Багаторічні квіти для клумби

Дача
Россия вторглась на территорию суверенной и независимой страны Украины!

Россию ожидают неизбежные жесткие санкции, которые ударят в первую очередь по простым гражданам!

Поддержите нашу армию:

Доверяйте только проверенным источникам!

Віримо в перемогу України!

Слава Україні!

Дачні садові ділянки – це не тільки місця для розсади і плодових дерев. Дуже важливим елементом будь-якої такої території є оформлення красивої і оригінальної клумби. Багато садівників воліють використовувати для цих цілей багаторічні рослини. Такі квіти досить прості при посадці і невибагливі в догляді.

В даний час існує велика кількість багаторічних квітів, які відрізняються між собою висотою стебла, відтінком бутонів, формою листя тощо. При правильному підході до вибору і висаджування рослин ви отримаєте красиву клумбу, яка буде радувати вас цвітінням протягом декількох дачних сезонів.

Переваги багаторічних рослин для клумби

Багаторічні квіти або, як їх по-іншому називають, багаторічники – категорія яскравих і красивих рослин листяного і квітучого вигляду. Головною особливістю є те, що вони мають тривалий термін зростання, через що можуть перебувати в складі клумби протягом декількох років без будь-яких втручань з боку (пересадка, додатковий посів).

багаторічні квіти переваги
Багаторічники – невибагливі квіти, які прикрасять будь-яку клумбу

Багато досвідчених садівників воліють висаджувати багаторічні квіти для клумби замість однорічних. Це пояснюється великою кількістю переваг подібної розсади:

 1. З такими рослинами у вас з’явиться можливість оформити красиву й оригінальну клумбу, яка зберігала б свій привабливий зовнішній вигляд протягом тривалого часу. Часто такі квіти не обмежуються одним дачним сезоном, тому ви можете насолоджуватися яскравими композиціями кілька років.
 2. Відсутність додаткових робіт на клумбі. Вам не доведеться постійно займатися пересаджуванням, викопуванням і засіванням квіткової клумби. Рослини існують автономно без зайвого втручання. Виняток становлять хіба що випадки серйозного пошкодження клумби від опадів, сильного вітру, тощо.
 3. Велика кількість квітів-багаторічників для клумби здатні переносити навіть найнижчі температури. Саме тому вам не доведеться переживати за збереження рослин протягом зимового періоду. Та й з початком потепління такий тип рослин зацвітає в найпершу чергу. Це відбувається завдяки тому, що квіти вже мають сформовану з минулих сезонів кореневу систему.

  Оформлення клумби низькорослими багатолітниками
  Оформлення клумби низькорослими багатолітниками
 4. Економія бюджету. Оскільки для оформлення клумби вам не доведеться щороку купувати нові рослини і різноманітні посадочні матеріали, багаторічники є відмінним варіантом заощадити трохи грошей і в той же час отримати стильний екстер’єру заміського будинку.

Планування оформлення клумби

Для того, щоб клумба з багаторічних квітів виглядала якомога привабливіше, необхідно керуватися наступними правилами:

Місця для висадки

Для цих цілей краще вибрати сонячну територію, що не обдувається сильними вітрами. Такий варіант є найбільш комфортним для квітів, тому ви можете бути впевнені в тому, що їх зростання і розвиток пройде максимально правильно.

Відтінки бутонів

Для того, щоб скласти правильний план клумби, варто озброїтися листком паперу і кольоровими олівцями. Спробуйте зобразити на аркуші хоча б приблизний варіант оформлення квіткових композицій. Так ви зможете підібрати правильні квіти при поході в магазин. Намагайтеся уникати занадто строкатих і багатобарвних клумб, які виглядають хаотично і трохи «ріжуть» очі.

