у такій послідовності: ранні – середина травня, середнього цвітіння – середина червня, пізні – середина липня. Останні можуть зацвісти навіть у серпні.

Порада. Якщо висадити на одній клумбі кілька різних сортів, можна насолоджуватися гарною клумбою протягом усього літа. Один сорт півонії просто змінюватиметься іншим.

Розмір бутонів, а також їхня пишність залежатиме виключно від сорту. Тут уже все на ваш розсуд – вибирайте види півоній, які на вашу думку найкраще впишуться у дизайн клумби.

Види півоній для оформлення гарної клумби

В який час цвітуть півонії

Щоб остаточно розібратися, в якому місяці цвітуть півонії, варто вивчити всі види сортів окремо. В середньому, дізнатися більш-менш точний час цвітіння можна ще й відстежуючи зростання рослин. Повністю стебла виростають приблизно за 35-40 днів. А перші бутони з’являються на 45 день після початку зростання півонії.

Супер ранні

Це переважно гібридні американські сорти, які можуть тішити пишним цвітінням у максимально ранні терміни. Звичайно, все залежатиме від часу висадки, проте загалом цвітіння півонії спостерігається через 2 місяці після їх посадки. Тобто приблизно до середини травня у вас буде гарна клумба.

Найраніші сорти півонії для клумби

Ранні

Коли розквітають півонії ранніх сортів? Перші бутони з’являються приблизно на початку червня. Найпопулярніший сорт у цій категорії: Перлинний розсип – його стебла можуть досягати у висоту 1 м, а пелюстки мають насичений рожевий відтінок.

Терміни цвітіння цих сортів: до 3-х тижнів.

Популярні сорти ранніх півоній

Півонії із середнім терміном цвітіння

Такі сорти радують нас красивими квітами вже ближче до середини літа. Вони зацвітають 15-20 червня і зберігають пишність бутонів протягом кількох тижнів.

До цієї категорії належать кілька поширених в Україні сортів:

 • Міс Америка;
 • Дюшес з перламутрово-білими пелюстками;
 • насичений рожевий сорт Міраж.

Які бувають півонії із середнім терміном цвітіння Найкращі сорти півонії із середнім цвітінням Як вибрати сорт півоній для саду та квітника

Пізні

Як довго розпускаються півонії пізніх сортів? Вони можуть зацвісти ближче до середини липня та зберігають бутони аж до початку серпня. Це гарні пишні сорти рослин, що виділяються своїм відтінком та формою. Серед найпоширеніших сортів: Джон Пейтон, Гледіс Ходсон.

Цікаво. В Україні практично не зустрінеш півонії, які цвітуть восени. Однак у деяких південних регіонах таке все ж таки можливе. Деякі сорти, переважно гібридні, здатні зацвітати навіть на початку чи в середині вересня. Звичайно, для цього потрібна тепла погода та правильний догляд.

Як довго розпускаються півонії пізніх сортів Популярні сорти півоній для пізнього цвітіння

Скільки часу цвітуть півонії і як виглядають?

На те, скільки днів цвітуть півонії, впливає клімат, сорт, місце висадки рослин. Обов’язково уточнюйте при покупці рослин, як довго їхні бутони зберігають чудовий зовнішній вигляд. Особливо якщо хочете чергувати кілька сортів для того, щоб на клумбі постійно цвіли півонії. Ми розберемо терміни та період цвітіння найпопулярніших в Україні сортів.

Важливо! Терміни цвітіння можуть залежати від сторони висадки. На сонячній стороні за умови спекотної погоди півонії можуть тішити особливо яскравим, але нетривалим цвітінням.

Немахрові

Зовні це максимально прості рослини, які навіть мало чим нагадують звичні нам пишні півонії. Вони мають не так багато пелюсток: до 10 штук. Розташовуються вони не пишною хмаринкою, а в 1, максимум 2 ряди.