планування клумби з багаторічних квітів
Всі відтінки рослин для клумби повинні поєднуватися між собою

Висота квітів

Обов’язково продумуйте цей аспект, щоб уникнути того, що деякі низькорослі рослини будуть приховані за високими кущами. Найбільш поширеним варіантом є окантовка клумби низькими сортами квітів. У середній частині найкраще використовувати середньорослі варіанти, а безпосередньо центр композиції прикрасити високими квітковими культурами. Так ви зможете спостерігати цвітіння всіх багаторічників і отримаєте гармонійну композицію.

низькорослі багаторічники
Низькорослі багаторічники відмінно підходять для обрамлення клумб

Термін цвітіння

Вибирайте рослини відповідно до їх термінами цвітіння. Якщо багаторічні квіти для саду та клумби зацвітуть в різний час, це може порушити всю продуману композицію. Тому для того, щоб обраний вами візерунок вийшов максимально чітким, вибирайте культури з однаковим терміном цвітіння.

Додаткове підживлення

Запасіться мінеральними і органічними добривами. Незважаючи на те, що багаторічники не надто вибагливі у догляді, всі вони вимагають правильно підготовленого ґрунту.

Клімат регіону

Вибирайте рослини, які характерні для вашого регіону. В іншому випадку вони можуть не прижитися в ґрунті.

Простір між рослинами

Іноді може здаватися, що багаторічні низькорослі квіти вимагають купчастої висадки. Однак це не так. Багато видів рослин з часом розростаються в великі кущі. Тому бажано залишати трохи місця між кожною квіткою.

Список багаторічних квітів для клумби

Красиві багаторічні квіти для клумби здатні прикрасити будь-яку прибудинкову ділянку. Тільки подивіться на величезний вибір рослин!

Багаторічні рослини-первоцвіти:

 • проліски;
 • крокуси;
 • мускари;
 • підсніжник;
 • дицентра;
 • троянда,
 • барвінок.

Багатолітники для клумби, що квітнуть навесні і влітку:

 • адоніс;
 • аліссум;
 • бадан;
 • гіацинт;
 • купина;
 • незабудка;
 • примула;
 • фіалка;
 • дельфініум;
 • арніка;
 • молочай.

Багаторічні рослини для клумби, що квітнуть влітку і восени:

 • астільба;
 • ацидантера;
 • пізньоцвіт;
 • волошка;
 • хризантема;
 • айстра;
 • гладіолус;
 • пеларгонія;
 • деревій.

Якщо ви хочете отримати гарну клумбу, важливо підбирати багаторічні рослини з урахуванням відтінку бутонів. Ми зібрали для вас найпопулярніші квіти різних відтінків:

 1. Червоний: армерія дерниста, гейхера, лихнис, піретрум гібридний.

  Армерія дерниста червона
  Армерія дерниста червона
 2. Білий: дзвіночок персиколистий, ромен, примула, конвалія травнева.

  Примула
  Примула
 3. Жовтий: золотарник, лілейник жовтий, доронікум східний, купальниця європейська.

  дороникум східний
  Дороникум східний
 4. Синій: аконіт (або борець), дзвіночок карпатський, барвінок малий, дельфініум гібридний.

  аконіт
  Аконіт
 5. Рожевий: пізньоцвіт, дрібнолистник гібридний, гвоздика периста, флокс.

  пізньоцвіт
  Пізньоцвіт

Найбільш популярні багаторічні квіти для клумби

Багаторічні квіти використовують для оформлення найрізноманітніших видів клумб (об’ємні, моно-клумби тощо). Вони є невід’ємною частиною ландшафтного дизайну дачної ділянки або ж заміського будинку. Сьогодні існує настільки великий вибір різноманітних багаторічних рослин, що ви точно зможете знайти той варіант, який вам підходить. Давайте ж розглянемо найбільш популярні квіти, які висаджуються на багатьох дачних ділянках.

Анемони

Такі рослини, як анемони, входять до складу роду Анемона. Основну колірну гамму таких квітів складають фіолетові, червоні і ніжно-блакитні відтінки. При занадто суворому кліматі анемони не можуть цвісти протягом декількох сезонів, тому вважаються однорічними рослинами.

Анемони

білі анемони
Оформлення клумби білими анемонами

В даний час виділяють такі види цих представників флори:

 • лісова, яка представляє собою невисокий (до 50см), проте густий кущ з поодинокими бутонами і діаметром квітів, рівним від 5 до 8 см,
 • японська, яка нагадує невисокий кущ з темними листям і різнокольоровими бутонами, зібраними в суцвіття,
 • ніжна – низькорослі багаторічні квіти (висота стебел досягає максимум 20 см) з різноманітними варіаціями відтінків в бутонах,
 • корончата, висотою не більше 30 см з різнокольоровими бутонами.

Що ж стосується висаджування анемони, то весь процес є на диво простим. Він складається з декількох етапів:

 1. Підготуйте невелику ділянку з помірно родючим ґрунтом на сонячному боці.
 2. Викопайте поглиблення, яке становить не більше 5 см, і висадіть туди бульби анемони.
 3. Простежте за тим, щоб в ґрунті могло циркулювати повітря. Це дуже важливо для правильного розвитку і цвітіння рослин. Якщо ж ви висаджуєте анемони в мало родючому ґрунті, то необхідно періодично додавати спеціальну підгодівлю у вигляді комплексного мінерального добрива. Досвідчені садівники рекомендують проробляти цю маніпуляцію 1-2 рази за літній сезон. При правильному підході ви отримаєте ефектні красиві квіти, які зможуть стати родзинкою будь-якої садової ділянки або заміського будинку.
Анемона
Анемона – відмінна прикраса вашої клумби

Що ж стосується догляду за анемонами то тут в першу чергу важливо звертати увагу на рівень вологості, який повинен бути оптимальним (без надлишку або нестачі води). При необхідності можна використовувати дренаж або мульчу. Взимку товщину мульчі можна збільшити на пару сантиметрів для того, щоб рослина добре перенесла холодну погоду.

Волошки

Для багатьох людей волошка асоціюється з польовою квіткою небесно-синього відтінку. Однак багато дачників знають, що ця рослина відмінно уживається і на території клумби. Серед переваг волошок виділяється активне цвітіння і невибагливість у догляді. Крім того, посадка квітів є досить простим процесом, а результат порадує будь-якого дачника.

Волошки

В даний час існує більше сотні видів багаторічних волошок. Всі вони мають мінімальну відмінність між собою, такі, як форма листя, будова кореневої системи, колірна палітра.

Садова волошка для клумби
Садова волошка для оформлення клумби

Для садівництва призначені всього пару десятків видів, найбільш популярними з яких є:

 1. Волошка біла. Відрізняється невисоким зростом і білосніжним відтінком бутона. Кілька років тому рослину було занесено в червону книгу, тому знайти її досить важко.
 2. Гірська. Найбільш поширений варіант для оформлення клумби. Стебла такої рослини становлять мінімум один метр у висоту, а бутони мають блакитний або ліловий відтінки.
 3. Жовтий. Нагадує невеликий кущ з прямими стеблами висотою до одного метра. Є яскравою і оригінальною прикрасою будь-якої клумби.
 4. «Блакитний ангел». Невибагливий сорт волошки, який часто може вирощуватися для альпінаріїв. Відрізняється невисоким зростом і ніжно-блакитним забарвленням з бузковим відтінком.
 5. Крупноголова. Висота стебла такої волошки становить більше одного метра. Рослина цвіте протягом декількох місяців і має досить великі бутони яскраво-жовтого кольору.
 6. Лугова – невисокий кущ в 70-80 см має досить дрібні квіти ніжно-бузкового відтінку.
 7. Рожевий. Як випливає з назви, бутони такої волошки мають насичено-рожевий колір, а висота стебла становить більше одного метра. Відрізняється невеликим терміном цвітіння, який триває протягом 1 місяця (найчастіше у червні або липні).
Рожеві волошки
Рожеві волошки – оригінальні багаторічники для вашої клумби

Висаджувати волошки досить просто. Необхідно підготувати ґрунт і висівати насіння рослин на певній відстані один від одного. Найчастіше вона становить 30-50 см залежно від сорту. Після цього необхідно утрамбувати ґрунт і накрити його спеціальною плівкою.