Цвітіння у немахрових півоній нетривале – рідко квіти зберігаються більше 10 днів.

Особливості та період цвітіння немахрових півоній Скільки цвітуть немахрові півонії

Напівмахрові

У таких рослин вже більше пелюсток, що складаються у кілька рядів. Вони не дуже великі, але дуже пишні, що дозволяє отримати гарну клумбу. Представлені переважно у білих та рожевих відтінках.

До якого часу цвітуть півонії напівмахрових сортів? Такий тип бутону можна зустріти як у ранніх, так і в середніх сортах рослин. Отже, все залежатиме від появи перших бутонів. З цього моменту півонії цвітуть близько 2-х тижнів.

До якого часу цвітуть півонії напівмахрових сортів Період та терміни цвітіння напівмахрових півоній

Махрові

Найбільш пишні сорти, які нагадують хмаринку. Пелюстки таких півоній буквально покривають весь бутон настільки щільно, що тичинка просто губиться за ними. З усіх описаних вище сортів махрові рослини цвітуть найдовше – бутони зберігають силу та пишність аж до 3-х тижнів.

Час цвітіння махрових сортів півонії Коли розквітають махрові півонії у квітнику

Японські

Це ще не махрові, але вже й не прості сорти півонії. Виглядають вони дуже витончено та цікаво. У таких квітів навколо самого бутону формуються близько 10 великих пелюсток, а вже за ними кілька рядів дрібніших.

Оригінальності сортам надає забарвлення пелюсток. Найпоширеніші відтінки японських сортів:

 • червоні;
 • жовті;
 • рожеві.

Цвітуть вони в середньому близько 12 днів, іноді трохи більше: до 2 тижнів.

Період цвітіння красивих японських півоній Як довго цвітуть японські сорти півонії

На який рік після посадки цвіте півонія?

Півонії зазвичай зацвітають не відразу. Деяким сортам потрібно більше одного року, щоб знайти сили на формування бутонів:

 1. Перші кілька місяців або років рослина формує кореневу систему і зміцнюється у ґрунті. Вона пристосовується до його складу та погодних умов.
 2. На другий рік після посадки можливе збільшення кількості стебел і навіть поява невеликих бутонів. Проте про пишні квіти поки що говорити рано.
 3. Більшість сортів розквітають на третій рік після посадки. Далі кількість бутонів лише збільшуватиметься.

Коли розпускаються півонії після їх посадки? Насамперед це залежить від того, скільки років посадковому матеріалу. Також серед ключових факторів:

 • місце посадки;
 • дотримання всіх умов догляду за рослиною.

При висадженні саджанця віком близько 3 років у добре удобрений ґрунт ви можете отримати гарне цвітіння півонії вже через рік. Є й більш довгозрілі сорти. Наприклад, деревоподібна півонія зацвітає приблизно через 5 років після посадки (буває іноді, що пізніше, але точно не раніше).

Порада. Після появи першого цвітіння обов’язково зріжте бутони півонії. Так у рослини буде більше сил на формування міцної кореневої системи.

Якщо ви висадили рослини, коли сезон півонії настав, але вони не дали бутонів, можливо:

 • посадковий матеріал був досить старим;
 • ви посадили квіти у невідповідне місце;
 • були допущені помилки під час догляду за рослиною;
 • сформовано неправильну глибину посадки;
 • спостерігається нестача або навпаки – дуже велика кількість добрив.

Красива клумба з півоніями різних сортів

Що робити, якщо квіти виросли не такими, як мали?

На те, як цвітуть півонії, впливає вибраний сорт. При цьому садівники іноді стикаються з тим, що цвітіння їх зовсім не тішить і сильно відрізняється від заявленого (далеко не на краще). Що могло вплинути формування бутонів? Виділяють кілька факторів:

 1. У куща розвинулося характерне для півонії захворювання.
 2. Неправильні добрива для ґрунту, внаслідок чого може підвищуватися його кислотність. Також слабкі бутони можуть з’являтися через брак калію в ґрунті.
 3. Відсутність догляду. Необхідно регулярно спостерігати за рослинами, підрізати та поливати їх, проводити профілактику захворювань.
 4. Пізня посадка. Призводить до того, що рослини перемерзають узимку, не встигнувши сформувати міцну кореневу систему.
 5. Помилки у підрізанні стебел. При зрізі обов’язково залишайте кілька листів (до 3-4 штук) на стеблі. Їхня відсутність може послабити рослину.
 6. Велика кількість бічних бутонів. Іноді величезні красиві бутони, що сильно розрослися, не можуть зацвісти через те, що їм заважають дрібні бічні. У такому разі краще пожертвувати маленькими бутонами на користь пишної клумби.

Що впливає на цвітіння півоній

Як продовжити цвітіння півонії?

На те, як довго цвітуть півонії, впливає ще й правильний догляд за рослиною. За належних зусиль ви зможете трохи продовжити життя гарним пишним бутонам на вашій клумбі.

Як подовжити цвітіння півоній

Правильне обрізування

Обрізування півонії краще проводити безпосередньо перед настанням перших холодів, тобто восени. Своєчасне видалення стебел дозволить рослині краще пережити холод, та пустити всі сили на збереження кореневої системи.

Залишений на зиму кущ півоній може перемерзнути і наступного сезону не зацвісти.

Порада. Якщо вже після цвітіння деякі ділянки куща виглядають засохлими, їх можна зрізати навіть влітку.

Проводиться обрізка таким чином:

 • видаліть стебла, квіти та листя;
 • залиште трохи листя, невеликі стеблинки та місце над бруньками (приблизно 5 см);
 • всі обрізані стебла та листя приберіть з клумби.

Лікуємо рослину

Якщо ви помітили, що на листі півонії почало з’являтися та поширюватися захворювання, необхідно їх терміново видалити. Тільки після цього зазвичай переходять до лікування рослини. Для цього використовують спеціальні розчини та суспензії: Тирама, Фігона тощо.

Важливо. Більш легкі захворювання не вимагають зрізання листя, як, наприклад, борошниста роса.

Хороше добриво – запорука пишного цвітіння півонії

Спочатку після посадки рослин їх необов’язково підгодовувати. Хоча б тому, що ви викладете в яму достатню кількість добрив. У жодному разі не можна переборщити з поживними речовинами: для півоній краще їх брак, ніж перегодовування.

При цьому сильна нестача підгодівлі помітна вже на початку цвітіння: бутони повністю не розкриваються і виглядають дрібними та слабкими.

Для формування красивих бутонів потрібен не лише полив, а й підживлення калієм та фосфором. Його проводять через 10-14 днів після цвітіння.

Також проводять:

 • підживлення, як тільки рослини починають рости: для цього використовуються калій та азотні добрива;
 • внесення мінеральних чи органічних поживних речовин безпосередньо перед формуванням бутонів.

Підготовка до зимівлі півонії

Недосвідчені садівники часто роблять серйозну помилку. А саме – накривають півонії на зиму обрізаними стеблами та листям. Робити цього не можна, оскільки на зрізаних ділянках може бути грибок чи інші захворювання, які передадуться основі рослини.

Оптимальний варіант для зимівлі – накрити основу півонії перегноєм або сухим торфом. Так коренева система збережеться у теплі і буде захищена від шкідників.

Також читайте: Як і коли краще пересаджувати півонії?

Розібравшись, коли і скільки цвітуть півонії, ви можете отримати гарну яскраву клумбу, прикрашену ніжними та пишними квітами з насиченим ароматом. Головне забезпечте півоніям правильний догляд, підберіть відповідні сорти, виходячи з очікуваних термінів цвітіння, і слідкуйте за віком посадкового матеріалу.

Новий Дім
Додати коментар