Традесканція садова

Традесканція включає в себе більше 90 різних варіацій багаторічних рослин. Вона буває, як низькорослою (до 10 сантиметрів), так і високою (кущ може перевищувати 1 м у висоту).

традесканція садові

Багато садівників воліють висаджувати традесканції, оскільки вони відрізняються привабливим зовнішнім виглядом і невибагливістю у догляді. Крім того, рослина максимально стійка до різних шкідників і захворювань.

традесканція садові
Квіти садової традесканції

Однією з головних особливостей квіток традесканції є те, що вони розпускаються рівно на один день, після чого відразу ж в’януть. Однак кущ складається з такої великої кількості бутонів, що цвітіння відбувається постійно. Що стосується догляду за традесканцією, то висаджувати її краще в тіні, вибираючи при цьому родючий ґрунт. Важливо стежити за тим, щоб ґрунт залишався перманентно вологим. Тому в занадто спекотні дні поливати традесканцію потрібно набагато частіше.

Садова традесканція
Садова традесканція відрізняється великою кількістю бутонів

Для того, щоб рослина цвіла якомога довше, варто придбати спеціальну підгодівлю. На цю роль відмінно підходить мінеральне добриво, яке вносять навесні, коли земля прогріється. Якщо ви використовуєте органічні добрива, то найкраще їх вносити безпосередньо під час посадки або вже восени. У зимовий період традесканція не вимагає особливого догляду, тому споруджувати укриття немає необхідності. Як і багато інших багаторічних квітів для клумби вона може розвиватися без додаткового втручання у вигляді пересадки.

Варто приділити окрему увагу відцвілим бутонам. Їх краще обрізати, щоб дати традесканції сили утворити нові пагони. Незважаючи на те, що ця рослина є відмінним медоносом і часто привертає до себе увагу бджіл, вона не має запаху. Колір бутонів варіюється від ніжно-блакитного до яскраво-червоного відтінку, тому ви з легкістю можете оформити за допомогою цієї рослини яскраву і оригінальну клумбу.

Братки

Братки можуть бути як однорічні або дворічні, так і багаторічні. Останні по-іншому ще називаються мініатюрні садові віоли. І, хоча у нас прижилася абсолютно інша назва даних рослин, від цього вони не стали менш популярними. Їх висаджують багато садівників через простоту догляду та невибагливості квітів.

Братки

Бутони у таких братків досить маленькі і досягають пари сантиметрів в діаметрі. Вони мають велику кількість всіляких відтінків, тому ви можете оформити будь-яку клумбу на ваш смак. Так, наприклад, віоли бувають:

 • білими,
 • жовтими,
 • блакитними або синіми,

  Темно-сині братки
  Темно-сині братки
 • темно-бордовими,
 • чорними,
 • плямистими,
 • фіолетовими тощо.

Оптимальним місцем для посадки даних рослин є сонячна сторона і вологий ґрунт. Важливо також, щоб ґрунт був максимально родючий. У такому випадку терміни цвітіння братків різко і багато разів збільшуються. Бажано не висаджувати рослини в місцях, які знаходяться в низині. Засівати насіння братків рекомендується на початку літа (червень або липень) в кілька рядів на певній відстані один від одного. Цей вид рослин відрізняється тим, що добре переносить пересадки навіть тоді, коли рослина перебуває в безпосередньому цвітінні.

Бордові братки
Бордові братки в оформленні клумби

Для підживлення рослини краще не використовувати свіжий гній. З цією метою відмінно впорається суперфосфат або спеціальна селітра на основі аміаку. Для того, щоб поліпшити і продовжити цвітіння, важливо вчасно видаляти бутони, які відцвіли. У зимовий період братки не вимагають спеціального укриття і спокійно можуть перечекати морози до початку нового дачного сезону.

Хризантеми

Хризантема є однією з найбільш популярних садових рослин. Це пояснюється тим, що ці квіти мають велике розмаїття форм, відтінків і розмірів. Буяння фарб, яке можна створити за допомогою хризантем, зможе стати родзинкою будь клумби.

хризантеми

Існує кілька видів садових хризантем:

 • крупноквіткові,
 • прості,
 • махрові і т.д.
Клумба з хризантем
Клумба з хризантем

Залежно від сорту висота рослин може становити від 15 см до півтора метрів. Таким чином можна створювати високі, низькі або навіть різнорівневі клумби. Що ж стосується відтінків бутонів, то тут можна зустріти величезну різноманітність кольорів:

 • білосніжна хризантема,
 • жовта,
 • яскраво-помаранчева,
 • зелена,
 • червона,

  Червоні хризантеми
  Червоні хризантеми для яскравої клумби
 • синя,
 • лілова,
 • бордова,
 • різнобарвна (червоно-жовта, фіолетово-синя) тощо.

Правильна посадка хризантем забезпечить регулярне своєчасне цвітіння і допоможе уникнути постійних пересадок і труднощів при догляді. Бажано висаджувати їх на сонячній стороні, оскільки квіти витримують тільки короткочасне затінення. Насіння засівають в заздалегідь підготовлений ґрунт. Перші сходи можуть з’являтися вже через тиждень після посадки. Грунт, на якому ростуть хризантеми повинен бути постійно вологим, тому рослини необхідно регулярно поливати. Досвідчені садівники рекомендують засівати багаторічні квіти для дачі в середині травня.

Жовті хризантеми
Жовті хризантеми

Догляд за хризантемами включає в себе переважно формування куща. Для цього садівниками часто проводяться обрізки рослини. Як вже говорилося вище, важливо забезпечити рослині своєчасний полив. Вона не може терпіти тривалу посуху. Ще одним аспектом догляду за багаторічниками є внесення різних добрив. Для цього використовуються як органічні, так і мінеральні варіанти, насичені калієм і магнієм. Зів’ялі бутони необхідно своєчасно видаляти. Це допоможе продовжити період цвітіння на один місяць.

Гладіолуси

Оригінальний і незвичайний зовнішній вигляд гладіолусів робить їх такими популярними при оформленні клумби. А той факт, що рослина є багаторічною, привертає увагу багатьох садівників, які не хочуть зайвий раз переживати з приводу посадки і догляду за квіткою. На сьогоднішній день відомо більше сотні видів гладіолусів, які відрізняються насамперед висотою стебла і забарвленням бутонів.

Клумба з гладіолусів
Клумба з гладіолусів

На відміну від багатьох інших багаторічників, посадка гладіолусів – процес досить копіткий. Він включає в себе ретельну підготовку ґрунту, який повинен бути супіщаним і містити певну кількість перегною. Якщо ви хочете висаджувати квіти в глинистий ґрунт, подбайте про те, щоб там було трохи піску.

гладіолуси білі

Як і багато інших рослин даного типу, гладіолус найкраще себе почуває на сонячній стороні. Тому не вибирайте занадто затінені місця. Для того, щоб рослина розвивалася якнайкраще, посадку слід здійснювати на початку травня. Забезпечте землю достатньою вологістю. У поєднанні з прохолодною температурою пізньої весни ви досягнете максимально швидкого розвитку кореневої системи гладіолусів.

Різнобарвні гладіолуси
Різнобарвні гладіолуси – відмінне рішення для оформлення клумби

Висаджувати цибулини гладіолусів необхідно на глибину від 8 до 12 см в залежності від розміру бульб. Для більш тривалого цвітіння необхідно вчасно вносити підживлення. Найкраще використовувати мінеральні або рідкі добрива. Підгодовувати квіти слід з середини червня і до початку серпня. Слідкуйте за тим, щоб ґрунт був постійно вологим. В іншому випадку коренева система гладіолусів буде погано розвиватися.

Гіацинт

Красива багаторічна рослина для клумби, яка зібрана в невелику кисть. Квітка розвивається з цибулини, на якій регулярно утворюються нові бруньки, які і продовжують цвітіння. Сьогодні існує безліч відтінків гіацинтів: рожеві, червоні, блакитні, фіолетові, жовті, сині тощо.

гиацинт

Рекомендуємо висаджувати рослину цибулинами – розмноження насінням дасть цвітіння тільки на 5-ий рік. Найкраще приступати до посадки восени. Якщо ви висадили рослину навесні, вона зацвіте вже в наступному році.

Підгодовують рослину спеціальними азотними засобами. Для того, щоб квітка радувала око якомога довше, після її цвітіння потрібно зрізати квітконоси. Листя при цьому бажано не чіпати.

фіолетові гіацинти

Півонії

Півонія – красива рослина з великими різнокольоровими бутонами, яке можна зустріти в багатьох садах і клумбах. Вона відрізняється яскравим приємним ароматом, яким ми можемо насолоджуватися в кінці весни і на початку літа. Активний період цвітіння півоній триває протягом двох або трьох тижнів. Однак кожен сорт відрізняється своїм періодом цвітіння і при правильному оформленні ви можете насолоджуватися ароматними різнокольоровими бутонами протягом двох або навіть трьох місяців.

Садові півонії
Садові півонії – ароматні і красиві багаторічники

Такі багаторічні садові квіти досягають у висоту від 50 до 80 см. Вони не вимагають постійного догляду і можуть радувати вас своїм цвітінням протягом декількох сезонів. Досвідчені садівники наголошують на тому, що при правильній посадці і догляді такі рослини здатні цвісти на одному місці від 10 і до 15 років. Що стосується посадки півонії, то даний процес найкраще проводити в кінці літа або на початку осені. Прохолодна погода і часті опади допомагають зміцнитися кореневій системі півоній.

півонії рожеві

Не будемо оригінальними і скажемо, що для посадки таких багаторічників для клумби слід вибирати відкритий сонячний простір. Важливо, щоб півонії потрапляли під сонячне проміння мінімум 5 годин протягом доби. Для висадки вкрай не підходить надто сирий і заболочений ґрунт, тому краще вибрати суглинок. Процес посадки досить простий:

 1. За пару тижнів до початку висадки рослин необхідно зробити невелике заглиблення.
 2. Заповніть яму компостом, гноєм і торфом.
 3. Для кращого росту і розвитку рослин можна додати трохи сульфату калію і суперфосфату.
 4. Перемішайте суміш з землею і утрамбуйте яму.
 5. Грунт готовий, можете засаджувати його півоніями.

Після висадки на пару років можете забути про різноманітні підгодівлі. Досить просто проводити своєчасний полив і періодичне розпушування ґрунту. У спекотну погоду поливати півонії слід рясно один раз в тиждень. На третій рік можете починати періодичну підгодівлю півоній. Для цього підходять азотно-калійні добрива, фосфор, калієво-фосфорні суміші тощо. При правильному виконанні всіх перерахованих вище маніпуляцій, багаторічники будуть радувати вас своїм цвітінням протягом 10-12 років.

Клумба з півоній
Клумба з використанням півоній

Це далеко не всі багаторічні квіти для клумби. На сьогоднішній день можна виділити понад 200 видів таких рослин, які здатні і прикрашати ваш сад і заміський будинок протягом багатьох років. Незважаючи на їх відмінності в кольорах, все багаторічники мають приблизно однакові правила по догляду, що помітно спрощує життя будь-якому садівникові.

Звичайно, навіть з перерахованих вище варіантів можна скласти стильну і оригінальну композицію, яка стане родзинкою дачної ділянки або заміського будинку. Головне – правильно вибрати квіти, скомпонувати їх в залежності від висоти стебел і забарвлення бутонів, а також забезпечити правильний і своєчасний догляд за багаторічниками. Так ви отримаєте яскраву клумбу, яка буде радувати вас протягом декількох дачних сезонів.

Новий Дім
Додати коментар